Taxco de Alarcón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Taxco de Alarcón
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Meksyk

Stan

Mexico stateflags Guerrero.png Guerrero

Burmistrz

Álvaro Burgos Barrera (2007-2010)

Wysokość

1778 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności


52 217[1]

Nr kierunkowy

762

Kod pocztowy

40200

Położenie na mapie Guerrero
Mapa konturowa Guerrero, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Taxco de Alarcón”
Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole znajduje się punkt z opisem „Taxco de Alarcón”
Ziemia18°33′23″N 99°36′18″W/18,556389 -99,605000
Strona internetowa

Taxco de Alarcónmeksykańskie miasto położone około 200 km w kierunku południowo-zachodnim od miasta Meksyk, w stanie Guerrero jako piąte co do wielkości miasto tego stanu. Leży na zboczu góry należącej do łańcucha Kordyliery Wulkanicznej, na wysokości 1800 metrów. Miasto w 2010 roku liczyło ponad 52 tys., a gmina miejska około 104 tys. mieszkańców[1].

Typowa ulica miasta
Kościół Santa Prisca

Jest kilka teorii pochodzenia nazwy miasta. Najczęściej przytaczana głosi iż nazwa pochodzi od słów w indiańskim języku náhuatl tlachtli oraz co, które można tłumaczyć jako miejsce, gdzie gra się w pelotę (lugar donde se juega pelota). Drugi człon nazwy dodano dla upamiętnienia pochodzącego z Taxco pisarza i dramaturga Juana Ruiz de Alarcón[2].

Taxco zwane jest srebrnym miastem, gdyż niegdyś było ważnym ośrodkiem wydobycia srebra. Jego położenie na stromym zboczu jest spowodowane tym iż powstało dokładnie w miejscu, gdzie były zlokalizowane liczne kopalnie, których sztolnie można zwiedzać do dziś. Słynie z bardzo gęstej zabudowy, plątaniny wąskich, brukowanych uliczek, malowniczych domów o charakterystycznej kolonialnej architekturze.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Nad głównym rynkiem góruje kościół Santa Prisca z różowego kamienia, zbudowany w stylu baroku neohiszpańskiego. Ukończony w 1758 r. kościół, ufundował José de la Borda, przedsiębiorca górniczy, niegdyś jeden z najbogatszych ludzi w Meksyku.
  • Kościół San Bernardino (pw. św. Bernarda) ufundowany w połowie XV w i należący w przeszłości do Zakonu Braci Mniejszych.
  • Monumentalna figura Chrystusa znajdująca się na skale górującej nad miastem i dobrze widoczna z każdego miejsca.
  • Dom Humboldta – niemieckiego przyrodnika i podróżnika który mieszkał przez pewien czas w Taxco. W muzeum obejrzeć zarówno zabytki z okresu kultury prehiszpańskiej, jak i późniejsze z okresu kolonialnego związane z tym rejonem Meksyku.
  • Dom Borda – dom José de la Borda z połowy XVIII w., najbogatszego człowieka Meksyku w tamtym okresie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Principales resultados por localidad 2010 (ITER) (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística, Geografía e Informática.. [dostęp 2015-08-04].
  2. Enciclopedia de los Municipios de México (hiszp.). [dostęp 2009-06-10].