Tatarski Okop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wały grodziska
Przekrój wału

Tatarski Okop – pozostałości grodu państwa wielkomorawskiego, funkcjonującego na przełomie IX i X wieku. Jest jednym z większych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku (pierwotnie zajmowało obszar o powierzchni 4,5 hektara).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Grodzisko położone jest na Przedgórzu Sudeckim w obrębie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Leży w okolicy Gilowa, ok. 2,5 km na zachód od Niemczy przy drodze prowadzącej do Dzierżoniowa. Zlokalizowane jest na wzniesieniu otoczonym z trzech stron przez głęboką Dolinę Piekielnego Potoku.

Badania archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Podczas prac archeologicznych odsłonięto m.in. piec wolno stojący, wały obronne o konstrukcji mozaikowej, ślady po budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Odkryto także szereg zabytków ruchomych, np. ostrogi, okucia, ceramikę oraz żelazne grzywny grotopodobne, stanowiące wówczas pieniądz przedmiotowy (płacidło). U podnóża wzniesienia, na którym znajduje się grodzisko, zidentyfikowano ślady tamy ziemnej, która w IX wieku służyła Wielkomorawianom do piętrzenia wody Piekielnego Potoku, prawdopodobnie w celu utworzenia stawu rybnego.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty droga Szklary-SamborowiceJagielnoPrzewornoGromnikBiały KościółNieszkowiceCzerwieniecŻelowicePiotrkówekOstra GóraNiemczaTatarski OkopDolina Piekielnego PotokuGilówPiława DolnaOwiesnoGóra ParkowaBielawaKalenicaNowa RudaTłumaczówRadkówPasterkaKarłówSkalne GrzybyBatorówDuszniki-ZdrójSzczytnaZamek LeśnaPolanica-ZdrójBystrzyca KłodzkaIglicznaMiędzygórzePrzełęcz Puchacza[1]

szlak turystyczny zielony Przełęcz SrebrnaMikołajówBrzeźnicaGrochowiecTarnówZąbkowice ŚląskieZwróconaBrodziszówSkrzyżowanie pod GrzybowcemTatarski OkopGilówZamkowa GóraPrzełęcz DębowaSłupicePrzełęcz SłupickaPrzełęcz TąpadłaBiałaStrzelce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]