Przejdź do zawartości

Ten Typ Mes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ten Typ Mes
Ilustracja
Ten Typ Mes (2017)
Imię i nazwisko

Piotr Szmidt

Pseudonim

Ten Typ Mes, Mes · DJ M-Easy

Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1982
Warszawa

Instrumenty

sampler, syntezator, keyboard

Gatunki

hip-hop, G-funk

Zawód

raper, tekściarz, producent muzyczny, DJ, felietonista, przedsiębiorca

Aktywność

od 2002

Powiązania

Emil Blef, Pjus, Stasiak, DJ Black Belt Greg, Holak

Zespoły
Flexxip (2001–2008)
2cztery7 (od 2001)
Faksymile

Ten Typ Mes, właśc. Piotr Szmidt (ur. 24 grudnia 1982 w Warszawie[1]) – polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator dźwięku, autor tekstów, przedsiębiorca i felietonista.

Nagrał i wydał trzynaście albumów, a trzy z nich zdobyły status złotej płyty. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka[2].

Jest jednym z raperów, których najczęściej zapraszano do gościnnych zwrotek (wystąpił w prawie dwustu utworach innych wykonawców)[3]. Współpracował z takimi artystami jak Sarius, Włodi, Pezet, Andrzej Dąbrowski, Iza Lach, Dawid Podsiadło, Łona, Eldo, Krystyna Prońko, Maria Peszek, Quebonafide, Olaf Deriglasoff, Peja, Donatan, Kortez, Grubson, Ośka, Monika Borzym, Hania Rani, Noon, Numer Raz, Afrojax, Pih, Chada, Onar, Borixon, Gano czy DJ Decks.

Jeden z pięćdziesięciu artystów, których biografia znalazła się w Antologii polskiego rapu[4][5], wydanej w 2014 przez Narodowe Centrum Kultury. Współzałożyciel niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań Alkopoligamia.com[6]. Felietonista „Gazety Magnetofonowej” i magazynu kulturalnego „Co Jest Grane24”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 24 grudnia 1982 w Warszawie. Jego matka, Anna Więckowska-Szmidt, jest doktorem radiologii[7], a ojciec, Jacek Szmidt[8][9], jest chirurgiem, transplantologiem, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednoczasowo nerkę i trzustkę w 1988 roku[10]. Ma dwójkę rodzeństwa, brata i siostrę. Jest wnukiem Tadeusza Więckowskiego (1916–1969), pilota, żołnierza AK, twórcy lotnictwa ratunkowego w Polsce (teraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)[11]. Ojciec artysty odszedł od rodziny, gdy Szmidt miał sześć lat. Rodzina rapera mieszkała przy ul. Mazowieckiej na warszawskim Śródmieściu.

Zainteresował się hip-hopem pod koniec nauki w szkole podstawowej, kiedy to zaczął próbować swoich sił w rapowaniu, produkowaniu bitów, skreczowaniu i malowaniu graffiti.

(...) Mój brat Wojtek, chodził z Piotrkiem do szkoły (...). Któregoś razu Wojtek powiedział, że przyjeżdża do niego kumpel Piotrek, który maluje graffiti. Ja też coś wtedy robiłem w tym temacie. Piotrek przyjechał z farbami i przez bite trzy dni malowaliśmy taki stary hotel. Było dużo rozmów o hip-hopie. Jakoś po dwóch czy trzech miesiącach od tego wydarzenia Piotrek zadzwonił do mnie i powiedział: „Nagrywamy rap, może byś wpadł i coś zarapował?”. Nagraliśmy wtedy „Farby ssyk”, pierwszy utwór w historri Flexxipu.

