Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr im. Ludwika Solskiego
Ilustracja
Siedziba Teatru im. Ludwika Solskiego (2011)
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Typ teatru teatr dramatyczny
Kierownictwo
artystyczne
Marcin Hycnar
Data powstania 1945
Państwo  Polska
Lokalizacja ul. Adama Mickiewicza 4
33-100 Tarnów
Położenie na mapie Tarnowa
Mapa lokalizacyjna Tarnowa
Teatr im. Ludwika Solskiego
Teatr im. Ludwika Solskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teatr im. Ludwika Solskiego
Teatr im. Ludwika Solskiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Teatr im. Ludwika Solskiego
Teatr im. Ludwika Solskiego
50°00′56,8800″N 20°59′15,0000″E/50,015800 20,987500
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – samorządowa instytucja kultury zlokalizowana w Tarnowie, w Polsce. Teatr dramatyczny rozpoczął działalność w 1945 roku; na siedzibę teatru wyznaczono budynek byłego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1957–1975 działał pod nazwą Państwowy Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego, a w okresie 1975–2012 funkcjonował jako Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego.

6 lipca 2012 roku, na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 31 maja 2012 roku, jego nazwa została zmieniona na Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Na używanie swego nazwiska w nazwie Tarnowskiego Teatru, Ludwik Solski wyraził osobistą zgodę. Teatr zainaugurował swoją pracę premierą Zemsty Aleksandra Fredry, a inscenizację wyreżyserował sam Solski, który wystąpił także w roli Dyndalskiego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W latach 1972–1988 dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru był Ryszard Smożewski. Okres działalności Tarnowskiego Teatru pod jego kierownictwem to lata rozkwitu twórczości teatralnej, inicjatyw przyczyniających się do tego, iż tarnowska placówka przełamała bariery prowincjonalizmu i zyskała status teatru liczącego się na mapie kulturalnej Polski. Teatr uzyskał wówczas szereg nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach. W czasie kadencji Smożewskiego przez Tarnowski Teatr przewinęli się popularni aktorzy. Z tarnowską sceną związani byli m.in. Krzysztof Stroiński, Andrzej Precigs, Ryszard Kotys, Jerzy Wasiuczyński, Elżbieta Kijowska, Monika Niemczyk, Andrzej Grabowski, Anna Tomaszewska, Jan Prochyra.

Aktualnie teatr realizuje projekty artystyczne w oparciu o sześćdziesięcioosobową ekipę twórców, aktorów, rzemieślników teatralnych, producentów i organizatorów. Spektakle tworzone są w kompleksie budynków usytuowanych w centrum Tarnowa. W jego głównej części znajdują się trzy sceny: Duża Scena na 290 miejsc, Mała Scena na 100 miejsc i Scena Underground na 60 miejsc. Przestrzenne foyer i kawiarnia teatralna wykorzystywane są do ekspozycji wystaw plastycznych, są również miejscem spotkań, prezentacji kabaretowych, poetyckich oraz kameralnych programów teatralnych i koncertów.

Fasada teatru (2008)

Teatr im. Ludwika Solskiego jest głównym organizatorem corocznego festiwalu teatralnego Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia, organizowanego od 1995 roku[1].

27 marca 1996 roku na deskach Tarnowskiego Teatru odbyła się premiera Ślubów panieńskich Fredry. Był to ostatni spektakl wyreżyserowany przez Jerzego Bińczyckiego. Zagrał w nim on również gościnnie rolę Radosta.

Od 4 lipca 2008 do 25 maja 2011 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Tarnowskiego Teatru był aktor i reżyser Edward Żentara. Od września 2011 roku funkcję dyrektora naczelnego pełni Rafał Balawejder. Od grudniu 2011 roku do listopada 2013 roku funkcję dyrektor artystycznej w Tarnowskim Teatrze pełniła Ewelina Pietrowiak.

W latach 2009–2011 budynek Teatru przechodził gruntowną modernizację zaplanowaną w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota przeznaczona na tę inwestycję przekroczyła 15 milionów złotych. Przez czas modernizacji siedziba oraz scena Teatru mieściła się w Pałacu Młodzieży przy ulicy Piłsudskiego 24 w Tarnowie.

Zespół artystyczny[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy
Aktorki

Dyrektorzy teatru[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Solskiego przed budynkiem teatru

Dyrektorzy artystyczni teatru[edytuj | edytuj kod]

Spektakle[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. teatr.tarnow.pl. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-09)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]