Teatr Bolszoj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teatr Wielki w Moskwie
Большой театр
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Moskwa

Adres

plac Teatralny 1

Typ budynku

teatr

Styl architektoniczny

neoklasycyzm

Architekt

Osip Bowe

Ukończenie budowy

1856

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Teatr Wielki w Moskwie”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Teatr Wielki w Moskwie”
Ziemia55°45′37″N 37°37′07″E/55,760278 37,618611
Strona internetowa

Teatr Bolszoj (ros. Большой театр, Государственный академический театр оперы и балета России) – zabytkowy i historyczny teatr w Moskwie, zaprojektowany przez architekta Osipa Bowe, położony przy placu Teatralnym w centrum miasta, niedaleko Kremla. Wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów, odpowiednio, baletowych i operowych na świecie. Teatr patronuje Moskiewskiej Akademii Choreografii, światowemu liderowi szkolnictwa baletowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widownia Teatru Wielkiego

Założony w 1776 przez księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Początkowo występy odbywały się w prywatnym domu, jednak w 1780 przeniósł się do ówczesnego teatru Pietrowka, tym samym zaczynając tworzyć własne sztuki i opery.

Inauguracja teatru odbyła się 18 stycznia 1825 prologiem Tryumf muz i baletem Fernando Sora Kopciuszek. Pierwotnie wystawiano tu wyłącznie rosyjskie sztuki, jednakże ok. 1840 również i zagraniczni kompozytorzy zaczęli wystawiać swe dzieła.

Pożar w 1853 spowodował rozległe straty; rekonstrukcji podjął się Albert Kavos, syn Caterino Kavosa, autora wielu oper. Teatr ponownie otwarto w 1856.

Podczas II wojny światowej na budynek spadła jedna z bomb, uszkodzenia jednak szybko naprawiono.

Moskiewski Teatr Wielki był świadkiem wielu światowych premier m.in. Wojewody i Mazepy Czajkowskiego oraz Aleko i Francesca da Rimini Rachmaninowa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]