Ted Kulongoski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ted Kulongoski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1940
Saint Louis
Gubernator stanu Oregon
Okres od 13 stycznia 2003
do obecnie
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik John Kitzhaber

Ted Kulongoski, właśc. Theodore R. Kulongoski (ur. 5 listopada 1940 w Saint Louis) – amerykański polityk polskiego pochodzenia. Od stycznia 2003 r. gubernator stanu Oregon, poprzednio prokurator generalny stanu Oregon (1993-1997) oraz sędzia sądu najwyższego stanu Oregon (1997-2001).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego dziadowie, Alex i Mary Kulongoski, przybyli z Polski do Stanów Zjednoczonych w ostatniej dekadzie XIX wieku. Kupili 160-akrową farmę w okolicach Cadet w stanie Missouri. Mieli czterech synów i jedną córkę. Najmłodszy syn, ojciec Teda, również Theodore, zmarł gdy chłopiec miał 4 lata[1]. Chłopiec zamieszkał w katolickim domu dla chłopców w Saint Louis. Po ukończeniu szkoły średniej zaciągnął się do Marines i odsłużył kilka lat w południowo-wschodniej Azji. Potem był kierowcą ciężarówki i robotnikiem budowlanym w stalowni w Alton. Dzięki prawu G.I. Bill, dającemu wstęp na studia byłym żołnierzom, dostał się na wydział prawa University of Missouri. Po ukończeniu studiów w 1970 r., przeniósł się do Eugene w stanie Oregon, gdzie zaczął pracę jako prawnik.

W 1974 r. rozpoczął karierę polityczną, zwyciężając w wyborach stanowych hrabstw Lane i Douglas. Cztery lata później został wybrany do senatu stanowego. W 1980 r. przegrał wybory na senatora, a dwa lata później nie udała mu się również kampania na gubernatora stanowego. Oddał się wtedy karierze prawniczej, zajmując fotel stanowego prokuratora generalnego (1993-1997) oraz sędziego sądu najwyższego stanu Oregon (1997-2001). Ponownie stanął do wyborów na gubernatora w 2002 r. i wygrał je, zostając 36. gubernatorem stanu Oregon[2] .

Żonaty z Mary Oberst, ma dorosłych troje dzieci, niedawno został dziadkiem. Pasjonuje się turystyką i wędkarstwem muchowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]