Emil Blef o Tym Typie Mesie[12]

Był związany towarzysko z kolektywem Obrońcy Tytułu, do którego należeli m.in. raperzy Eldo, Dizkret i Pezet oraz producenci Noon, Dena i Praktik.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

2002-05: Początki kariery, Flexxip i konflikt z Mezo[edytuj | edytuj kod]

W 2002 ukazał się nielegalny debiut zespołu Flexxip pt. Demo[13]. Ten Typ Mes i Emil Blef nagrywali materiał od 2000 w mieszkaniach Szmidta i Fauosza. Na albumie wystąpili gościnnie Pezet oraz Dizkret. Album został dostrzeżony w środowisku, w wyniku czego pojawiły się propozycje podpisania kontraktu na legalne wydawnictwo. Zespół zdecydował się wydać debiutancki materiał w wytwórni T1-Teraz, należącej do Arkadiusza Delisia. W międzyczasie Ten Typ Mes zadebiutował w oficjalnym obiegu na Muzyce Klasycznej duetu Pezet/Noon oraz na albumie producenckim Reda w numerze „Ten typ”, który stał się singlem i doczekał się oficjalnego teledysku[14] z udziałem artysty oraz Pjusa i Stasiaka, z którymi Szmidt tworzy zespół 2cztery7.

Po podpisaniu kontraktu, 8 września 2003 ukazał się oficjalny album zespołu, Ten Typ Mes i Emil Blef: Fach[15]. Pierwszym singlem promującym płytę byli „Oszuści” z raperem Ciechem, następnie swoją premierę miały teledyski do utworów „List”[16] oraz „Szukam tego $” z udziałem Patricii Kazadi[17]. Za produkcję muzyki na albumie odpowiadali m.in. Ten Typ Mes, Webber, Kociołek, DJ Panda oraz Bartek G. Gościnnie wystąpili Małolat, Fu, 2cztery7, Ciech, Magda Polańska i Lerek.

Flexxip otrzymał nagrodę publiczności „Ślizger” za debiut roku przyznawaną przez czasopismo Ślizg. Zespół wystąpił również na koncercie „Hip-Hop Opole” w trakcie festiwalu transmitowanego przez TVP. W 2016 nakładem wytwórni Alkopoligamia.com ukazała się reedycja albumu Fach[18], zarówno na płycie kompaktowej, jak i winylowej. Utwór „List” w 2017 został wybrany jednym z Top Wszech Czasów Polskiego Hip-Hopu w plebiscycie radia Open.fm[19].

Wiosną 2004 ukazał się teledysk to utworu „Rok później (Oczy Otwarte 2)”[20] promujący producencką płytę wrocławskiego duetu White House. W utworze, Ten Typ Mes zaczepiał poznańskiego rapera Mezo[21], który często skracał swoją ksywkę do Mez przez co słuchacze, zdaniem Szmidta, mogli mylić wykonawców. W odpowiedzi Mezo wypuścił utwór „Panczlajner”, gdzie odpowiadał warszawskiemu raperowi. Ten Typ Mes nagrał jeszcze dwa utwory w ramach konfliktu: „Jak to jest” oraz „Nagła Śmierć”. Ten drugi zawierał fragmenty wywiadu Mezo w programie Kuby Wojewódzkiego[22].

Konflikt znalazł się na liście 9 największych beef’ów w polskim hip-hopie według serwisu internetowego newonce.net[23] oraz w przeglądzie 10 najciekawszych beef’ów w historii polskiego rapu według serwisu muzyka.interia.pl[24].

2005-08: 2cztery7 i debiut solowy[edytuj | edytuj kod]

28 kwietnia 2005 ukazał się debiut zespołu 2cztery7. Trio w którego składzie znajdowali się Ten Typ Mes, Stasiak i Pjus, wydało nakładem wytwórni EmbargoNagrania (należącej do grupy medialnej ITI) „Funk – dla smaku”, inspirowany podgatunkiem rapu z Zachodniego Wybrzeża USA, g-funkiem. Zespół pojawił się wcześniej na winylowej składance „JuNouMi Records EP. Vol 1” gdzie znalazł się utwór „Cały czas”[25]. Grupę można było także usłyszeć na płytach DJ’a 600V, Flexxipu, Onara i O$ki oraz Pezeta.

Na płycie „Funk – dla smaku” pojawili się tacy wykonawcy jak Dizkret, Emil Blef, Lerek, Numer Raz czy Noon. W skitach można było także usłyszeć Łonę, Włodiego i Eldo, zaś intro do płyty nagrał aktor Jan Nowicki. Album był promowany dwoma singlami: „Dwa, Cztery, Siedem” z udziałem Trish (pseudonim artystyczny Patricii Kazadi) i „Na co ci używki?” wyprodukowanym przez Praktika. Album dotarł do 20 miejsca list OLiS[26].

