Tatersal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy budynek przedsiębiorstwa Tattersalla na londyńskim Knightsbridge (1865)

Tatersal – dawniej zorganizowane targowisko koni w miejscu zamkniętym; także publiczna ujeżdżalnia lub szkoła jazdy konnej.

Określenie pochodzi od nazwy przedsiębiorstwa handlu końmi Tattersall's, założonego w 1766 roku koło londyńskiego Hyde Park Corner przez Richarda Tattersalla (1724-1795), koniuszego księcia Kingston[1]. Początkowo zajmowało się ono sprzedażą koni wyścigowych. Wnuk założyciela rozwinął je i w 1865 przeniósł na przestronniejszy teren Knightsbridge Green[2].

Potem nazywano tak w Europie i Ameryce każde większe targowisko końskie – zazwyczaj w stałym, wydzielonym miejscu albo w specjalnych zabudowaniach, bądź samo przedsiębiorstwo sprzedaży koni (także powozów i odpowiedniego wyposażenia). Służyły one też jako miejsca spotkań zamożnej socjety. W XVIII-wiecznej Warszawie rodzajem pierwszego tatersalu był wielki targ koński na ul. Królewskiej, udokumentowany obrazem J.P. Norblina (1791).

W okresie późniejszym nazwę tę przeniesiono na miejscowe, dostępne dla publiczności prywatne ujeżdżalnie, często pełniące funkcję szkół jazdy konnej (hippicznych). Istniały one jeszcze w okresie międzywojennym[3]. Nieliczne w świecie, zachowane dotychczas budynki tatersalów z reguły służą innemu przeznaczeniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Współcześnie istniejące w Brompton na południe od Hyde Parku (Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury, dz. cyt., s. 1174).
  2. Meyers Grosse Konversations-Lexikon. Leipzig-Wien: Bibliographisches Institut, 1908, t. 19, s. 342.
  3. Np. w Warszawie – por. Wiech (Stefan Wiechecki): Koszerny kozak, Warszawa 1990, s. 85.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: PIW, 1987
  • Słownik wyrazów obcych PWN. Warszawa: PWN, 1991
  • M. Arcta Słownik wyrazów obcych. Warszawa: Wyd. S. Arcta, 1947