Teleradiologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Teleradiologia (radiologia na odległość) wchodzi w skład telemedycyny – jest to najnowsza forma radiologii. Łączy w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny, a w szczególności radiologii.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala na wymianę specjalistycznych informacji przesyłając obrazy statystyczne, jak i dynamiczne (przesyłanie najwyższej jakości zdjęć USG, MRI). Pozwala na diagnozę na odległość. Umożliwia przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, a także interaktywną transmisję audiowizualną z dużą dokładnością i w czasie rzeczywistym. Systemy wideokomunikacyjne (wideokodery) pracują na ogólnodostępnych cyfrowych liniach transmisyjnych ISDN, w ogólnoświatowej sieci Internet, a także na liniach satelitarnych.

Teleradiologia obniża koszty funkcjonowania szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia. Tak zwane centra opisowe świadczące usługi w zakresie teleradiologii istnieją na przykład w Indiach, a świadczą usługi dla szpitali w USA czy Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje się w ten sposób różnice czasowe pomiędzy państwem,w którym funkcjonuje centrum opisowe, a państwami, w których mają siedzibę szpitale. Dzięki temu koszt funkcjonowania znacznie się obniża.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.