Pod koniec października 2005 swoją premierę miał debiut solowy Tego Typa Mesa pt. Alkopoligamia: zapiski typa. Za produkcję na płycie odpowiadali Emade, Webber, L.A. (White House), Demen oraz sam Mes. Gościnnie udzielili się m.in. Jeżozwierz, 2cztery7 oraz wokalistka Flow. W ramach promocji albumu nakręcono teledyski do singli „Wjaazd”[27] oraz „Zdrada”[28] za który Ten Typ Mes nominowany został do nagrody Yach Film 2006 (15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film 2006) w kategorii „Kreacja Aktorska”[29]. W tym samym roku można było usłyszeć rapera gościnnie na płytach Włodiego (utwór „Definicja”), Szybkiego Szmalu („Nie z tą to z tamtą”) czy WdoWy („WuWuA”). W listopadzie 2011 ukazała się dwupłytowa reedycja solowego debiutu Mesa, a Alkopoligamia wykupiła prawa do płyty od oficyny T1-Teraz i wydawała ponownie Zapiski typa, wzbogacone o sześć nowych utworów[30].

W lipcu 2006 na antenie polskiej stacji MTV w programie Rap Pakamera zadebiutował serial „Ziomek” (oryg. Les Lascars)[31] – francuska kreskówka z dubbingiem polskich artystów hip-hopowych. Ten Typ Mes podłożył głos w czterech odcinkach serii.

Latem 2007 w programie Player MTV w MTV Polska, swoją premierę miał nowy teledysk 2cztery7 do utworu „Nie daj się zrobić w chuj”[32]. Singiel zwiastował drugą płytę zespołu, która ukazała się w marcu 2008. Album Spaleni innym słońcem ukazał się nakładem wytwórni Fonografika. Na płycie gościnnie wystąpili Pelson, Eldo, Ciech, Trish, Piotr Pacak oraz Małolat. Za muzykę odpowiedzialni byli Donatan, Ten Typ Mes, Eten, Głośny i Święty. Album promowany był teledyskami to utworów „Nie daj się zrobić w chuj”[33] oraz „Złe nawyki”[34]. Album dotarł do 27 miejsca listy OLiS[35].

2009-13: Zamach na przeciętność, Kandydaci na szaleńców i Lepsze Żbiki[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2009 ukazał się drugi solowy album Tego Typa Mesa, zatytułowany Zamach na przeciętność[36]. Jest to pierwsze wydawnictwo wytwórni Alkopoligamia.com[37] założonej wspólnie przez Łukasza Stasiaka, Witolda Michalaka oraz Mesa. Podobnie jak poprzedni, album wyszedł w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej o kilka numerów edycji dwupłytowej.

Na płycie pojawili się Ero, Stasiak, Łona, Numer Raz, Monika Borzym, a za produkcję muzyczną odpowiadali m.in. Donatan, Eten, Głośny i Szogun. W skicie „Tribute to Hank” wysamplowany został fragment wypowiedzi pisarza Charlesa Bukowskiego. Album promowany był teledyskami do utworów „Jak to?!”[38], „Dwadzieścia pięć”[39] oraz „My”[40] – nakręcony w trakcie nagrywania utworu przez Mesa na ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. „Zamach na przeciętność” dotarł do 29 miejsca listy OLiS[41].

W kwietniu 2011 na rynku pojawił się trzeci solowy album artysty, zatytułowany Kandydaci na szaleńców[42]. Płyta promowana była teledyskami do utworów „Otwarcie”[43], „Zanim znajdziemy”[44] oraz „Studio, scena, łóżko”[45]. Ten ostatni jest najpopularniejszym nagraniem artysty na platformie YouTube, a liczba jego wyświetleń przekroczyła ponad 5 miliony[46]. Na płycie pojawili się tacy wykonawcy jak Pih, Zeus, Pjus, Theodor, Wdowa i Stasiak, a za muzykę odpowiedzialni byli m.in. Kixnare, Bob Air, SoDrumatic, Donatan i Qciek. Płyta zadebiutowała na drugim miejscu zestawienia OLiS[47], a po pół roku uzyskała status złotej płyty. W lutym 2012 Ten Typ Mes został laureatem nagrody „Superhiro Muzyka” magazynu „Hiro”[48], pokonując nominowanych Kyst oraz Katarzynę Nosowską.

