Technikum Komunikacyjne nr 25 w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Technikum Komunikacyjne Nr 25
średnia
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Ułanów 3,
31-450 Kraków
Data założenia 1950
Patron św. Rafał Kalinowski
Liczba uczniów 850
Dyrektor mgr Beata Śliwa
Wicedyrektorzy mgr inż. Katarzyna Traska-Rycaj
mgr inż. Barbara Baran
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Technikum Komunikacyjne Nr 25
Ziemia50°04′29,9352″N 19°59′10,6188″E/50,074982 19,986283
Strona internetowa

Technikum Komunikacyjne nr 25 w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego – zespół szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie.

Historia Szkoły[edytuj | edytuj kod]

Technikum Komunikacyjne sięga swoimi korzeniami do dawnego Technikum Ekonomiczno-Kolejowego mieszczącego się przy ul. Basztowej. Powołane ono zostało do życia na przełomie lat 1949/1950. Początkowo w szkole istniały tylko dwa wydziały: finanse w kolejnictwie i statystyka kolejowa. W kolejnych latach dołączyła do nich specjalność: planowanie w transporcie kolejowym.

Przez kolejne lata Technikum Kolejowe rozwijało się w bardzo szybkim tempie, powstawały coraz to nowe specjalizacje, a także coraz więcej kandydatów przyjmowano do szkoły.

1 września 1968 roku nastąpiło przekazanie Technikum Kolejowemu zespołu nowych budynków przy ul. Ułanów 3. Była to najlepiej wyposażona i przygotowana do nowoczesnego kształcenia kadr dla kolei szkoła w Polsce (koszt inwestycji wyniósł 36 mln zł, z czego na wyposażenie naukowo-techniczne przeznaczono 12 mln zł). Nowoczesne pracownie: automatyki zabezpieczenia ruchu kolejowego, teletransmisji i telekomunikacji – nie miały sobie równych w polskim szkolnictwie. Technikum Kolejowe stało się szkołą kształcącą w 9 specjalnościach i w 25 oddziałach, których liczba systematycznie wzrastała – do 32 w roku szkolnym 1973/1974. W tych latach zmieniły się przedmioty ogólne i zawodowe, podbudowę dla technikum stanowiła już 8-klasowa szkoła podstawowa. Nauka w technikum trwała 5 lat, z wyjątkiem specjalności ruch i przewozy kolejowe (4 lata).

W burzliwych dla kraju latach 1980–1983 praca w Technikum Kolejowym miała zwyczajny i spokojny przebieg, tzn. odbywały się codzienne zajęcia dydaktyczne, wiele uwagi poświęcano procesowi wychowawczemu, pielęgnowano wypracowane tradycje. Do końca 1998 roku Technikum Kolejowe podlegało resortowi Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Po reformie samorządowej, od 1 stycznia 1999 roku organem prowadzącym technikum (wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 1) jest Gmina Kraków. W roku szkolnym 2000/2001 do Technikum dołączyły dwie nowe placówki, tj. Gimnazjum nr 73 i Gimnazjum Nr 1 dla Dorosłych z klasami przysposabiającymi do pracy.

Od września 2002 roku tradycje „kolejówki” zaczęło przejmować Technikum Komunikacyjne, które kształci obecnie w następujących zawodach: technik telekomunikacji, technik elektronik, technik elektryk, technik mechanik, technik logistyk (od 1 września 2005 roku), technik informatyk (2006) oraz technik pojazdów samochodowych (2009). 21 listopada 2005 roku została podpisana umowa o współpracy ze szkołą węgierską Energettikkai Szakkozepiskola es Kollegium w Paks w ramach programu Leonardo da Vinci „Energia jądrowa i konwencjonalna – za i przeciw”. W maju 2006 roku absolwenci Technikum przystąpili do pierwszej „nowej matury”, natomiast w czerwcu tego samego roku – do pierwszego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w nowej formule.

Wśród absolwentów szkoły znajduje się m.in. Tadeusz Gawin, poseł na Sejm RP II kadencji[1].

Od 2015 roku w szkole działa sekcja Inspektorat Ruchu Drogowego Technikum Komunikacyjnego w Krakowie, zajmująca się profilaktyką jak i wsparciem bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas imprez masowych na terenie Krakowa. Uczniowie zabezpieczali takie imprezy jak Cracovia Maraton, Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej oraz wiele innych. Patronat merytoryczny nad sekcją sprawuje Komenda Miejska Policji w Krakowie[2].

Patron Szkoły[edytuj | edytuj kod]

Patronem szkoły jest św. Rafał Kalinowski, patron oficerów i żołnierzy, orędownik w sprawach trudnych i beznadziejnych, uważany również za patrona sybiraków.

Zaangażowany był między innymi w pracy przy budowie linii kolejowej Kursk-Kijów-Odessa. W 1860 roku został przeniesiony do twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Gdy w roku 1863 wybuchło powstanie, w poczuciu obowiązku wobec własnej ojczyzny, oddał się do dyspozycji tajnego Rządu Narodowego, który mianował go naczelnikiem Wydziału Wojny na Litwie.

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Oferowane kierunki kształcenia dla absolwentów gimnazjów:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Gawin. Wybory przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej spółki Telekomunikacja Kolejowa. „Przekaźnik”. NR 02 (131), s. 3, luty 2009. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP. ISSN 1642-2023 (pol.). 
  2. Porozumienie dla edukacji | Komenda Miejska Policji w Krakowie, krakow.policja.gov.pl [dostęp 2016-03-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]