Teatr Stary w Bolesławcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Stary w Bolesławcu
Typ teatru wielodziałowy, objazdowy
Data powstania 1857
Data zamknięcia 1944
Państwo  Polska
Lokalizacja ul. Teatralna 1
brak współrzędnych
Strona internetowa teatru

Teatr Stary w Bolesławcu - powstał z przebudowy miejskiego arsenału w połowie XIX wieku. W 2012 roku zakończyła się rewitalizacja teatru w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, która pochłonęła kwotę około 6 mln PLN zdobytą na ten cel przez zarządzające budynkiem Starostwo Powiatowe w Bolesławcu przy udziale. Teatr odzyskał dawną świetność i znów gości artystów i widzów. Nie ma stałego zespołu artystów, ale jest wykorzystywany między innymi przez grupy teatralne w ramach Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu i do organizacji uroczystości powiatowych.

Historia powstania[edytuj]

Teatr powstał w 1857 jako "Stadttheater", przez przebudowę arsenału. Otwarty 25 grudnia 1857. Liczył ok. 400 miejsc (+ ca. 250 stojących). W latach 1885-1886 podlegał znacznym przebudowom, został ponownie otwarty 3 października 1886. Wówczas liczył 550 miejsc. W 1913 roku przebudowano wnętrza, 10 lat później zainstalowano tu sprzęt kinowy.

Teatr regionalny[edytuj]

Od kwietnia 1925 był siedzibą korporacji teatralnej "Schlesisches Landestheater". Krajowy teatr regionalny o stałym zespole działał w przedwojennym Bolesławcu (Schlesisches Landestheater von Bunzlau). Miał on charakter objazdowy.

Reforma po 1933 roku[edytuj]

Po dojściu do władzy nazistów reformą objęto teatry objazdowe. Na Dolnym Śląsku działały dwa znaczne teatry objazdowe, mające siedziby w Bolesławcu i Brzegu. naziści skupili działalność teatrów objazdowych w holdingu Schlesische Landesbühne GmbH mieszczącej się we Wrocławiu. Utrzymywano trzy zespoły sceniczne, liczące od 50 do 60 osób (aktorów i personelu pomocniczego). Zespoły te miały siedziby w Brzegu, Bolesławcu, Głogowie. Podaje się że w sezonie 1934-35 typowy zespół objazdowy- taki jak teatr w Głogowie, dał 210 spektakli, z czego 118 w samym mieście. Wystawiano je w małych miastach w promieniu kilkudziesięciu km.

Upadek po 1945 roku[edytuj]

Katarzyna Maczel, autorka publikacji „Życie teatralne w Bolesławcu” badając kulturalną przeszłość miasta, wskazywała na ogromny upadek kulturowy tego miasta po II wojnie światowej. Teatr w Bolesławcu podawany jest w opracowaniu ekonomisty kultury A. Fularza jako przykład upadku sztuk performatywnych na Dolnym Śląsku po 1945 roku. A. Fularz proponował jego wskrzeszenie jako teatru impresaryjnego.

Życie kulturalne, oferta instytucji kultury w Bolesławcu jest tylko szczątkiem oferty sprzed okresu II wojny światowej. Gdyby Bolesławiec miał ofertę kultury porównywalną z miastami czeskimi i niemieckimi, w tutejszym teatrze oferowanoby zapewne także opery czy musicale.

Literatura[edytuj]

Katarzyna Maczel, „Życie teatralne w Bolesławcu”

Linki zewnętrzne[edytuj]