Pod koniec czerwca 2013 wyszło kolejne wydawnictwo artysty, zatytułowane Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki[49]. Kolejny solowy projekt rapera, odpowiedzialnego także za większość muzyki, koncepty utworów i dobór gości, wspierany był przez artystów związanych z wytwórnią Alkopoligamia.com: Kubę Knapa, Zetenwupe Ferajna, Wdowę, LJ Karwela, Szoguna, Pjusa, Stasiaka i DJ Black Belt Grega. Na płycie pojawili się również Tomson, Ciech, Piotr Pacak, Pyskaty, Małolat i Głośny. Album promowały teledyski do utworów „Alkopoligamia 2013”[50], „Patrzę w rachunek”[51], „Urszula...”[52] i „Dzień Zgody (Niedziela)”[53].

2014-16: Trzeba było zostać dresiarzem i Ała.[edytuj | edytuj kod]

W 2014 ukazał się piąty album Mesa, zatytułowany Trzeba było zostać dresiarzem[54]. Na albumie wystąpili tacy artyści jak Peja, Andrzej Dąbrowski, Kuba Knap, Olaf Deriglasoff, DJ Eprom czy Blady Kris. Za stronę muzyczną odpowiadali m.in. Ten Typ Mes, Sherlock, Szogun, L.A., SoDrumatic, Głośny i Stona. W utworze „Ikarusałka” wystąpił lektor telewizyjny i aktor – Piotr Borowiec[55]. Płyta była promowana teledyskami do utworów „Głupia, spięta dresiara”[56], „Loveyourlife”[57], „Będę na działce”[58] oraz „Tul petardę”, który został zrealizowany w serbskim Nowym Sadzie[59]. „Trzeba było zostać dresiarzem” ukazał się w dwóch wersjach – na standardowym CD oraz w edycji specjalnej wzbogaconej o książkę ze zbiorem felietonów Mesa z lat 2011–2013. Nagrania dotarły do 4. miejsca zestawienia OLiS[60]. W październiku 2014 płyta uzyskała w Polsce status złotej[61]. Album został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderyka, w kategorii „Album roku hip-hop”[62]. Podczas gali Fryderyki 2015, Ten Typ Mes wykonał utwory „Głupia, spięta dresiara” oraz „Janusz Andrzej Nowak”[63].

31 stycznia 2015 w stołecznym klubie Progresja odbył się roast Tego Typa Mesa[64]. Rodzimi komicy – Marcin Wieczorek, Patryk Czebańczuk, Piotr Złydach, Wojciech Pięta, Jasiek Borkowski, Łukasz Sychowicz oraz wspólnik artysty, Łukasz Stasiak – wygłaszali obraźliwe, humorystyczne monologi w których żartowali z gwiazdy wieczoru oraz siebie nawzajem. Zapis tego wydarzenia ukazał się na DVD, nakładem wytwórni Alkopoligamia.com[65].

Pod koniec kwietnia 2015 na festiwalu Spring Break w Poznaniu Ten Typ Mes rozpoczął koncertowanie z live bandem. W skład zespołu wchodzą tacy artyści jak Michał „Fox” Król, Andrzej „Fonai” Pieszak czy Jose Manuel Alban Juarez[66].

W maju 2015 premierę miał album rapera VNM, na którym znalazł się utwór „Zagłusz mnie”, gdzie elbląski raper wciela się w postać Tego Typa Mesa[67].

