Tektura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tektura falista

Tektura – najgrubszy materiał papierniczy (ma do 4 mm grubości[potrzebny przypis]).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Powstaje przez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Niektórzy producenci dodają również wypełniacze i dodatki chemiczne powodujące wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Produkuje się również tektury powlekane m.in. folią spożywczą, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektury nie używa się do pisania, ale jest materiałem nadającym się do druku offsetowego, jak i fleksograficznego. Rozróżnia się kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną.

Największy udział w polskim rynku tektury posiada tektura stosowana do opakowań żywności, w gastronomii, cukierniach i pizzeriach. Taka tektura nie posiada atestu spożywczego. Zakłady produkcyjne stosujące tę tekturę muszą przejść proces atestacji produktów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, określanym w skrócie jako PZH (Państwowy Zakład Higieny)[1].

Wyróżnia się tekturę litą oraz falistą[2]. Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw linerów, przy czym warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Powoduje to znaczne zwiększenie sztywności arkusza. Jest używana przeważnie do produkcji opakowań zbiorczych (kartonów). Wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy fali w tekturach trzywarstwowych:

 • fala B – grubość tektury wynosi ∼3 mm,
 • fala C – grubość tektury wynosi ∼4 mm,
 • fala E (mikrofala) – grubość tektury wynosi ∼1 mm[3].

Tektury pięciowarstwowe powstają z połączenia powyższych typów fal (np. fala BC, EB, BCA, AAC itd.)[4].

 • fala EB – grubość tektury wynosi ∼4,3 mm,
 • fala BC – grubość tektury wynosi ∼6,5 mm,
 • fala BCA
 • fala AAC

Istotnym parametrem określającym wytrzymałość kartonu jest gęstość tektury, która wyrażana jest w gramach/m². Duża gęstość tektury powoduje, że karton jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Do pakowania produktów o niedużej wadze stosuje się tekturę trzywarstwową o niższej gramaturze: 360-380 g. Niższych gramatur używa się przede wszystkim do produkcji przekładek. Standardowej wytrzymałości pudełko wykonane jest z gramatur około 440 – 460 g. Lepszej jakości pudełka uzyskuje się z tektury o gramaturze około 500 g.[5]

Tektura lita tapicerska – znana również jako tektura meblowa lub tektura lita makulaturowa. Jest to tektura lita całkowicie ekologiczna, ponieważ wytwarzana jest w 100% w procesie recyklingu makulatury. Nie zawiera metali ciężkich, formaldehydu (Certyfikat Zgodności), certyfikat Eco Genius 100% recycling.

EcoFlex – jest to tektura lita stworzona specjalnie na potrzeby przemysłu meblowego. Posiada unikalne właściwości, gdyż wygina się w każdą stronę (dwa promienie gięcia).

Początki tektury falistej sięgają XIX, gdzie powstała przez przypadek. Zwykły papier został użyty w maszynie plisującej tkaniny, doprowadziło to do powstania nowego materiału. Używany był do wykładania wnętrz kapeluszy oraz pakowania win[6].

Tektura falista - zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem tektury falistej jest zabezpieczenie przedmiotu przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także amortyzacja uderzeń. Z uwagi na dobre parametry oraz niską cenę, wykorzystywana jest ona w wielu branżach, w tym m.in. w:

 • branży opakowaniowej - do produkcji kartonów, opakowań czy pudełek;
 • branży transportowej - do zabezpieczania przesyłek;
 • branży gastronomicznej - do przechowywania produktów żywnościowych;
 • branży budowlanej - do zabezpieczania posadzek bądź jako podkład podłogowy[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Owiński J: Producent opakowań. Zakład produkcji opakowań. [dostęp 2015-03-16]. (pol.).
 2. Kilka niezbędnych informacji na temat technologii produkcji pudeł kartonowych. Podział i rodzaje tektur do produkcji kartonu. [dostęp 2013-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-22)].
 3. Jakie pudełko kartonowe wybrać? | Sklep online – kartony24.eu, kartony24.eu [dostęp 2020-02-20].
 4. Super User, Rodzaje Tektury, www.kedarpak.pl [dostęp 2016-04-27].
 5. Z jakiej tektury zrobić pudełko – rodzaje tektury, Blog Kraften.pl, 30 czerwca 2016 [dostęp 2020-06-03] (pol.).
 6. Tektura falista – Sklep Margo Pack, sklep.margopack.pl [dostęp 2021-08-02].
 7. Do czego możesz wykorzystać naszą tekturę falistą? Przykładowe zastosowania Blog Hurtownia Opak System, opaksystem.pl [dostęp 2022-10-10].