Tegumi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tegumi to tradycyjna forma zapasów pochodząca z Okinawy.

Według Shoshin Nagamine, w jego "Opowieści o Wielkich Mistrzach z Okinawy", nie ma dokładnych historycznych dokumentów omawiających pochodzenie zapasów na Okinawie. Podobnie jak większość innych form zapasów wydaje się, że tegumi ewoluowały od prymitywnej formy samoobrony opartej na chwytach, który był stale dostosowywane i wzmocnione, gdyż było ono narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Według niektórych źródeł, z senseiem Shoshin Nagamine włącznie, tegumi był prawdopodobnie pierwotną formą walk na Okinawie, a jako że została ona wzmocniona przez techniki uderzeń i kopnięć importowane z Chin, stała się prekursorem umiejętności zwanej te, która z kolei jest fundamentem współczesnego karate.

Znane jako "tegumi" w Naha, a "mutou" w Tomari i Shuri, zapasy z Okinawy pozostały popularną formą kulturalnej rekreacji aż do okresu Taisho (1912 - 1925). Istnieje niewiele dowodów, w jaki sposób ewoluowało tegumi, ale wynik był brutalną i nieładną walką, w której o zwycięstwo decydowało poddanie się na skutek dźwigni, duszenia lub unieruchomienia. Obecnie tegumi ma ścisły zbiór zasad i nadal jest powszechnie praktykowane.

Okinawski folklor jest pełen odniesień do tegumi i uważa się, że wersja sumo uprawiana na tej wyspie może posiadać swoje korzenie w wiejskich zapasach z przeszłości.