Wiosną 2016 ukazał się mixtape LoveYourSongs, sygnowany przez Mesa i DJ’a Black Belt Grega. Nieoficjalne wydawnictwo zawierało przekrój z twórczości Szmidta oraz cztery premierowe utwory. Do kawałka „Możliwość” powstał teledysk, który na YouTube wyświetlono do tej pory ponad 2,5 miliona razy[68]. Limitowany nakład albumu dodawany był do zamówień w sklepie Alkopoligamia.com. Jesienią tego samego roku ukazał się szósty solowy album artysty, zatytułowany Ała.[69] Podobnie jak poprzednie wydawnictwo artysty, album można było zakupić w formie książki ze zbiorem felietonów Szmidta, tym razem z lat 2013–2016. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów OLiS[70], a z czasem uzyskał status złotej płyty[71]. Na płycie gościnnie wystąpili Dawid Podsiadło, Iza Lach, VNM, RAU, Monika Borzym, Ifi Ude, a za produkcję muzyki odpowiadali Wrotas Lifeview, Szogun, Michał „Fox” Król, Max Fiszer, Andrzej „Fonai” Pieszak i Mateusz Gudel. Płyta była promowana singlami „Nieiskotne”[72], „Jak nikt”[73] (teledyski do obu utworów nakręcone zostały w Los Angeles), „Codzienność”[74], „Book Please”[75], „Pokaż mi dom”[76] oraz „Czy ty to ty?”[77]. Piosenka „Czy ty to ty?” jest utworem, w którym Mes opowiada o swoim pochodzeniu i zastanawia się, jak skończy się jego los. Historia zawiera dziesięć alternatywnych zakończeń autorstwa samego Mesa oraz zaproszonych artystów – Emila Blefa, Marii Peszek, Rasa, Stasiaka i VNM’a. Przed wyjściem albumu, Alkopoligamia zaprezentowała wszystkie wersje utworu, organizując konkurs w którym fani mogli wybrać wersję jaka ostatecznie trafi na płytę[78]. Głosowanie wygrał raper VNM[79].

W lutym 2017 Ten Typ Mes rozpoczął trasę koncertową Tour de Ała., która objęła kilkanaście największych miast Polski[80].

Pisze również teksty dla innych artystów, takich jak np. Kortez, Patricia Kazadi, Łagodna Pianka, Kinga Miśkiewicz, Mrozu, Krzysztof Kiljański, PanPan czy Krystyna Prońko.

2018: Rapersampler i Rapersampler+[edytuj | edytuj kod]

16 marca 2018 alkopoligamia.com wydała limitowaną, fluorescencyjną edycję płyty, która zawierała regularne wydanie albumu umieszczone w eleganckim opakowaniu zbiorczym typu clamshell. Jest to pierwsza płyta rapera, która została wyprodukowana w całości przez niego samego. To pierwszy taki przypadek w dyskografii artysty, który odpowiada tu zarówno za teksty, jak i muzykę. Rapersampler jest pochwałą prostoty, kontrą wobec wielowymiarowej i niejednoznacznej z płytą AŁA. Specyfika albumu koresponduje z miejscem zamieszkania, rodziną i bliskimi Tego Typa Mesa[81].

W listopadzie 2018 promocja płyty Rapersampler weszła w finalną fazę: światło dzienne ujrzała długo oczekiwany dodatkowy CD Rapersampler+. Płyta ta zawiera kilka nowych utworów powstałych na tym samym patencie, co album wyjściowy. Artysta sam wyprodukował bity na samplerze, a także napisał i nagrał teksty w swoim mieszkaniu na warszawskim Wyględowie. Suplement promuje tercet z zespołem Tuzza o tytule Kaczzki. Remiksy natomiast to dzieła początkujących artystów (Kacperczyk), jak i uznanych muzyków (m.in. Urbansky, RAU, Spisek Jednego)

Działalność biznesowa[edytuj | edytuj kod]

Alkopoligamia.com[edytuj | edytuj kod]

W 2006 z inicjatywy Piotra Szmidta i Witolda Michalaka powstała firma Alkopoligamia (zwana również potocznie „Alko”) zajmująca się produkcją odzieży. Michalak pracował wcześniej dla stacji muzycznych (m.in. MTV Polska), studiował na SGH i w Instytucie Nauk Społecznych UW[82].

Nazwa firmy jest neologizmem pochodzącym z wersów Mesa w utworze „Nie jestem”[83] zespołu Flexxip oraz tytułem jego pierwszego solowego albumu. Początkowo siedziba firmy Alkopoligamia mieściła się w kawalerce na warszawskich Kabatach należącej do Witolda Michalaka, zaś od 2011 wytwórnia stacjonuje w lokalu na Wyględowie, który jest częścią dzielnicy Mokotów[84].

