Tazo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolekcja krążków tazo

Tazo – gra na krążki. Gra wywodzi się z Japonii, gdzie nazywała się menko (mehn-ko), gracze używali udekorowanych krążków ceramicznych, drewnianych lub ołowianych. Gra przybyła na Hawaje wraz z japońskimi emigrantami gdzie oryginalne krażki zostały zastąpione papierowymi, kartonowymi wkładkami do kapsli butelek mleka. W latach 70. XX wieku jedna z hawajskich mleczarni wydrukowała litery "POG" na kartonowych "uszczelkach" promując w ten sposób nowy napój "POG" (passion fruit, orange, guava) co dało tej grze jej angielską nazwę[1].

Współcześnie krążki tazo znajdowane w specjalnych paczkach promocyjnych z np. chipsami lub są sprzedawane osobno.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

W grze może uczestniczyć dwóch lub więcej graczy. Każdy z graczy wystawia swoje tazo po liczbie, którą ustalili gracze (najczęściej po jednym). Potem jeśli jest od dwóch do trzech graczy gra się w papier, kamień, nożyce, a gdy jest ich więcej gra się w marynarza. Gdy jedna z osób wygra w "Kamień, papier...", lub w marynarza następne osoby rzucają według wskazówek zegara. Tazo każdego gracza ustawiane są w kupkę, w którą każdy z uczestników próbuje rzucić innym tazo tzw. zapperem. Tazo, które się obrócą na drugą stronę są wygrane przez gracza, który rzucił. Są dwie wersje takiej gry:

  • 1 wersja: Gra "na zawsze" zwana potocznie "na zachę" jest po prostu wersją powyższej gry, tylko wygrane przez danego gracza tazo stają się jego własnością na zawsze.
  • 2 wersja:Gra "nie na zachę" jest grą tylko dla zabawy, nie dla wygranej, czyli gdy gracz zbije, tazo nie nie stają się jego własnością.

Przypisy

  1. Valerie Petrillo, A Kid's Guide to Asian-American History, s. 104, dostęp online przez Google Books

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]