Teatr Cieni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Cieni
Shadow Puppets
Autor Orson Scott Card
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 2002
Wydawca Tor Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2003
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Piotr W. Cholewa

Teatr Cieni (ang. Shadow Puppets) – książka z gatunku science-fiction, napisana przez Orsona Scotta Carda. Jest to trzecia część Sagi Cienia, podcyklu w ramach Sagi Endera. Wydanie oryginalne ukazało się w 2002 (Tor, ​ISBN 0-7653-0017-6​), a polskie w 2003 (Prószyński i S-ka, ​ISBN 83-7337-548-1​).

Jest to kontyuacja zdarzeń opisanych w Cieniu Endera oraz Cieniu Hegemona. Głównymi bohaterami są Peter Wiggin, zajmujący stanowisko Hegemona, a także zakochani w sobie Petra Arkanian i Julian Delphiki (znany także jako Groszek).

W załączonym posłowiu autor wymienia trudności, jakie napotkał pisząc kolejną część sagi. Przyznaje, iż opisując losy bohaterów jedynie wspomnianych w poprzednich książkach, musiał szczególnie uważać na zachowanie zgodności szczegółów we wszystkich częściach. W opowieści pojawiają się postaci Teresy Wiggin (matki Endera, Petera i Valentine), Suriyawonga (tajlandzkiego absolwenta Szkoły Bojowej), Ambula, Virlomi (hinduskiej absolwentki Szkoły Bojowej), Achillesa de Flandres, Alai (przyjaciela Endera z czasów Szkoły Bojowej), Hana Tzu (chińskiego absolwenta Szkoły Bojowej). Większość z młodych bohaterów zajmuje wysokie stanowiska w swoich państwach i podejmuje decyzje o randze międzynarodowej.

Autor porusza wiele problemów dotyczących zagadnień wojny. Jak sam zaznacza, pisał książkę podczas wojny w Afganistanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ich sprzymierzeńcami a Talibami i Al Kaidą. Problemy relacji między światem Muzułmańskim z Zachodem są szczególnie zaakcentowane w książce. Książka porusza także problemy związane z modyfikacją genetyczną embrionów ludzkich.

Akcja jednego z rozdziałów powieści dzieje się w warszawskich Łazienkach, dokąd dwójka głównych bohaterów dostaje się podróżując pociągiem z Katowic.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Card, Orson Scott: Acknowledgements [w:] tenże, Shadow Puppets, Orbit Books 2002.