Tea time

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cornish cream tea
Afternoon tea

Tea time, afternoon tea, high tea – określenie stosowane w Wielkiej Brytanii i Irlandii opisujące przerwę na lekki posiłek spożywany zazwyczaj po południu pomiędzy godziną 15:00 a 17:00. Może się on składać z herbaty oraz kanapek, ciasta lub ciastek[1][2]. Najbardziej zbliżonym polskim odpowiednikiem tea time może być podwieczorek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki dotyczące zwyczaju picia herbaty można znaleźć już w XVII-wiecznych listach Markizy de Sévigné, który to zwyczaj z czasem został zaadaptowany na wyspach brytyjskich[3]. Legenda głosi, że został on zapoczątkowany w XVIII wieku przez księżną Bedford – Annę Marię Russell. W tym okresie istniały tylko dwa posiłki: śniadanie oraz obiadokolacja. Księżna wprowadziła zwyczaj podawania wczesnym popołudniem lekkiej przekąski z herbatą. Posiłek taki był podawany na niskim małym stoliku. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się w kręgach arystokracji[2][4].

Popularność tego zwyczaju wzrosła w okresie rewolucji przemysłowej, picie herbaty stało się popularne w niższych warstwach społeczeństwa. Wycieńczonym osobom wracającym z pracy do domów przygotowywano większy stół z różnymi rodzajami dań, wśród których była też herbata. Ponieważ była ona pita przy tym stole wraz z głównym posiłkiem, stąd też wzięła się nazwa high tea[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. tea time (ang.). thefreedictionary.com.
  2. a b High Tea, Low Tea, Afternoon Tea (ang.). blendedmec.com, 2012-05-05.
  3. a b History of High Tea - History English Afternoon Tea (ang.). whatscookingamerica.net.
  4. Pol O Conghaile: Ten best: Afternoon Tea spots (ang.). The Independent, 2010-04-17.