Ted Levine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ted Levine
Ilustracja
Imię i nazwisko Frank Theodore Levine
Data i miejsce urodzenia 29 maja 1957
Bellaire (Ohio), Stany Zjednoczone
Zawód aktor

Frank Theodore Levine (ur. 29 maja 1957 w Bellaire w stanie Ohio) – amerykański aktor, znany z serialu Detektyw Monk i roli Jame 'Buffalo Billa' Gumba w filmie Milczenie owiec.

Początek kariery[edytuj]

Levine w latach 70. uczęszczał do Marlboro College i Uniwersytetu w Chicago. Następnie dołączył do zespołu „Remains Theatre”. W latach 80. zaczął grać w pierwszych filmach, m.in. w jednym z odcinków Aniołków Charliego i w filmie Rambo II.

Kariera[edytuj]

Po sukcesie w filmie Milczenie owiec, w którym zagrał mordercę-psychopatę „Buffalo Billa”, Levine zaczął być obsadzany w rolach złoczyńców. Próbował wyłamać się z tego stereotypu, przyjmując role bohaterów pozytywnych, m.in. detektywa Bosko w filmie Gorączka (Heat) oraz astronauty Alana Sheparda w miniserialu dokumentalnym Z Ziemi na Księżyc (From the Earth to the Moon).

Jego odrodzenie nastąpiło w roli detektywa Sama Nico w filmie Wonderland. Od roku 2002 gra w popularnym serialu kryminalno-komediowym Detektyw Monk, gdzie wciela się w rolę Lelanda Stottlemeyera, kapitana policji w San Francisco.

W ostatnich latach zagrał m.in. rolę szeryfa Jamesa Timberlake’a w filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda oraz detektywa Lou Tobacka w popularnym filmie American Gangster.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]