Przejdź do zawartości

Taxi (film 1998)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Taxi
ilustracja
Gatunek

komedia, film akcji

Rok produkcji

1998

Data premiery

8 kwietnia 1998
27 sierpnia 1999 (Polska)

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Język

francuski, niemiecki, koreański

Czas trwania

85 minut

Reżyseria

Gérard Pirès

Scenariusz

Luc Besson

Główne role

Samy Naceri
Frédéric Diefenthal

Muzyka

Akhenaton

Zdjęcia

Jean-Pierre Sauvaire

Scenografia

Jean-Jacques Gernolle
Catherine Werner

Kostiumy

Chattoune

Montaż

Véronique Lange

Produkcja

Luc Besson,
Laurent Pétin,
Michéle Pétin

Dystrybucja

Lions Gate Entertainment
BMG Video

Budżet

53 mln FRF

Przychody brutto

246 mln FRF

Kontynuacja

Taxi 2 (2000)

Nagrody
1999: Gérard Pirès (nominacja), Cezar w kategorii najlepszy reżyser, Cezar (nominacja) w kat. najlepszy film, Cezar (nominacja) w kat. najbardziej obiecująca aktorka (Marion Cotillard)

Taxifrancuski film komediowy z 1998 roku w reżyserii Gérarda Pirèsa. Zapoczątkował on całą serię komedii akcji, na którą do roku 2007 złożyły się cztery tytuły; saga ta uznawana jest za jedną z najbardziej dochodowych francuskich serii filmowych[1].

W 2004 roku zrealizowano amerykański remake filmu − New York Taxi.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Daniel Morales (Samy Naceri), marsylski rozwoziciel pizzy, postanawia zostać taksówkarzem. Jego samochodem jest biały, mocno podrasowany Peugeot 406, osiągający prędkość ponad 300 km/h. Wykorzystuje możliwości tego samochodu oraz swoje umiejętności w sytuacjach, gdy klienci bardzo się spieszą i są gotowi zapłacić więcej. Policjanci, próbujący go zatrzymać, są bezradni.

Pewnego dnia klientem Daniela staje się Émilien Coutant-Kerbalec (Frédéric Diefenthal), fajtłapowaty policjant, wstydzący się swojej profesji. Podczas kursu kłócą się na temat policji i taksówkarzy. Daniel, nie będąc świadom prawdziwego zawodu Émiliena, rozpędza samochód do prędkości 190 km/h na odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Émilien zatrzymuje go, po czym wpada na pomysł, że odda Danielowi prawo jazdy, jeżeli ten wykorzysta swoją znajomość motoryzacji i umiejętności prowadzenia samochodu do pomocy w ujęciu gangu "Mercedes". Schwytanie grupy niemieckich rabusiów, którzy poruszają się czerwonymi mercedesami W124 500E o mocy 326 KM i w brawurowy sposób okradają banki, jest marzeniem komisarza Giberta (Bernard Farcy), przełożonego Émiliena. Émilien ma nadzieję, że sukces pozwoli mu zyskać w oczach komisarza oraz atrakcyjnej współpracowniczki Petry (Emma Sjöberg).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]