Teatr forum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drzewo „Teatru Uciśnionych” Augusto Boal’a

Teatr Forum – interaktywna forma teatralna stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, pedagoga, reżysera oraz twórcę koncepcji „Teatru Uciśnionych” (Theatre of the Oppressed) Augusto Boal'a[1]. To także metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji egzystencjalnej[2] (zob. kierunki pedagogiczne).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Teatr Forum w odróżnieniu od teatru w rozumieniu tradycyjnym zezwala widowni wejść na scenę. Dlatego w TF występują tzw. widzo-aktorzy. Ta metoda daje więc szansę nie tylko na refleksję, ale również na działanie. I „nie ważne, że działanie jest fikcyjne, ważne, że to jest działanie!” jak pisał Boal. Widzo-aktorzy, wcielając się w rolę głównego bohatera tzw. protagonistę i uczestnicząc w interwencjach, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są adekwatne do ich codziennych trudności. Dzięki temu następuje zderzenie z własnymi sytuacjami problemowymi oraz z konsekwencjami podejmowanych lub zaniechanych działań. Widzowie improwizują, we współpracy z aktorami i prowadzącym, tzw. jokerem, który pośredniczy między sceną a widownią, nad kolejnymi scenami.

Wszyscy musimy tworzyć teatr, by dowiedzieć się kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Celem Teatru Forum jest aktywizacja i szukanie sposobów rozwiązania problemów społecznych. Może być z powodzeniem stosowany zarówno w pracy z młodzieżą jak i dorosłymi nad prawie każdym tematem. Często adresowany jest do grup defaworyzowanych społecznie (zob. dyskryminacja), by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając narzędzi konstruktywnej ekspresji i radzenia sobie z opresją.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Augusto Boal, 'Gry dla aktorów i nieaktorów'. [w:] Strona internetowa Fundacji [on-line]. Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury. [dostęp 2017-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-29)].
  2. Marta Kłopotowska: Pedagogika egzystencjalna. [w:] Prezentacja [on-line]. prezi.com, 21 grudnia 2014. [dostęp 2017-07-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Boal Augusto „Gry dla aktorów i nieaktorów”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]