Teatr CST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr CST
Cieszyńskie Studio Teatralne
Typ teatru teatr alternatywny
Założyciel(e) Bogusław Słupczyński
Kierownictwo
artystyczne
Bogusław Słupczyński
Data powstania 2000
Państwo  Polska
Lokalizacja Cieszyn
Spektakle Wschodzenie; Droga żywiecka; Kavkazkij priviet; Bolko Kantor; Miasteczko; Historia konia; Russkij ostrov; Parady damsko-męskie
Nagrody „Orfeusz” dla najlepszego teatru nurtu off na Malcie 2003
brak współrzędnych
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Teatr CST (Cieszyńskie Studio Teatralne) - teatr alternatywny założony przez Bogusława Słupczyńskiego w Cieszynie w 2000 roku. Teatr w swoje spektakle wplata wątki etnograficzne, szczególnie interesuje się obszarami przenikania kultur w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Zespół prowadzi działalność artystyczną i pedagogiczną. Projekty realizowane przez teatr powstają we współpracy z Fundacją Kultury, Fundacją im. Stefana Batorego i Fundacją Wspomagania Wsi.

Działalność teatralna[edytuj | edytuj kod]

CST brało udział w Festiwalu Teatralnym w Pradze „Next Wave – Następna Fala” (2000), w Festiwalu Teatralnym „Na Granicy” w Cieszynie oraz w konferencji „Europa Forum” w Lucernie w Szwajcarii (2004). W 2003 roku na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta teatr został nagrodzony Offeuszem jako najlepszy teatr nurtu off za spektakl Wschodzenie, oparty na motywach II i IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza[1]. Za ten spektakl teatr został uhonorowany nagrodami i wyróżnieniami na innych przeglądach teatralnych i festiwalach. W 2004 roku teatr prezentował realizowane przez siebie przedstawienia podczas Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Preszowie na Słowacji, w Opolu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego na Ogólnopolskim Festiwalu – Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”, w Olecku na Festiwalu Sztuk Alternatywnych „Sztama”, w Teatrze Małym w Warszawie, w Teatrze Kana w Szczecinie oraz w Teatrze Terminus a Quo w Nowej Soli. Grupa brała udział jako gość w XIV Międzynarodowym Festiwal Teatralnym Malta, gdzie w programie głównym zaprezentowała spektakl Droga żywiecka. Z Drogą żywiecką CST odwiedziło także Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wioska Teatralna” w Węgajtach. W 2008 roku na poznańskiej Malcie został zaprezentowany spektakl Kavkazkij Priviet. W tym samym czasie powstał kolejny spektakl „Bolko Kantor”, opowiadający o Adolfie Kantorze, przedwojennym mistrzu boksu, żołnierzu, patriocie i społeczniku. W ramach pracy Studia zrealizowano monodram Szymona Pilcha pt. Historia konia według Bystronogiego Lwa Tołstoja, spektakl muzyczny Miasteczko (aranżacje jazzowe przedwojennych i powojennych piosenek) oraz Russkij ostrov – monodram w wykonaniu Łukasza Matuszka, na motywach sztuki Jewgienija Griszkowca Jak zjadłem psa.

Inne aktywności[edytuj | edytuj kod]

Zespół teatru organizuje poszukiwania, wędrówki po bieszczadzkich i podlaskich wsiach, gdzie odnajduje żywe tradycje i inspiracje. Pierwsze wyprawy (2001-2002) prowadziły na pogranicze polsko-ukraińskie do Bystrego i Mnichowca. W latach 2002-2008 w centrum zainteresowania zespołu znalazła się dolina Osławy, gdzie też w Morochowie powstała rezydencja teatru. W latach 2007-2008 artrści eksplorowali północne Podlasie, odwiedzając m.in. Wierszalin.

Aktorzy odtwarzają dawne obyczaje, kolędując, organizując jasełka i spotkania karnawałowe. Organizują koncerty i wystawy, spotkania naukowe na tematy związane z historią i historią teatru[2].

Ośrodek Teatru Kultur[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku aktorzy teatru utworzyli w Morochowie koło Sanoka Ośrodek Teatru Kultur, którym od roku 2006 organizują Festiwal Teatralny Morochów/Mopoxib[3]. Ośrodek ma być płaszczyzną spotkań z artystami teatru oraz mieszkańcami z okolicznych wiosek. Efektem realizowanego projektu Szkoła Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza stała się wystawa Człowiek jest piękny, prezentująca stare fotografie, zebrane wśród okolicznych mieszkańców[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Wróblowska: Cieszyn. Studio Teatralne zaproszone na Maltę. Gazeta Wyborcza, 2007-09-05. [dostęp 2011-07-11].
  2. Działania inne. Z historii Teatru CST.. Teatr CST.
  3. Anna Sabat: Morochów. Teatralna wioska. Gazeta Wyborcza - Rzeszów, 2006-08-08. [dostęp 2011-07-11]. Anna Sabat: Morochów. Wioska teatralna po raz drugi. Gazeta Wyborcza - Rzeszów, 2007-07-27. [dostęp 2011-07-11].
  4. Ośrodek Teatru Kultur. Teatr CST. [dostęp 2011-07-11].