Po trzech latach funkcjonowania na rynku, Alkopoligamia rozpoczęła działalność jako wytwórnia płytowa, a do grona wspólników dołączył Łukasz Stasiak, który zajmował się wcześniej promocją i organizacją wydarzeń w stołecznym klubie Fresh. Alkopoligamia debiutowała jako oficyna wydawnicza w 2009 albumami „Zamach na przeciętność” Tego Typa Mesa oraz „Life after deafPjusa.

W następnym roku nakładem Alkopoligamii ukazały się płyty Wdowy, Stasiaka oraz duetu Blow, w składzie którego znajdowali się wokalistka Flow oraz producent Święty. W 2012 wytwórnia zwerbowała w swoje szeregi takich artystów jak Kuba Knap, LJ Karwel, Zetenwupe Ferajna czy DJ Black Belt Greg.

Debiutancki album Kuby Knapa z 2013 wydany przez label, dotarł do 3. miejsca polskiej listy przebojów OLiS[85]. Rok później, nakładem Alkopoligamii swoje pierwsze płyty wydali także raper LJ Karwel („Niepotrzebne skreślić”)[86] oraz alternatywny duet Małe Miasta („MM”)[87]. Album „Bejbo” grupy Zetenwupe Ferajna ukazał się w lipcu 2015 roku[88].

Wiosną 2014 na kanale YouTube wytwórni swoją premierę miał teledysk do utworu „Re-fleksje” z repertuaru Pezet/Noon, w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego do kompozycji Mariusza Obijalskiego. W 2015 roku, na rynku ukazał się album projektu „Albo Inaczej[89], w ramach którego gwiazdy muzyki rozrywkowej interpretowały klasyczne hip-hopowe teksty w jazzowych aranżacjach. Teksty Eldo, Łony, Tedego, Flexxipu, Kalibra 44, Slums Attack, Starego Miasta czy Pezeta, wykonali Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski, Felicjan Andrzejczak, Ewa Bem i Wojciech Gąssowski. Płyta została zarejestrowana m.in. w warszawskim Studio S4 Polskiego Radia, a w nagraniach uczestniczył Konglomerat Big Band oraz liczni muzycy sesyjni. Album dotarł do 4. miejsca notowania OLiS[90] oraz uzyskał status złotej płyty[91].

W ramach Red Bull Music Academy Weekender w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, 17 kwietnia odbył się premierowy koncert projektu[92] na którym wystąpili m.in. Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Ewa Bem, Flexxip, DJ Noz, Patricia Kazadi czy Stare Miasto. Wydarzenie poprowadził Łukasz Stasiak. W 2016 ukazał się album „Albo Inaczej Remixy”[93], gdzie znalazły się nowe wersje utworów w ujęciu takich wykonawców jak Kuba Karaś, RAU, Małe Miasta, Flirtini, Kixnare czy Lower Entrance. Wydaną w maju 2018, drugą część projektu pt. „Albo Inaczej 2”[94] promowały single „Złe Nawyki”[95] w wykonaniu Moniki Borzym (na podstawie utworu 2cztery7) oraz „Sznurowadła”[96] w interpretacji Fismolla (na podstawie kompozycji Tworzywa Sztucznego).

W latach 2015–2017 wytwórnię Alkopoligamia.com opuścili Theodor, Wdowa, LJ Karwel, Hade z Zetenwupe Ferajna oraz Kuba Knap. W międzyczasie, do wytwórni dołączyli producent i wykonawca RAU, Małe Miasta, Jordah, duet producencki Wasabi, raper Leh i wokalistka Rosalie.

Wytwórnia organizuje co roku imprezę urodzinową, która odbywa się zwykle w konwencji koncertowej. 24 marca 2017 w warszawskim klubie Stodoła odbył się koncert „A1K0” z okazji dziesięciolecia działalności wydawnictwa[97]. W trakcie wydarzenia wystąpili: Martina M, DJ Black Belt Greg, Leh, Kuba Knap, Rosalie. i Ten Typ Mes z zespołem.

W 2015 Alkopoligamia zaczęła produkować własne piwo o tej samej nazwie[98]. Piwo warzone w Browarze Witnica można zwykle dostać na imprezach i koncertach artystów związanych z wytwórnią.

