Ted Nelson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ted Nelson
Theodor Holm Nelson
Ilustracja
Data urodzenia

17 czerwca 1937

Zawód, zajęcie

profesor

Uczelnia

Uniwersytet Oksfordzki

Odznaczenia
Yuri Rubinsky Memorial Award

Theodor Holm Nelson (ur. 17 czerwca 1937) – twórca terminu "hipertekst" (1965, w rzeczywistości Nelson mówił już o hipermediach) i pionier technik informacyjnych. Ukuł także terminy transkluzja i intertwingularity.

Jest synem aktorki Celeste Holm i reżysera telewizyjnego Ralpha Nelsona. W 1959 zdobył tytuł bakałarza w dziedzinie filozofii w Swarthmore College, w 1963 tytuł magistra socjologii w Harvard University, a w 2002 doktorat w z informacji środowiskowej w Keiō University. W 1998 został odznaczony Yuri Rubinsky Memorial Award.

Obecnie (2005) jest profesorem na gościnnych wykładach w Oxford University i filozofem, który pracuje na polach informacji, komputerów i interfejsów człowiek-maszyna. W 1960 był twórcą projektu Xanadu. Swoje główne koncepcje na temat hipertekstu oraz Xanadu - idealnej przestrzeni literackiej pamięci - zawarł w książkach "Literary Machines" 1981 (Maszyny literackie) i "Computer Lib/Dream Machines" 1974 (Maszyny snów). W Dream Machines opisuje różnorodne odmiany hipertekstu: hipergramy (rozgałęziające się obrazy), hipermapy (złożone z nawarstwionych na siebie, przeźroczystych nakładek) oraz rozgałęziające się filmy. Większość swojego życia zawodowego poświęcił pracy nad Xanadu i jego promowaniu.

Projekt Xanadu nie ukazał się w funkcjonującej postaci, czego przyczyny są sporne. Amerykański dziennikarz Gary Wolf opublikował w 1995 niepochlebną historię Nelsona i Xanadu. Nelson wyraził zdegustowanie tym faktem i zagroził pozwaniem "krwawego szakala".

Niektóre aspekty jego wizji są realizowane przez wynalazek Tima Berners-Lee, czyli World Wide Web; światowa sieć zawdzięcza wiele pomysłom zawartym w Xanadu.

Nelson nie lubi WWW, Internetu, XML-u i wszystkich związanych z nimi języków, a dzieło Berners-Lee uważa za grube uproszczenie jego własnego dzieła.

"HTML jest dokładnie tym, czego chciałem UNIKNĄĆ - wiecznie pozrywane odsyłacze, cytaty, które nie odwołują się do źródeł, żadnego zarządzania wersjami, żadnego zarządzania prawami."
-- Ted Nelson (Ted Nelson one-liners )

Obecnie pracuje nad nową strukturą informacyjną ZigZag, o której można przeczytać na stronach projektu Xanadu, które zawierają także dwie wersje kodu Xanadu.

W 2001 Nelson został uhonorowany francuskim Orderem Sztuk i Literatury w randze oficera. W 2004 związał się z Oxford Internet Institute, gdzie prowadzi obecnie badania naukowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Life, Love, College, etc. (1959)
  • Computer Lib/Dream Machines (1974)
  • The Home Computer Revolution (1977)
  • Literary Machines (1981, 1993)
  • The Future of Information (1997)
  • Geeks Bearing Gifts: How The Computer World Got This Way (2008)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]