Tavex Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tavex Group
Państwo

 Estonia

Siedziba

Tallinn

Data założenia

1991

Zatrudnienie

200

brak współrzędnych
Strona internetowa

Tavex Group (Tavex) – koncern finansowy z siedzibą w Tallinnie (Estonia). Firma prowadzi działalność w obszarze sprzedaży i skupu złota, srebra i platyny, wymiany walut oraz transferów pieniężnych w ramach usługi MoneyGram. Firma Tavex ma swoje początki w firmie Tavid, założonej w 1991 przez Alara Tamminga w Talinie[1].

Tavex prowadzi również ekspansje na inne rynki europejskie. Obecnie filie firmy znajdują się w 12 europejskich krajach, w tym: Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Łotwa, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Szwecja, Węgry oraz Wielka Brytania[2].

Działalność Tavex koncentruje się głównie wokół sprzedaży metali szlachetnych. Współpracuje również z licznymi mennicami na całym świecie, takimi jak: The Royal Mint, Munze Osterreich, Perth Mint czy Pamp Suisse, Valcambi Switzerland, Nadir Metal Rafinerii, Rand Rafinerii i Argor Heraeus. Oprócz klasycznych monet bulionowych oraz sztabek, Tavex oferuje także kolekcjonerskie, historyczne złote i srebrne produkty[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tavex, firma mająca swoje korzenie w założonej w 1991 roku przez Alara Tamminga firmie Tavid, rozpoczęła swoją działalność w Tallinnie, oferując transakcje wymiany walut. W 1996 roku firma otworzyła swój pierwszy oddział zagraniczny w Finlandii oraz rozpoczęła ekspansję na inne europejskie kraje.

W 2004 roku Tavex zapoczątkował sprzedaż złota inwestycyjnego, otwierając klientom możliwość inwestowania w surowce metaliczne. W 2002 roku firma otworzyła swój pierwszy oddział na Łotwie, kontynuując tym samym ekspansję na rynki bałtyckie.

W 2005 roku firma otworzyła swoją filię w Szwecji. W 2009 roku rozpoczęła działalność w Bułgarii, a rok później, Tavex otworzył się na duński rynek. W 2011 roku firma otworzyła oddział w Norwegii i wprowadziła usługę Tavexwise, umożliwiającą klientom skorzystanie z dodatkowych rozwiązań finansowych (od 2021 roku przekazy pieniężne w Tavex dokonywane są poprzez MoneyGram).

W 2012 roku Tavex przeprowadził ponad 1,4 miliona transakcji w ramach grupy. Natomiast w roku 2013 firma sprzedała ponad 3100 kg złota inwestycyjnego klientom grupy.

W 2014 roku firma Tavex otworzyła swój oddział w Polsce, umożliwiając polskim klientom skorzystanie ze swoich produktów i usług[4]. Pierwsze biuro zostało otworzone w Warszawie w 2015 r. na ulicy Świętokrzyskiej. Podczas swoich 9 lat obecności w Polsce, liczba oddziałów Tavex rozrosła się do 12 (w tym 9 w okresie 2020–2023)[5], w 7 największych polskich miastach, takich jak: Warszawa, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdynia, Lublin oraz Łódź[6]. Funkcję obecnego prezesa Tavex na Polskę pełni Aleksander Pawlak.

Kraje działalności[edytuj | edytuj kod]

Firma prowadzi swoje oddziały w ośmiu krajach Europy: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Estonii, Łotwie, Bułgarii oraz w Polsce. Liczba biur w poszczególnych krajach wygląda następująco:

 • Norwegia – 2 oddziały
 • Szwecja – 5 oddziałów
 • Finlandia – 2 oddziały
 • Estonia – 7 oddziałów
 • Łotwa – 5 oddziałów
 • Dania – 1 oddział
 • Polska – 12 oddziałów[7]
 • Bułgaria – 7 oddziałów

Polskie oddziały Tavex[edytuj | edytuj kod]

Tavex posiada obecnie 12 oddziałów w 7 polskich miastach. Zalicza się do nich między innymi:

Metale szlachetne w Tavex[edytuj | edytuj kod]

Główną usługą oferowaną przez Tavex jest dystrybucja metali szlachetnych. Firma oferuje możliwość zakupu i sprzedaży złota, srebra, platyny i palladu inwestycyjnego, zarówno w postaci monet, jak i sztabek. Ich asortyment obejmuje fizyczne złoto inwestycyjne w postaci zarówno sztabek, jak i monet, takich jak: Chińska Panda, Australijski Lunar oraz Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Austriacki Filharmonik, Amerykański Orzeł oraz południowoafrykański Krugerrand. Tavex dystrybuuje również starsze edycje monet takie jak: austriackiego Dukata, belgijskiego Leopolda II, włoskiego Umberto I, włoskiego Victor Emmanuel’a II, meksykańskiego 50 pesos.[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dlaczego Tavex, TAVEX [dostęp 2023-12-20] (pol.).
 2. Dlaczego Tavex, TAVEX [dostęp 2023-12-20] (pol.).
 3. Dlaczego Tavex, TAVEX [dostęp 2023-12-20] (pol.).
 4. Dlaczego Tavex, TAVEX [dostęp 2024-01-03] (pol.).
 5. Kontakt, TAVEX [dostęp 2024-01-09] (pol.).
 6. Kontakt, TAVEX [dostęp 2024-01-03] (pol.).
 7. Skontaktuj się z nami, Tavex [dostęp 2022-11-22] (pol.).
 8. Kontakt, TAVEX [dostęp 2024-01-09] (pol.).
 9. Złoto, TAVEX [dostęp 2024-01-09] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]