Tel Te’omim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tel Te’omim
תל תאומים
Ilustracja
Widok wsi Tel Te’omim
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek ha-Majanot
Wysokość -139 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

387
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Tel Te’omim”
Ziemia32°26′33″N 35°29′44″E/32,442500 35,495556
Portal Izrael

Tel Te’omim (hebr. תל תאומים; ang. Tel Te'omim; pol. Bliźniacze Wzgórza) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Tel Te’omim jest położona na wysokości 139 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, będącej częścią Rowu Jordanu w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest stosunkowo płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Jedynymi niewielkimi wzgórzami są wzgórza pochodzenia ludzkiego, takie jak Tel Teoim i Tel Nufar. Wokół osady znajdują się liczne źródła, których wody są odprowadzane do sztucznych stawów hodowlanych. Na zachód od wsi płynie strumień Moda. W odległości 3 km na południe od wsi przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajdują się kibuce En ha-Naciw, Sede Elijjahu i Tirat Cewi, oraz moszawy Rechow i Sede Terumot. Tel Teomim wraz z sąsiednimi osadami Sede Terumot, Rewaja i Rechow tworzy wspólnie powiązaną wieś rolniczą o nazwie Bikur Jiszuwej (hebr. ישובי ביכורה). Po stronie palestyńskiej są wsie Bardala, Kardala i Ein al-Beida.

Tel Te’omim jest położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok na wieś Tel Te’omim

Pierwotnie w okolicy tej istniały dwie arabskie wsie as-Samirija i al-Hamra. Pierwsza została wysiedlona i zniszczona w dniu 27 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Drugą zniszczono w dniu 31 maja 1948 roku[5]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Współczesna wieś została założona w 1982 roku, w celu zapewnienia mieszkań dla pracowników i ich rodzin pracujących w okolicznych kibucach i moszawach. Jej nazwa wywodzi się od dwóch wzgórz, które są położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Istnieją dalsze plany rozbudowy wsi[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. W centrum wsi utworzono ośrodek absorpcji Żydów z Etiopii[7].

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Wieś utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej Bikura w moszawie Rechow i szkoły średniej w kibucu Newe Etan. Wieś posiada własną synagogę i mykwę

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wsi opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. W szklarniach uprawiane są przyprawy i warzywa. W wiosce jest sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wsi wyjeżdża się dwoma drogami na zachód. Jedna prowadzi do moszawu Rechow, a druga do moszawu Sede Terumot, gdzie dojeżdża się do drogi nr 90.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-17].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  4. Welcome To al-Samiriyya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  5. Welcome To al-Hamra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  6. Tel Teomim (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  7. Tel Teomim (hebr.). W: Maianot [on-line]. [dostęp 2012-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]