Telavåg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telavåg
Ilustracja
Państwo  Norwegia
Region Hordaland
Okręg Gmina Sund
Powierzchnia 0,7 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności

490
Położenie na mapie Hordalandu
Mapa lokalizacyjna Hordalandu
Telavåg
Telavåg
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Telavåg
Telavåg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Telavåg
Telavåg
Ziemia 60°15′44″N 4°59′19″E/60,262222 4,988611
Portal Portal Norwegia

Telavåg - wieś w Norwegii w okręgu Hordaland, usytuowana 39 kilometrów na południowy-zachód od miasta Bergen. Liczy około 490 mieszkańców. Od 1998 roku działa tam Muzeum Morza Północnego.

Tragedia w Telavåg[edytuj]

Podczas okupacji Norwegii przez III Rzeszę, rybacka wieś Telavåg odgrywała istotną rolę w norwesko-brytyjskim ruchu morskim (tzw. Shetland bus), polegającym na wywożeniu z Norwegii ludzi zagrożonych aresztem oraz wwożeniu agentów, sabotażystów oraz broni.[1] W kwietniu 1942 roku Gestapo uzyskało informację o ukrywaniu przez mieszkańców wsi dwóch Norwegów z oddziału NOR.I.C.1 (Norisén). Podczas próby aresztowania partyzantów, zastrzelonych zostało dwóch prominentnych oficerów Gestapo (Gerhard Berns, Henry Bertram). W odwecie, 30 kwietnia Niemcy wysadzili wszystkie domostwa we wsi, zatopili łodzie rybackie oraz wybili bydło domowe. 72 mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat wywieziono do obozu Sachsenhausen w którym zginęło 31. 18 Norwegów niezamieszkałych w Telavåg oraz nie mających nic wspólnego z transportami Shetland bus przewieziono do więzień na południu kraju. Pozostali przy życiu mieszkańcy wsi (268 kobiet, dzieci i starców) schronili się w miejscowej kaplicy.[2] Akcję odwetową osobiście nadzorował Josef Terboven, komisarz Rzeszy w okupowanej Norwegii. Telavåg zajmuje szczególne miejsce w historii Norwegii jako jedyna wieś spacyfikowana przez Niemców. Porównywana jest (choć ma mniejszą skalę) z czeskimi Lidicami oraz francuskim Oradour-sur-Glane

Leif Larsen – "Shetlands" Larsen

Muzeum[edytuj]

26 kwietnia 1998 roku we wsi otwarto Muzeum Morza Północnego. Mieści się ono w nowoczesnym budynku wraz z salą konferencyjną oraz salą kinową. Wystawa upamiętnia ofiary tragedii w Telavåg oraz norweskiego żeglarza Leifa Larsena, najbardziej znanego dowódcę statku na trasie Shetland bus oraz najwyżej odznaczonego marynarza w historii II wojny światowej.

Przypisy

  1. Maynard M. Cohen, Stand against tyranny: Norway's physicians and the Nazis, Detroid 1997, s. 148.
  2. Maynard M. Cohen, Stand against tyranny, s. 149.