Technicy-magicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Technicy-magicy
The IT Crowd
Ilustracja
Tytuł serialu pod koniec czołówki
Gatunek

sitcom

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Graham Linehan

Główne role

Chris O’Dowd
Richard Ayoade
Katherine Parkinson
Matt Berry

Liczba odcinków

25

Liczba serii

4 sezony + 1 odcinek specjalny

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Ash Atalla

Reżyseria

Graham Linehan
Barbara Wiltshire
Richard Boden
Ben Fuller

Scenariusz

Graham Linehan

Czas trwania odcinka

30 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

3 lutego 2006

Stacja telewizyjna

Channel 4

Strona internetowa

Technicy-magicy (ang. The IT Crowd) – brytyjski sitcom, wyprodukowany i nadawany przez telewizję Channel 4 3 lutego 2006 – 30 lipca 2010. Powstały cztery serie po 6 odcinków każda. W planach była również piąta seria, ale z czasem podjęto decyzję o jej anulowaniu i zastąpieniu odcinkiem specjalnym[1]. Dominuje w nim typowo angielski humor.

Seria jest trzecim sitcomem Grahama Linehana, który zdobył dużą popularność, zaraz po Father Ted (scenariusz napisany wspólnie z Arthurem Mathewsem) i Black Books (scenariusz napisany wspólnie z Dylanem Moranem).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jen Barber przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną o pracę w korporacji Reynholm Industries. Po spotkaniu z jej niezbyt rozgarniętym właścicielem, mimo ewidentnego braku wiedzy z zakresu informatyki, zostaje mianowana szefową działu IT. Jej podwładnymi zostają Roy i Moss, dwójka komputerowych geeków. Ich współpraca nie zawsze układa się gładko. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji z udziałem trójki głównych bohaterów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Chris O’Dowd jako Roy Trenneman – luzacki technik informatyczny pochodzący z Irlandii. Większość czasu spędza w piwnicznej kanciapie, zbywając ludzi w potrzebie, by się obijać. Jednak to on najczęściej jest wysyłany w celu naprawienia komputera i interakcji z kolegami z pracy, co zazwyczaj kończy się pechowo. Bardzo często odbierając telefony z wezwaniem do naprawy komputera mówi „Hallo! Dział IT. Próbował/próbowała pan/pani wyłączyć i włączyć?”.
  • Richard Ayoade jako Maurice Moss – geniusz informatyczny z deficytem kompetencji społecznych. Jeżeli już udaje mu się nawiązać z kimś rozmowę, to tylko przy pomocy klawiatury. Mieszka z matką, która go ubiera i przygotowuje lunch.
  • Katherine Parkinson jako Jen Barber – przełożona Roya i Maurice’a. Dostała pracę w Reynholm Industries w dziale IT po tym, jak nakłamała w CV na temat zdolności komputerowych, które u niej ograniczają się do „wysyłania mejli, odbierania mejli, czytania mejli, kasowania mejli itd.” (co zostało od razu zauważone przez Roya i Maurice i często wykorzystane do robienia sobie z niej kawałów). Później mianowana na kierownika ds. relacji pomiędzy działem IT a resztą korporacji. Praca w dziale IT nie satysfakcjonuje Jen i nie spełnia jej życiowych aspiracji, przez co bardzo szybko przestaje ją lubić. Kilkakrotnie bezskutecznie próbuje zmienić miejsce pracy. Często, by dopiąć swego, kłamie w życiu prywatnym i służbowym, zazwyczaj z katastrofalnymi skutkami.
  • Chris Morris jako Denholm Reynholm – założyciel i dyrektor generalny Reynholm Industries. Kompletnie nie zna się na tym, co robi, a w szczególności na komputerach (dzięki czemu komputerowe wybryki Roya i Maurice’a kończą się bez konsekwencji, a nawet pochwałą).
  • Matt Berry jako Douglas Reynholm – dyrektor generalny Reynholm Industries, syn Denholma Reynholma, po którym odziedziczył firmę. Wiecznie zajęty wydawaniem pieniędzy po ojcu na imprezy, kobiety i zbędne rzeczy, przez co zawsze popada w tarapaty.
  • Noel Fielding jako Richmond Avenal – got i fan heavy metalu. Życie spędza w czeluściach serwerowni działu IT, odcięty od świata przez Roya i Maurice z powodu jego bardzo dziwnego charakteru, co mu bardzo odpowiada. Kiedyś zdolny biznesmen i prawa ręka Denholma Reynholma do czasu, gdy poznał muzykę zespołu Cradle of Filth. Po tym jak nabawił się szkorbutu, opuścił korporację i założył własną firmę Goth2Boss zajmującą się pośrednictwem pracy dla gotów.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Liczba odcinków Czas emisji
1 1–6 (6) 3 lutego 2006 – 3 marca 2006
2 7–12 (6) 24 sierpnia 2007 – 28 września 2007
3 13–18 (6) 21 listopada 2008 – 26 grudnia 2008
4 19–24 (6) 25 czerwca 2010 – 30 lipca 2010
Specjalny 25 (1) 27 września 2013

Seria 1 (2006)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera

1 (1) Yesterday's Jam
Wczorajszy dżem
3 lutego 2006
Serial przedstawia zabawne perypetie brygady techników pracujących w podziemiu dużej firmy. Jen (Katherine Parkinson) rozpoczyna pracę w dziale IT dużej korporacji. Już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej okazuje się, że dziewczyna nie ma pojęcia o komputerach, ale niezbyt rozgarnięty szef nie zauważa tego. Jen ma kierować pracą Mossa (Richard Ayoade) i Roya (Chris O’Dowd), którzy początkowo próbują z nią flirtować. Kiedy jednak uświadamiają sobie, że Jen ma być ich szefem, postanawiają pozbyć się jej. Dziewczynie udaje się jednak zjednać sobie ich przychylność, gdy organizuje przyjęcie.
2 (2) Calamity Jen
Panna katastrofa
3 lutego 2006
Kolejny zabawny dzień w pracy. Szef organizuje dla pracowników szkolenie na temat radzenia sobie ze stresem. Jen wkłada za małe pantofelki, które przysparzają jej wiele cierpień. Kiedy japoński bankier niechcący nadeptuje na jej zbolałe palce, dziewczyna wymyśla mu kwieciście. Incydent sprawia, że firma traci wielomilionowy kontrakt, ale niezbyt rozgarnięty szef w ogóle tego nie zauważa. Roy i Moss wzniecają pożar w dziale IT.
3 (3) Fifty-Fifty
Pół na pół
10 lutego 2006
Roy na randce pobrudził sobie czoło czekoladą. Jego towarzyszka myślała, że to ekskrementy. Znajomość szybko się skończyła. Jen przeżyła podobną sytuację. Ochroniarz, w którym się podkochiwała, występował w teleturnieju. Nie znając odpowiedzi, zadzwonił do Jen, która zaprzepaściła jego szansę na wygraną. Mężczyzna stracił 31 tysięcy funtów. Roy chcąc udowodnić Jen, że kobiety kochają drani, umawia się z poznaną w Internecie dziewczyną. Pozuje na brutala i egoistę.
4 (4) The Red Door
Czerwone drzwi
17 lutego 2006
Podziemia dużej biurowej firmy, w której „rezyduje” brygada techników, mają jeszcze jednego lokatora. Jest nim wielbiciel gotyckiego rocka - Richmond, niegdyś członek zarządu firmy. Szef korporacji skazał go na przymusowy pobyt „pod ziemią”.
5 (5) The Haunting of Bill Crouse
Nawiedzanie Billa Crouse'a
24 lutego 2006
Jen umawia się z kolegą z pracy, Billem, na kolację. Randka nie należy jednak do udanych i Jen prosi Mossa, aby w przyszłości spławiał Billa. Moss, który nie potrafi kłamać, mówi Billowi, że Jen umarła. Bill opowiada wszystkim dookoła, że był ostatnim mężczyzną, z którym spała Jen. Koledzy organizują uroczystość żałobną, którą przerywa nieoczekiwanie pojawienie się jak najbardziej żywej koleżanki.
6 (6) Aunt Irma Visits
Wizyta ciotki Irmy
3 marca 2006
Roy i Moss są przekonani, że doświadczają zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Symptomy są zgodne z tymi, które obserwują u Jen. Mężczyźni postanawiają opublikować w Internecie stronę na ten temat. Szybko stają się sławni. Na ich cześć zorganizowane zostaje przyjęcie w firmie. Po imprezie wszyscy bohaterowie budzą się w łóżku w towarzystwie, które każdego z nich zaskakuje, a nawet przeraża.

Seria 2 (2007)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera

1 (07) The Work Outing
Firmowa randka
24 sierpnia 2007
Na zaproszenie Philipa z szóstego piętra Jen, Moss i Roy wybierają się do teatru. Na miejscu okazuje się, że spektakl jest przeznaczony dla homoseksualistów. Jen nabiera podejrzeń, że kolega jest odmiennej orientacji i jest wyraźnie zawiedziona. Z kolei Moss i Roy boją się skorzystać z toalety. Zdesperowany Roy decyduje się na toaletę dla niepełnosprawnych, czym sprowadza sobie na głowę poważne kłopoty...
2 (08) Return of the Golden Child
Powrót złotego chłopca
31 sierpnia 2007
Szef firmy pan Denholm otrzymuje informację o tym, że policja wie o jego przekrętach na kontach funduszy emerytalnych. Zdesperowany mężczyzna wyskakuje przez okno. Na pogrzebie zjawia się jego zaginiony przed siedmioma laty syn, Douglas, który przejmuje firmę i dziedziczy cały majątek. W tym czasie Roy wypełnia w Internecie ankietę, z której dowiaduje się, że umrze o 15:00.
3 (09) Moss and the German
Moss i Niemiec
7 września 2007
Moss ma już dość towarzystwa Roya i postanawia znaleźć sobie nowych znajomych. W Internecie zwraca uwagę na ofertę, jak mu się wydaje, kursu gotowania. Okazuje się jednak, że zamieścił ją niemiecki kanibal. Różniący się znacznie od siebie panowie postanawiają zawrzeć kompromis i obejrzeć wspólnie film grozy.
4 (10) The Dinner Party
Kolacja
14 września 2007
Jen i jej nowy znajomy postanawiają wydać przyjęcie dla przyjaciół - singli. Gdy z braku chętnych impreza może nie dojść do skutku, kobieta jest zmuszona zaprosić swoich współpracowników - Mossa, Roya i Richmonda. Zabawa szybko zmienia się w prawdziwą katastrofę.
5 (11) Smoke and Mirrors
Dym i lustra
21 września 2007
Moss zostaje autorem przełomowego wynalazku. Udało się mianowicie wyprodukować idealny biustonosz. Swoje dzieło dumny „konstruktor” prezentuje go w telewizyjnym programie promującym młodych przedsiębiorców. Pech chce, że biustonosz zapala się na wizji.
6 (12) Men Without Women
Mężczyźni bez kobiet
28 września 2007
Douglas, właściciel firmy Renham Industries, jedzie do Afryki po tajemniczy środek, który ma mu pomóc w zdobyciu Jen. Następnie proponuje kobiecie pracę na stanowisku swojej osobistej asystentki. Jen odrzuca jego awanse i rezygnując ze znacznej podwyżki, wraca do pracy w dziale IT.

