Teatr Wielki w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Wielki
Teatr Wielki z fontanną w kształcie dwóch morskich fal (2012)
Teatr Wielki z fontanną w kształcie dwóch morskich fal (2012)
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres Plac Dąbrowskiego w Łodzi
Styl architektoniczny socrealizm
Architekt zespół: Witold Korski, Józef Korski, Roman Szymborski[1]
Wysokość całkowita 46 m
Rozpoczęcie budowy 1949
Ukończenie budowy 1967
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Teatr Wielki
Teatr Wielki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teatr Wielki
Teatr Wielki
Ziemia 51°46′23,58″N 19°28′11,55″E/51,773217 19,469875
Strona internetowa
Fontanna przed Teatrem Wielkim w Łodzi (2009)
Teatr Wielki podczas Camerimage 2006

Teatr Wielki w Łodzi – największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek i przedstawień baletowych.

Historia teatru[edytuj]

Budowa teatru rozpoczęła się w 1949 – ówcześnie obiekt nazwano Teatrem Narodowym. W 1954 r. uchwałą Prezydium Rady Narodowej przeznaczono budynek na siedzibę Opery Łódzkiej[1]. Otwarty 19 stycznia 1967 roku premierą opery Stanisława Moniuszki Straszny dwór. Do chwili obecnej wystawiono w nim ponad 280 premier. Teatr należy do jednej z najważniejszych scen operowych w Polsce[potrzebny przypis]. Dyrektorem naczelnym teatru jest aktualnie Paweł Gabara[2].

Zrealizowano tutaj zarówno dzieła klasycznych kompozytorów (m.in. Piotr Czajkowski, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Richard Wagner, Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini), jak i współczesnych (m.in.: Romuald Twardowski, Krzysztof Penderecki, Bogdan Pawłowski, Philip Glass).

Teatr prowadzi także rozległą działalność impresaryjną, dzięki której jego spektakle prezentowane były w krajach całej Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Na deskach Teatru gościnnie występowali artyści o randze światowej, jak Victoria de Los Angeles, Fedora Barbieri, Kiri Te Kanawa, Placido Domingo, Jose Cura, Jose van Dam, Andrea Bocelli. Pracowali tu reżyserzy:Roman Sykała, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Maria Fołtyn, Henryk Baranowski, Marek Weiss-Grzesiński, Ryszard Peryt; scenografie tworzyli: Marian Kołodziej, Henri Poulain, Franciszek Starowieyski, Andrzej Kreuz-Majewski, Krzysztof Pankiewicz, a dyrygowali.m.in.: Zygmunt Latoszewski, Antoni Wicherek, Bohdan Wodiczko, Bogusław Madey, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jose Maria Florencio, Andrzej Straszyński, Tadeusz Kozłowski, Jacek Kaspszyk.

Teatr Wielki jest także organizatorem międzynarodowych imprez teatralnych, w tym Łódzkich Spotkań Baletowych. Biorą w nich udział zespoły z całego świata, między innymi:

Teatr jest także od lat organizatorem akcji „Bliżej Teatru Wielkiego”, dzięki której na widowni zasiadają, poza łodzianami, widzowie z regionu łódzkiego i całej Polski. Od 1 stycznia 1991 Teatr Wielki w Łodzi jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Nazwa łódzkiej opery nawiązuje do spalonego w 1920 roku Teatru Wielkiego Fryderyka Sellina, istniejącego od 28 września 1901 roku przy obecnej ul. Legionów 14, który posiadał 1250 miejsc.

Budynek[edytuj]

Budynek Teatru Wielkiego znajdujący się przy placu Dąbrowskiego jest drugim pod względem wielkości gmachem operowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na widowni może zasiąść 1070 osób.

Kubatura budynku głównego i technicznego Teatru Wielkiego wynosi łącznie 195 000 m³. Scena główna ma 26 m szerokości i 39,5 m głębokości (wraz z zasceniem) i jest wyposażona w 6 dużych zapadni scenicznych mogących jeździć w górę i w dół do 3 m w dowolnej konfiguracji, a także mniejsze zapadnie w proscenium. W zapadniach można zamontować małe zapadnie osobowe.

Na scenę może wjeżdżać 14 wózków scenicznych z dekoracjami, z lewej i prawej kieszeni sceny oraz z zascenia. Teatr posiada również scenę obrotową o średnicy 16 m. Wszystkie urządzenia mają napęd elektryczny. Nad sceną główną zamontowane jest 47 sztankietów o napędzie elektrycznym i ręcznym do podnoszenia i opuszczania dekoracji. W zasceniu jest 13 takich sztankietów. Wysokość sceny wraz z podsceniem, sznurownią i stropem wynosi ponad 46 m. Scena jest wyposażona w ponad 300 regulowanych obwodów świetlnych, a także w wysokiej klasy sprzęt elektroakustyczny. Teatr posiada 2 kurtyny tekstylne i 4 kurtyny stalowe.

Fosa orkiestrowa mieści około 70 muzyków. Dzięki dwóm zamontowanym w niej zapadniom można wyrównać jej poziom z poziomem sceny, powiększając tym samym proscenium. Widownia teatru liczyła pierwotnie 1270 miejsc; po remoncie przeprowadzonym w 2003 r. miejsc jest 1070. W budynku teatru mieszczą się wszystkie niezbędne do przygotowania pracownie: scenograficzna, stolarska, ślusarska, szewska, krawiecka, modelarska, perukarska, nakryć głowy. Artyści mogą pracować w czterech dużych salach prób i w kilku mniejszych pokojach pracy indywidualnej.

Budynek, oprócz funkcji teatralnych spełnia też rolę miejsca, w którym można organizować innego rodzaju imprezy masowe, takie jak bale noworoczne, pokazy mody, różnego rodzaju zloty i zjazdy. W latach 2000-2009 Teatr Wielki był miejscem głównych wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

W okresie od stycznia 2012 do pierwszych dni kwietnia 2013 roku budynek teatru przeszedł generalny remont.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Teatr Wielki w Łodzi -scena (pol.). [dostęp 2013-01-07].
  2. O teatrze; Dyrekcja. operalodz.com. [dostęp 2015-07-17].

Linki zewnętrzne[edytuj]