Teatr Lalek Banialuka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr Lalek Banialuka
Ilustracja
Budynek teatru
Typ teatru

teatr lalek

Założyciel(e)

Jerzy Zitzman,
Zenobiusz Zwolski

Data powstania

1947

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 20

Nagrody

Złota Odznaka Honorowa Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego nadana przez Sejmik Województwa Śląskiego

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Ziemia49°49′27″N 19°02′40″E/49,824167 19,044444
Strona internetowa teatru

Teatr Lalek Banialukateatr lalek założony w 1947 roku w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest budynek przy ul. A. Mickiewicza 20 na Dolnym Przedmieściu, wzniesiony w 1934 r. jako żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. W miejscu placu przed teatrem w latach 1881–1940 stała bielska synagoga.

Ze swoimi przedstawieniami Teatr Banialuka odwiedził kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone.

Od 1966 roku Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W 2007 roku w konkursie wzięło 13 krajów: Francja, Niemcy, Iran, Portugalia, Słowacja, Włochy, Czechy, Serbia, Hiszpania, Austria, Bułgaria, Rosja i Polska. Teatr Lalek Banialuka wystąpiła poza konkursem i zaprezentował 3 przedstawienia: Przemiana, Królowa Śniegu i Antygona. Uczestniczyła również w wielu innych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinione, Cividale del Friuli, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres oraz przeglądach, na których była wielokrotnie nagradzana.

Banialuka również organizuje warsztaty dla najmłodszej i nieco starszej publiczności, które są prowadzone przez doświadczonych aktorów.

W latach 2005–2019 dyrektorem Banialuki była Lucyna Kozień, redaktor naczelna czasopisma „Teatr Lalek” i Członek Zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Od 2019 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego sprawuje Jacek Popławski[1].

Niektóre nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • marzec 2008 – Złota Maska dla Teatru Lalek Banialuka za Najlepszy Spektakl dla Młodego Widza za przedstawienie W beczce chowany.
 • marzec 2008 – Złota Maska dla Konrada Ignatowskiego w kategorii Najlepsza Rola w Teatrach Lalkowych za rolę Syna/Psa w spektaklu W beczce chowany.
 • grudzień 2007 – Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Ambasador Spraw Polskich dla Teatru Lalek Banialuka (nagroda przyznawana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach)
 • październik 2007 – ATEST Polskiego Ośrodka ASSITEJ (czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego) za przedstawienie Baśń o Rycerzu bez Konia
 • październik 2007 – ATEST Polskiego Ośrodka ASSITEJ (czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego) za przedstawienie Diabelskie Figle
 • wrzesień 2007 – Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
 • czerwiec 2007 – Grand Prix dla Teatru Lalek Banialuka za przedstawienie Baśń o Rycerzu bez KoniaMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”
 • czerwiec 2007 – Nagroda za Najlepszą Rolę Męską dla Piotra Tomaszewskiego za kreację w spektaklu Baśń o Rycerzu bez KoniaMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”
 • marzec 2007 – Laur im. Dembowskiego dla Lucyny Sypniewskiej za rolę Goplany w spektaklu Balladyna
 • październik 2006 – Nagroda Polskiego Ośrodka ASSITEJ dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży za rok 2005 dla Lucyny Kozień za talent, fachowość i konsekwencję w dokumentowaniu i ocenieniu polskiego teatru dla dzieci i młodzieży, za życzliwe i mądre pióro recenzenckie oraz pracę dziennikarską promującą teatr dla młodego widza
 • czerwiec 2006 – Nagroda Dziecięcej Komisji Konkursowej za najlepsze przedstawienie festiwalu dla spektaklu Kot w butach – Świętokrzyski Festiwal Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni...”
 • czerwiec 2006 – I nagroda za scenografię dla Haliny Zalewskiej-Słobodzianek za spektakl Siała baba mak – Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
 • marzec 2006 – Złota Maska za Najlepszy Spektakl Roku dla Dzieci dla Teatru Lalek Banialuka za przedstawienie Zielony Wędrowiec
 • marzec 2006 – Laur im. Dembowskiego dla Małgorzaty Król, Eugeniusza Jachyma, Tomasza Sylwestrzaka, Piotra Tomaszewskiego za kreację zbiorową w spektaklu Siała baba mak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]