Ten Typ Mes współpracował marketingowo z takimi markami jak Moro, Żołądkowa Gorzka, J&B[99], Bacardi, Red Bull, Reebok oraz EB. Z ostatnią marką raper zrealizował teledysk nakręcony na żywo jednym ujęciem kamery 360°[100]. Czterominutowy klip do utworu „Tymczasem (Poczuć się dobrze)”[101] był transmitowany na żywo w internecie.

Działalność charytatywna i społeczna[edytuj | edytuj kod]

W 2005 Mes wziął udział w kampanii charytatywnej „All 4 Pjus” na rzecz jego kolegi z zespołu 2cztery7Pjusa. Lekarze wykryli u niego rzadką chorobę, neurofibromatozę typu 2, na skutek której stracił słuch. Choroba dotknęła nerwów słuchowych rapera, które objęły zmiany nowotworowe. W styczniu 2006 w stołecznym klubie The Fresh odbyły się dwa koncerty, z których całkowity dochód został przeznaczony na pokrycie kosztów leczenia Pjusa[102]. W ramach imprezy charytatywnej wystąpili tacy wykonawcy jak Grammatik, Numer Raz, Dizkret, Pelson, Łona, Flexxip, Płomień 81, DJ Panda, DJ 600V, Włodi czy Szybki Szmal. Wpływy z wydarzenia oraz aukcji organizowanych przez MTV i kibiców Legii Warszawa pozwoliły pokryć koszty zabiegów (ok. 30 tysięcy euro) dzięki którym Pjus ma w pełni cyfrowy słuch[103].

17 września 2012 roku, Ten Typ Mes rozpoczął trasę koncertową Kandydaci na szaleńców występem w Cieszynie na rzecz 12-letniej Dominiki Wojnar, chorej na raka kości[104].

W 2014 artysta wziął udział w drugiej edycji kampanii Wyloguj się z życia... a robi się to tak![105], uświadamiającej o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od internetu. Projekt realizowała Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST, we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W akcji oprócz Mesa wzięli udział Stasiak i Pjus (2cztery7) oraz reprezentanci Polski w piłce nożnejWojciech Szczęsny i Robert Lewandowski.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2003 Ten Typ Mes i wokalista Lerek, pod wpływem alkoholu rzucili śmietnikiem w kierunku wiaty przystanku w okolicach warszawskiego Pola Mokotowskiego. W konsekwencji zostali dotkliwie pobici przez pięciu policjantów ubranych po cywilnemu. Raper odniósł się do tej sytuacji w utworze „Rok później (Oczy Otwarte 2)”[106].

Na solowym debiucie Tego Typa Mesa znalazł się utwór „Witaj Śmierci”, na którym raper opowiada o bójce, do jakiej doszło pod jednym ze stołecznych klubów. Artysta został brutalnie pobity przez grupę niezidentyfikowanych osobników, a na skutek obrażeń Szmidtowi wstawiono tytanową płytkę w głowę i założono kilkadziesiąt szwów, po których została mu pokaźna blizna[107].

Dowiedziałem się dużo o świecie i swojej mniejszej w nim roli niż wcześniej sądziłem. Jeśli chodzi o skutki uboczne, to są pojedyncze. To są pojedyncze sesje terapeutyczne gdzie się wychodzi, bo dotknęło się tematu który był mocny i kłujący. Ale na terapię, jak na większość rzeczy które się trenuje, po prostu trzeba patrzeć w trochę szerszym kontekście czasowym.

Ten Typ Mes w wywiadzie dla WP[108]

Artysta otwarcie mówi o uczęszczaniu na terapię, poruszył ten temat w utworze „Mój terapeuta” z albumu Ała.

Posiada wiele tatuaży na swoim ciele. Na plecach ma wytatuowaną pięciolinię oraz kobiece dłonie należące do koleżanki z podstawówki. Lewe ramię artysty zdobi tatuaż przedstawiający okładkę płyty Pink Floyd The Dark Side of the Moon, na lewej ręce wytatuowany ma alfabet, a na prawej znaki interpunkcyjne. Na klatce piersiowej uwiecznione ma nazwy swoich projektów muzycznych: Flexxip, 2cztery7 i Mes. Raper ma również tatuaże na nogach: na jednej stopie szachownicę, a na drugiej węża Eskulapa[109].

