Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) André Ochodlo
Kierownictwo
artystyczne
André Ochodlo Jerzy Satanowski, Adam Żuchowski
Data powstania 1989
Państwo  Polska
Lokalizacja al. Franciszka Mamuszki 2
81-718 Sopot
brak współrzędnych
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocieteatr w Sopocie, założony w 1989, od 1997 nosi imię Agnieszki Osieckiej.

Od 1994 teatr mieści się w dawnej stolarni Grand Hotelu w Sopocie. W latach 1994–1997 z teatrem współpracowała Agnieszka Osiecka. Poetka specjalnie dla Atelier napisała „Darcie pierza”, zaadoptowała powieść Singera „Wrogowie, opowieść o miłości”, na podstawie której powstał tekst do spektaklu „Wilki”, w oparciu o jednoaktówki Edwarda Albeego („Piaskownice”, „Opowiadanie o Zoo”) napisała „Apetyt na śmierć” oraz napisała songi do projektu „Do dna” (powstał na podstawie tekstów „Cinzano” i „Urodziny Smirnowej” Ludmiły Pietruszewskiej).

Od 1995 roku prezesem Fundacji Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej jest Barbara Wiszniewska. Wiceprezesem Fundacji jest kontrabasista i kompozytor Adam Żuchowski.

Od 1998 teatr współorganizuje konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej „Pamiętajmy o Osieckiej”. Od 2018 roku współorganizatorem jest Teatr Nowy w Poznaniu.

Od 2006 roku w Teatrze Atelier odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. W ramach festiwalu żydowskiego w teatrze występowali m.in.: zespół Kroke, Maja Komorowska, Bente Kahan, André Ochodlo, Mikołaj Trzaska, Atom String Quartet, Adam Żuchowski. Podczas festiwalu odbywają się również warsztaty.

Co roku na scenie Atelier występuje wielu wybitnych artystów, w tym gronie znaleźli się m.in. Hanna Banaszak, Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Piotr Machalica, Katarzyna Groniec, Andrzej Chyra, Mirosław Baka, Mirosław Czyżykiewicz, Artur Barciś, Artur Żmijewski, Natalia Sikora.

W stałymi elementami sezonów teatralnych są spektakle dramatyczne w reżyserii André Hübnera-Ochodlo oraz spektakle muzyczne w reżyserii Jerzego Satanowskiego.