Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr im. Ludwika Solskiego
Ilustracja
Siedziba Teatru im. Ludwika Solskiego (2011)
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Typ teatru teatr dramatyczny
Kierownictwo
artystyczne
Matylda Baczyńska
Data powstania 1945
Państwo  Polska
Lokalizacja ul. Adama Mickiewicza 4
33-100 Tarnów
Położenie na mapie Tarnowa
Mapa konturowa Tarnowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr im. Ludwika Solskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Teatr im. Ludwika Solskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Teatr im. Ludwika Solskiego”
50°00′56,8800″N 20°59′15,0000″E/50,015800 20,987500
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – samorządowa instytucja kultury zlokalizowana w Tarnowie, w Polsce. Teatr dramatyczny rozpoczął działalność w 1945 roku; na siedzibę teatru wyznaczono budynek byłego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1957–1975 działał pod nazwą Państwowy Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego, a w okresie 1975–2012 funkcjonował jako Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego.

6 lipca 2012 roku, na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 31 maja 2012 roku, jego nazwa została zmieniona na Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Na używanie swego nazwiska w nazwie Tarnowskiego Teatru, Ludwik Solski wyraził osobistą zgodę. Teatr zainaugurował swoją pracę premierą Zemsty Aleksandra Fredry, a inscenizację wyreżyserował sam Solski, który wystąpił także w roli Dyndalskiego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W latach 1972–1988 dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru był Ryszard Smożewski. Okres działalności Tarnowskiego Teatru pod jego kierownictwem to lata rozkwitu twórczości teatralnej, inicjatyw przyczyniających się do tego, iż tarnowska placówka przełamała bariery prowincjonalizmu i zyskała status teatru liczącego się na mapie kulturalnej Polski. Teatr uzyskał wówczas szereg nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach. W czasie kadencji Smożewskiego przez Tarnowski Teatr przewinęli się popularni aktorzy. Z tarnowską sceną związani byli m.in. Krzysztof Stroiński, Andrzej Precigs, Ryszard Kotys, Jerzy Wasiuczyński, Elżbieta Kijowska, Monika Niemczyk, Andrzej Grabowski, Anna Tomaszewska, Jan Prochyra.

Aktualnie teatr realizuje projekty artystyczne w oparciu o sześćdziesięcioosobową ekipę twórców, aktorów, rzemieślników teatralnych, producentów i organizatorów. Spektakle tworzone są w kompleksie budynków usytuowanych w centrum Tarnowa. W jego głównej części znajdują się trzy sceny: Duża Scena na 290 miejsc, Mała Scena na 100 miejsc i Scena Underground na 60 miejsc. Przestrzenne foyer i kawiarnia teatralna wykorzystywane są do ekspozycji wystaw plastycznych, są również miejscem spotkań, prezentacji kabaretowych, poetyckich oraz kameralnych programów teatralnych i koncertów.

Fasada teatru (2008)

Teatr im. Ludwika Solskiego jest głównym organizatorem corocznego festiwalu teatralnego Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia, organizowanego od 1995 roku[1].

27 marca 1996 roku na deskach Tarnowskiego Teatru odbyła się premiera Ślubów panieńskich Fredry. Był to ostatni spektakl wyreżyserowany przez Jerzego Bińczyckiego. Zagrał w nim on również gościnnie rolę Radosta.

Od 4 lipca 2008 do 25 maja 2011 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Tarnowskiego Teatru był aktor i reżyser Edward Żentara. Od września 2011 roku funkcję dyrektora naczelnego pełni Rafał Balawejder. Od grudniu 2011 roku do listopada 2013 roku funkcję dyrektor artystycznej w Tarnowskim Teatrze pełniła Ewelina Pietrowiak.

W latach 2009–2011 budynek Teatru przechodził gruntowną modernizację zaplanowaną w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota przeznaczona na tę inwestycję przekroczyła 15 milionów złotych. Przez czas modernizacji siedziba oraz scena Teatru mieściła się w Pałacu Młodzieży przy ulicy Piłsudskiego 24 w Tarnowie.

Zespół artystyczny[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy teatru[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Solskiego przed budynkiem teatru

Dyrektorzy artystyczni teatru[edytuj | edytuj kod]

Spektakle[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. teatr.tarnow.pl. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-09)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]