Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju
Dworek Chopina
Symbol zabytku nr rej. A/4072/1166/WŁ z 28.03.1986
Ilustracja
Dworek wraz z pomnikiem Fryderyka Chopina
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Duszniki-Zdrój

Architekt

H. Geissler

Rozpoczęcie budowy

1802

Ukończenie budowy

1805

Położenie na mapie Dusznik-Zdroju
Mapa konturowa Dusznik-Zdroju, u góry znajduje się punkt z opisem „Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju”
Ziemia50°23′37,67″N 16°23′02,85″E/50,393797 16,384125
Strona internetowa

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju (Dworek Chopina) – pochodzący z XIX wieku teatr zdrojowy w Dusznikach Zdroju[1]. Koncertował w nim w 1826 roku Fryderyk Chopin. Obecnie miejsce odbywania się wielu spotkań i koncertów, m.in. w ramach najstarszego na świecie nieprzerwanie trwającego festiwalu muzycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju[1]. Dworek znajduje się w centrum parku zdrojowego w Dusznikach-Zdroju[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Teatr znajduje się w centralnej części parku zdrojowego w Dusznikach-Zdroju, w sąsiedztwie Bystrzycy Dusznickiej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dworek powstał w latach 1802–1805 jako dom towarzyski, w którym skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska[1]. Wraz z nim wybudowano zespół innych budynków użyteczności publicznej okalających park zdrojowy. Budowę prowadzili cieśla Kretschmer i murarz Stiller, według projektu H. Geisslera. W 1808 roku dworek od północy powiększony został o salę bilardową. W 1826 roku koncertował tu Fryderyk Chopin[2].

Upamiętnienie wizyty Fryderyka Chopina[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu dworku usytuowane są dwa monumenty. W 1897 roku odsłonięto dwumetrowy kamienny diorytowy głaz z brązowym medalionem przedstawiającym popiersie Chopina i podpis w języku łacińskim: "Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił"[1]. Obelisk ufundował Wiktor Magnus[2].

Przed południowym wejściem do dworku znajduje się pomnik artysty według projektu artysty rzeźbiarza Jana Kucza[1]. Odsłonięto go w 1976 roku, w ramach uczczenia 150. rocznicy pobytu kompozytora w uzdrowisku[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 14: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 78 i 80. ISBN 83-7005-340-8.
  2. a b c d Teatr Zdrojowy w Dusznikach Zdroju. Culture.pl. [dostęp 2017-11-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]