Teatr Muzyczny w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Teatr Muzyczny w Poznaniu do 1973 działający pod nazwą Operetka Poznańska rozpoczął działalność w 1956 premierą operetki Pála ÁbrahámaWiktoria i jej huzar” (20 maja).

Pierwszym dyrektorem Operetki był Zbigniew Szczerbowski, który w repertuarze klasycznych operetek „Wiktoria i jej huzar” i „Bal w SavoyuPála Ábraháma, „Wesoła wdówka” i „Kraina uśmiechuFerenca Lehára, „Hrabina MaricaImre Kálmána, „Życie paryskieJacques’a Offenbacha obsadził solistów takich jak: Izabela Ferency, Irena Schulz-Kruk, Ludmiła Szwabowicz, Erika Wosińska, Jerzy Golfert, i Janusz Golc. Po Zbigniewie Szczerbowskim operetką kierowali: Jan Teresiński, Zygmunt Wojciechowski i Henryk Duczmal. Po objęciu kierownictwa artystycznego operetki przez Stanisława Renza na poznańskiej scenie pojawiły się „Can CanCole Portera i „My Fair LadyFredericka Lewe oraz „Eksportowa żona”, „Skrzydlaty kochanek” i „Dziękuję ci, Ewo!”. Stanisław Renz zaangażował w 1965 roku Janinę Guttnerównę.

Zmiany kierunku artystycznego Operetki następowały wraz ze zmianami na stanowisku jej dyrektora, a oferowany widzowi program oscylował między operetką klasyczną i musicalem a teatrem dramatycznym. Daniel Kustosik (od 1989 r.) dążył do równowagi pomiędzy klasyką operetkową („Wesoła wdówka”, „Carewicz”, „Zemsta nietoperza”), musicalem „Hello Dolly”, „My Fair Lady” i repertuarem, który nieczęsto można znaleźć w teatrze muzycznym (farsy – „Nagłe zastępstwo”, „Nie teraz kochanie”, „Okno na parlament” czy dramaty – „Kto się boi Wirginii Woolf”). W repertuarze pojawiły się także „Skrzypek na dachu” i „Phantom” oraz bajki muzyczne i baletowe dla dzieci. Za kadencji dyrektora Przemysława Kieliszewskiego na tle problemów finansowych i zmian organizacyjnych doszło do konfliktu ze związkiem zawodowym teatru, nagłośnionego w mediach z powodu wulgarnego zwracania się przez dyrektora do podwładnych [1] [2].

Siedzibą teatru jest budynek Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych, w sąsiedztwie Starego Browaru oraz hotelu Novotel. Ze względu na niewystarczające warunki lokalowe dla działalności teatru istnieją plany przeniesienia jego siedziby do budynku, w którym wcześniej mieściło się kino Olimpia.

Dyrektorzy Operetki Poznańskiej – Teatru Muzycznego w Poznaniu[edytuj]

  • Jan Teresiński
  • Zygmunt Wojciechowski
  • Henryk Duczmal
  • Stanisław Renz
  • Henryk Olszewski
  • Andrzej Wiza
  • Włodzimierz Krzyżanowski
  • Jan Tomaszewski
  • Daniel Kustosik
  • Przemysław Kieliszewski

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]