Tel Te’omim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tel Teomim)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tel Te’omim
תל תאומים
Ilustracja
Widok wioski Tel Te’omim
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek ha-Majanot
Wysokość -139 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

387
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Tel Te’omim
Tel Te’omim
Ziemia32°26′33″N 35°29′44″E/32,442500 35,495556
Portal Portal Izrael

Tel Te’omim (hebr. תל תאומים; ang. Tel Te'omim; pol. Bliźniacze Wzgórza) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Tel Te’omim jest położona na wysokości 139 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze'an, będącej częścią Rowu Jordanu w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest stosunkowo płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Jedynymi niewielkimi wzgórzami są wzgórza pochodzenia ludzkiego, takie jak Tel Teoim i Tel Nufar. Wokół osady znajdują się liczne źródła, których wody są odprowadzane do sztucznych stawów hodowlanych. Na zachód od wioski płynie strumień Moda. W odległości 3 km na południe od wioski przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajdują się kibuce En ha-Naciw, Sede Elijjahu i Tirat Cewi, oraz moszawy Rechow i Sede Terumot. Tel Teomim wraz z sąsiednimi osadami Sede Terumot, Rewaja i Rechov tworzy wspólnie powiązaną wioskę rolniczą o nazwie Bikur Jiszuvej (hebr. ישובי ביכורה). Po stronie palestyńskiej są wioski Bardala, Kardala i Ein al-Beida.

Tel Te’omim jest położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok na wioskę Tel Te’omim

Pierwotnie w okolicy tej istniały dwie arabskie wioski al-Samirija i al-Hamra. Pierwsza została wysiedlona i zniszczona w dniu 27 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Drugą zniszczono w dniu 31 maja 1948 roku[5]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Współczesna wioska została założona w 1982 roku, w celu zapewnienia mieszkań dla pracowników i ich rodzin pracujących w okolicznych kibucach i moszawach. Jej nazwa wywodzi się od dwóch wzgórz, które są położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Istnieją dalsze plany rozbudowy wioski[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. W centrum wsi utworzono ośrodek absorpcji Żydów z Etiopii[7].

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Wioska utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej Bikura w moszawie Rechow i szkoły średniej w kibucu Newe Etan Wioska posiada własną synagogę i mykwę

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. W szklarniach uprawiane są przyprawy i warzywa. W wiosce jest sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się dwoma drogami na zachód. Jedna prowadzi do moszawu Rechow, a druga do moszawu Sede Terumot, gdzie dojeżdża się do drogi nr 90.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-17].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  4. Welcome To al-Samiriyya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  5. Welcome To al-Hamra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  6. Tel Teomim (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  7. Tel Teomim (hebr.). W: Maianot [on-line]. [dostęp 2012-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]