Seria 3 (2008)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera

1 (13) From Hell
Z piekła rodem
21 listopada 2008
Szef Douglas dokłada starań, żeby zrównać Reynholm Industries z ziemią. Jen musi uporać się z nieznośnym budowlańcem. Tymczasem Roy traci 20 funtów, a Moss dowiaduje się, jak przeciwstawić się chuliganom.
2 (14) Are We Not Men?
Czy nie jesteśmy mężczyznami?
28 listopada 2008
Nowa strona poświęcona piłce nożnej pozwala Royowi i Mossowi poczuć się jak prawdziwi mężczyźni. Stan ten jest jednak chwilowy. Tymczasem Jen stara się umawiać na randki z mężczyzną, który wygląda jak magik.
3 (15) Tramps Like Us
Takie lumpy jak my
5 grudnia 2008
Drogi Jen, Roya i Mossa rozchodzą się. Powodem tego jest zaskakujący wyrok w sprawie o molestowanie seksualne. Jen poszukuje nowej pracy, a Roy ląduje na ulicy.
4 (16) The Speech
Przemowa
9 października 2002
Wybrana na pracownika miesiąca Jen zaczyna czuć się pewniej w roli menadżera. Robi sobie przez to wrogów w Royu i Mossie. Tymczasem Douglas odkrywa, że miłość jego życia nie jest wcale taka, jak się wydaje.
5 (17) Friendface
Portal społecznościowy
19 grudnia 2008
Jen pokazuje Royowi i Mossowi nowy portal społecznościowy. Wkrótce przekonuje się, że niektóre przyjaźnie lepiej zostawić w przeszłości.
6 (18) Calendar Geeks
Dziwacy z kalendarza
26 grudnia 2008
Reynholm Industries z dumą ogłasza swój pierwszy kalendarz z nagimi zdjęciami.

Seria 4 (2010)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera

1 (19) Jen the Fredo
Rozrywkowa Jen
25 czerwca 2010
Jen dostaje awans na stanowisko menadżera. Szybko przekonuje się, że nowe obowiązki to nie tylko lepsza pensja, ale przede wszystkim stres i ogromna odpowiedzialność. Roy próbuje znaleźć swoją bratnią duszę. Zanim udaje mu się poznać idealną dziewczynę, doświadcza kilku bolesnych rozczarowań.
2 (20) The Final Countdown
Ostateczne odliczanie
2 lipca 2010
Moss bierze udział w teleturnieju gier wideo i zyskuje upragnioną popularność. Douglas przedstawia znajomym swoją nową sympatię. Kobieta wydaje się Jen wyjątkowo antypatyczna.
3 (21) Something Happened
Coś się wydarzyło
9 lipca 2010
Douglas zostaje „kosmosologiem”. Życie Roya ulega zmianie z powodu bolących pleców. Jen zaczyna interesować się zespołem rockowym.
4 (22) Italian for Beginners
Włoski dla początkujących
16 lipca 2010
Roy dostaje obsesji na punkcie smutnej rodzinnej historii swojej najnowszej dziewczyny. Jen kłamie, aby zwrócić na siebie uwagę.
5 (23) Bad Boys
Źli chłopcy
23 lipca 2010
Roy i Moss zostają młodocianymi przestępcami na jeden dzień. Mają stresujące doświadczenie w centrum handlowym.
6 (24) Reynholm vs Reynholm
Reynholm kontra Reynholm
30 lipca 2010
Douglas odkrywa, że dobrze się czuje w małżeństwie. Trwa to jednak tylko dwa tygodnie. Następnie trafia do sądu, gdzie broni się z pomocą Jen, Roya, Mossa i innych.

Zemsta Internetu - odcinek specjalny (2013)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera

Odcinek specjalny (25) The Internet Is Coming
Zemsta Internetu
27 września 2013
Reputacja Roya, Mossa, Jen oraz Reynholm Industries wisi na włosku, gdy pewien incydent z wylaną kawą i bezdomną osobą zostaje opublikowany w Internecie. Dodatkowy odcinek nakręcony po trzech latach od wyemitowania czwartego sezonu serialu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja o anulowaniu piątego sezonu. [dostęp 2012-03-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]