Telangana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telangana
stan
ilustracja
Państwo  Indie
Siedziba Hajdarabad
Kod ISO 3166-2 IN-xx (nie wyznaczony)
Gubernator Ekkadu Srinivasan Lakshmi Narasimhan
Premier Kalvakuntla Chandrashekar Rao
Powierzchnia 114 840 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

35 286 757
• gęstość 310 os./km²
Tablice rejestracyjne TG
Języki urzędowe telugu, urdu
Położenie na mapie Indii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Telangana (język telugu: తెలంగాణ; urdu:تلنگانہ) - stan w południowo-wschodnich Indiach, powstały 2 czerwca 2014 r. przez oddzielenie 10 dystryktów ze stanu Andhra Pradesh. Położony jest na płaskowyżu dekańskim. Przecinają go rzeki Kryshna i Godawari. Stolicą stanu jest Hajdarabad, przez 10 lat to miasto ma być równocześnie stolicą stanu Andhra Pradesh.

Historia[edytuj]

Region Telangany był ośrodkiem władzy kilku dynastii, takich jak Satawahana czy Kakatija. W późniejszym okresie tereny te przeszły w ręce Wielkich Mogołów, zaś w czasie dezintegracji ich imperium, Hajdarabad był siedzibą muzułmańskich nizamów.

Po uzyskaniu przez Indie niepodległości obszary telugujęzyczne były pierwotnie podzielone administracyjnie pomiędzy Telanganę, czyli dawne posiadłości nizamów Hajdarabadu, a stan Madras. W grudniu 1953 po decyzji reorganizacji podziału administracyjnego na podstawie językowej, zjednoczono obszary z przewagą ludności posługującej się językiem telugu, tworząc stan Andhra Pradesh[1]

Kwestia utworzenia stanu Telangana[edytuj]

Niechęć do fuzji Telangany z pozostałymi obszarami telugujęzycznymi istniała od momentu utworzenia Andhra Pradesh, jednak kwestia ponownego podziału stała się bardziej realistyczna w latach 90, kiedy to Indyjska Partia Ludowa obiecała stworzenie osobnego stanu Telengana po dojściu do władzy. Istotnie, zgodnie z obietnicami IPL utworzyła nowe stany Jharkhand, Chhattisgarh i Uttarakhand w roku 2000, jednakże nie powiodło się utworzenie stanu Telengana ze względu na sprzeciw koalicjanta IPL, Telugu Desam Party.

9 grudnia 2009 roku rząd indyjski zgodził się na zainicjowanie procesu stworzenia nowego stanu Telangana po podjęciu takiej decyzji przez Zgromadzenie Narodowe stanu Andhra Pradesh[2], jednakże 23 grudnia 2009 roku odroczył procedury do momentu uzyskania konsensusu[3].

W lipcu 2013 roku komitet wykonawczy rządzącego w Indiach Kongresu Narodowego wystosował do rządu rekomendację utworzenia nowego stanu Telangany. 3 października rząd Indii zaaprobował utworzenie nowego stanu[4], a 5 grudnia rząd przesłał projekt ustawy o utworzeniu nowego stanu z 10 dystryktów stanu Andhra Pradesh (stolicą obu stanów przez okres do 10 lat będzie Hajdarabad) do prezydenta celem konsultacji[5]. Ostateczną wersję ustawy rząd przesłał do parlamentu 7 lutego 2014[6] Lok Sabha (izba niższa indyjskiego parlamentu federalnego) przyjęła ustawę 18 lutego[7], zaś 20 lutego przyjęła ją Rajya Sabha (izba wyższa). Prezydent ustawę podpisał 1 marca[8], a 4 marca rząd zdecydował, na podstawie zapisów z tej ustawy, że dniem utworzenia stanu Telangana będzie 2 czerwca 2014 roku[9].

Podział terytorialny[edytuj]

Mapa dystryktów stanu Andhra Pradesh (na żółto) i stanu Telangana (na biało)

W skład stanu Telangana wchodzi 10 dystryktów:

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy