Teenagent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teenagent
Producent Metropolis Software
Wydawca Union Logic Software Publishing, Inc.
Dystrybutor CD Projekt, GOG.com
Projektant Grzegorz Miechowski, Adrian Chmielarz, Andrzej Dobrzyński
Kompozytor Radosław Szamrej
Data wydania luty 1995
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski, polski, czeski, hiszpański
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS
Nośniki 6 dyskietek (Amiga), CD
Wymagania

PC: procesor 286, karta graficzna VGA[1]
Amiga: Amiga 500, 1 MB RAM[2]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Świat Gier Komputerowych 6,33/10[3]


Teenagentkomputerowa gra przygodowa, stworzona przez studio Metropolis Software i wydana w lutym 1995 roku. Głównymi twórcami gry byli Adrian Chmielarz i Grzegorz Miechowski.

W 1996 odbyła się premiera nowej wersji pt. Nowy Teenagent (dialogi mówione, wydanie na CD). Była to jedna z pierwszych polskich gier PC (wydana również wersja na Amigę) wydanych na CD (pierwsze wydanie na 3 dyskietkach). Sterowanie, podobnie jak w innych grach przygodowych, odbywa się przy pomocy myszy (istnieje także opcjonalna możliwość kontroli poprzez klawiaturę).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem gry jest Marek Hopper, tytułowy nastoletni agent, który całkowicie przypadkowo dostaje zadanie rozwiązania zagadki tajemniczego zniknięcia złota z głównych europejskich banków. Akcja gry rozgrywa się w trzech lokacjach – w obozie szkoleniowym RGB, wiosce oraz posiadłości Jana Ciągwy, głównego czarnego charakteru w grze.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Hopper (ang. Mark Hopper) – tytułowy agent, nie pozbawiony humoru nastolatek, który przypadkiem zostaje zatrudniony do rozwikłania zagadki zniknięcia złota. Nie ukrywa zainteresowania do płci przeciwnej, mimo że jest w stosunku do niej nieśmiały.
  • Naczelnik RGB (ang. Head of RGB) – to on za pomocą wróżki wyszukuje głównego bohatera, wprowadza go w problem oraz przydziela do obozu szkoleniowego. Jak sam przyznaje, nie wierzy, że uda się Hopperowi rozwiązać zagadkę znikającego złota.
  • Kapitan (ang. Captain) – kapitan służb RGB, przeprowadza głównego bohatera przez testy uprawniające do bycia agentem.
  • Anna (ang. Anne) – sympatia bohatera.
  • Jan Ciągwa (ang. John Note) – główny czarny charakter gry, stoi za kradzieżą złota. Żyje w swojej nowoczesnej posiadłości pośrodku wioski, do której przybywa bohater.

Nowy Teenagent[edytuj | edytuj kod]

Mówione dialogi zostały podłożone przez redaktorów polskiego pisma Secret Service (Gulash jako Marek Hopper, Martinez, Wicik i Alex).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wymagania – wersja PC. Mobygames. [dostęp 2011-05-02].
  2. Wymagania – Amiga. Mobygames. [dostęp 2011-05-02].
  3. Adam Gregrowicz. Nowy Teenagent. „Świat Gier Komputerowych”. 42 (czerwiec 1996), s. 33. Bydgoszcz: IMAGO Sp. z o.o.. ISSN 1230-8773.