Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Impresaryjny we Włocławku po renowacji.
Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego przed renowacją.
Fontanna dla dzieci przy budynku Teatru

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku – obecnie jedyny teatr we Włocławku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedstawienia w teatrze prezentowane są od 1990 roku, a w 1992 teatr stał się instytucją Państwowego Teatru Impresaryjnego powołanego przez wojewodę. Od powstania do dziś teatr wystawił przeszło 3000 przedstawień i zgromadził 1 mln 150 tysięcy widzów. W teatrze prezentowane są zarówno przedstawienia jak i koncerty muzyki poważnej, przedstawienia plenerowe, warsztaty i lekcje teatralne, festiwale (m.in. Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych z zagranicy). W teatrze występują amatorskie zespoły teatralne, w tym m.in. prowadzony przez Mieczysława Synakiewicza-Bakutisa od ponad 30 lat amatorski teatr dziecięcy "Skene", który za swoją działalność otrzymał w 2010 roku tytuł "7 Cudu Włocławka", a także goście z teatrów warszawskich i krakowskich, z którymi teatr włocławski współpracuje. Teatr jest także pomysłodawcą wielu imprez charytatywnych oraz tych o charakterze społecznym, np. "Przeciw uzależnieniom", czyli cykl wykładów i przedstawień o charakterze antyalkoholowym, antynikotynowym i antynarkotykowym. Teatr współpracuje również ze szkołami i wystawia specjalnie dla nich przedstawienia. Teatr jest także zarządcą "Czarnego Spichrzu", zabytku włocławskiego.

W 2013 roku rozpoczął się remont budynku teatru, pierwszy od 1992 roku[1]. Podczas remontu m.in. przeniesione zostanie wejście główne i zostanie dobudowana sala konferencyjna.

Dyrekcja[edytuj | edytuj kod]

Od 1992 roku dyrektorem Teatru Impresaryjnego we Włocławku jest Jan Polak, pochodzący z Włocławka dawniej aktor teatralny.

Patron[edytuj | edytuj kod]

Patronem włocławskiego teatru jest od 2002 roku Włodzimierz Gniazdowski (1906-1980), działający we Włocławku działacz społeczny i organizator teatrów, odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski.

Na scenie Teatr Impresaryjnego gościli m.in.[edytuj | edytuj kod]

Na deskach teatru występowali m.in.: Bożena Dykiel, Krystyna Janda, Anna Dymna, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Joanna Szczepkowska, Michał Bajor, Jerzy Bończak, Jan Englert, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski, Marek Grechuta, Bogusław Kaczyński, Jan Kociniak, Krzysztof Kolberger, Olaf Lubaszenko, Piotr Machalica, Wiesław Ochman, Daniel Olbrychski, Cezary Pazura, Jan Peszek, Marek Siudym, Jerzy Stuhr, Jerzy Turek, Stanisław Tym, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz, Artur Żmijewski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Włocławski Portal Internetowy, q4.pl [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]