Teeline shorthand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teeline Shorthand
Ilustracja
Znak systemu Teeline (napis „Teeline” w Teeline)
Charakterystyka
Rodzaj

stenografia

Typ

abdżad, semi-geometryczny

Kierunek pisma

od lewej do prawej, od góry do dołu

Języki pisma

angielski

Historia
Systemy macierzyste

Pitman shorthand

Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Teeline – system stenograficzny zatwierdzony przez Narodową Radę Szkolenia Dziennikarzy (National Council for the Training of Journalists(ang.)), organizację odpowiadającą za ustalanie zasad szkolenia i egzaminowanie dziennikarzy w Wielkiej Brytanii[1]. Utworzony w 1968 roku przez nauczyciela stenografii systemu Pitmana Jamesa Hilla (1908–1971). Został zaadaptowany do języków germańskich i niektórych romańskich. Podstawowym jego założeniem była szybkość i prostota nauki podstaw, aby po krótkim okresie przygotowawczym pozostałą częścią treningu była praktyka pisania i czytania, którą można prowadzić korzystając już z systemu na co dzień. Teeline nie osiąga prędkości starszych systemów, stąd nie może być zaliczony do parlamentarnych, raczej do notatkowych. Stwierdzony rekord prędkości to nie więcej niż 150 słów na minutę (wpm)[2].

Podstawowa metoda pisania[edytuj | edytuj kod]

Podstawową metodą stenografowania w Teeline łączenie kolejnych znaków ze sobą, zwykle koniec poprzedniego z początkiem następnego. Przyjęte także jest pomijanie w zapisie samogłosek, rzadziej także innych głosek. Litery systemu dla najczęściej spotykanych połączeń posiadają formy zrośnięte (consonant blends), przyspieszające pisanie. Użytkownicy mają dużą swobodę tworzenia własnych znaczników (symboli, skrótów) słów i związków frazeologicznych, choć na rynku dostępne są też gotowe zestawy w postaci słowników. Zasadą jest uczenie się gotowych znaczników w trakcie codziennego używania stenografii. Dąży się do ustalenia powszechnie stosowanych układów dla poszczególnych słów. Takie układy nazywa się kształtami(?) (outlines).

Alfabet[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości systemów stenograficznych Teeline nie jest oparte na metodzie fonetycznej budowy alfabetu, lecz na literach abecadła angielskiego. Metoda fonetyczna znajduje zastosowanie na podobnej zasadzie, jak skróty używane podczas pisania SMS(ang.). Zniesiono niektóre dwuznaki, jak np. PH zastępując je fonetycznym F. Utworzono też „zlane” (z dwóch lub więcej znaków alfabetu) lub przekształcone znaki dla najczęściej stosowanych grup spółgłoskowych i zrostków. Jednocześnie każda litera alfabetu ma przypisane znaczenie (znacznik), a czasem nawet kilka, zależnie od kontekstu zdania. Znaczniki wykazano w tabelce[3] poniżej (w języku angielskim). Podobne przypisania użytkownicy systemu mogą tworzyć także na własną rękę.

Znak (litera) Znaczenie Uwagi
A auto, after, able, able to, ability
B bee, be
C Local, locals, because Jeżeli pod linią bazową pisma
D Do, Day
E Electricity Również indykator „eng”
F From
G Go, Gentleman
H He
I I (singular), Eye Również jako indykator dla grupy „Ing”
J brak Zachęca się do samodzielnego przypisywania znaczenia
K Kilo, Kind, Like
L Letter, Lady, a lot, a lot of
M Me, May
N Non, Nation, National, Begin, Beyond Użyte w pozycji litery T dla oddania końcówki ion, jak junction.
O Blood, bloodspot, pint of blood, or Również jako indykator dla „ong”, „ology”, np. sociology można napisać „S+C+oddzielone O”.
P Page, Pence, Police
Q Queen, question, equal
R Are, authority
S South
T to, too
U You Również jako indykator końcówki „ung” przedrostka „un”
V Very, Evidence, evidently
X Accident, accidentally Zastępuje słowa Christ, Christian etc.
Y Your, Why
Z Zoo Może zostać zastąpione S
SH shall, shell
CH Chair(man/woman)
TH The, Thousand(s)

Galeria grafik[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Meriel Bowers, Jean Clarkson, Stephanie Hall, Celia Osborne, Ulli Parkinson, 1991, Teeline Gold (The Course Book), Heinemann Educational, Oxford.
  2. www.pressgazette.co.uk. pressgazette.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-16)]., Rekord prędkości w Teeline – notatka prasowa.
  3. angielska wersja hasła Teeline Shorthand.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]