Wśród swoich inspiracji Ten Typ Mes wymienia takich artystów jak Charles Bukowski, Marek Koterski[110], Tha Dogg Pound, Nas, Wu-Tang Clan, Jamiroquai, A Tribe Called Quest, Andrzej Zaucha[111], Jay-Z, Louis C.K., Kendrick Lamar czy Childish Gambino.

Po przyjęciu sakramentu bierzmowania, Szmidt stopniowo odsuwał się od Kościoła. Obecnie jest ateistą[112].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Flexxip, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule 2cztery7, w sekcji Dyskografia.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Tego Typa Mesa.

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL[113]
2005 Alkopoligamia: zapiski Typa
 • Data: 29 października 2005
 • Wydawca: T1-Teraz
 • Format: CD, LP
26
2009 Zamach na przeciętność 29
2011 Kandydaci na szaleńców
 • Data: 16 kwietnia 2011[114]
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, LP
2
2013 Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki
 • Data: 21 czerwca 2013[117]
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, LP
3
2014 Trzeba było zostać dresiarzem
 • Data: 18 kwietnia 2014[118]
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, LP, digital download
4
 • ZPAV: złota płyta[61]
2016 Ała.
 • Data: 4 listopada 2016[119]
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, LP, digital download
1
 • ZPAV: złota płyta[71]
2018 Rapersampler
 • Data: 16 marca 2018
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, digital download
2
2018 Rapersampler+
 • Data: 7 grudnia 2018
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, digital download
2020 Biały Tunel
 • Data: 6 marca 2020
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, digital download
2
2021 Hello Baby
 • Data: 19 listopada 2021
 • Wydawca: Alkopoligamia.com
 • Format: CD, digital download
4

Mixtape’y[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu
2015 Loveyoursongs
(oraz DJ Black Belt Greg)
 • Data: 31 sierpnia 2015[120]
 • Wydawca: Alkopoligamia.com

Albumy wideo[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu
2015 Roast Tego Typa Mesa
 • Data: 4 grudnia 2015
 • Wydawca: Alkopoligamia.com

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
RM
[121]
SLiP
[122]
HHTV
[123]
LP4
[124]
2005 „Wjaazd”[125] Alkopoligamia: zapiski Typa
„Zdrada ’06” 38
2009 „My”[126] Zamach na przeciętność
2011 „Otwarcie”[127] Kandydaci na szaleńców
2013 „Na dnie” (gościnnie: Tomson, Stasiak, Małolat) 50 Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki
2014 „Trze’a było”[128] Trzeba było zostać dresiarzem
„Tul Petardę”[129]
„Głupia, spięta dresiara”[130]
2016 „Nieiskotne”[131] Ała.
„Czy Ty to Ty?” (gościnnie: VNM)[132]
„Jak nikt”[133]
„Codzienność” (gościnnie: Dawid Podsiadło)[134] 12 10 27
2018 „Rudy Kurniawan”[135] Rapersampler
„Odporność” (gościnnie: Justyna Święs)[136]
„Wyględów”[137]
2022 „Ten Typ `22" „Ten Typ `22"
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
UWM
[138]
PRB
[139]
2016 Xxanaxx – „Nie znajdziesz mnie” (gościnnie: Ten Typ Mes)[140] 29 2 FWRD

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
2002 Klan CD#23 Ten Typ Mes – „Ty tworzysz, ja tworze” [141]
Popcorn – Hip Hop Mania Red, Ten Typ Mes, Echo – „Ten typ/Stylowy przekaz” [142]
2004 VIVA Hip Hop vol.4 White House, Ten Typ Mes, Numer Raz – „Rok później (oczy otwarte 2)” [143]
Popcorn – Hip Hop Mania 4 Pezet, Eis, Ten Typ Mes – „W szponach melanżu” [144]
2005 Rap Eskadra 2 White House, Ten Typ Mes, Numer Raz – „Oczy otwarte 2 (rok później)” [145]
ESKA Squad 3 Ośka, Ten Typ Mes, Trish – „Tak zapomnieć” [146]
EmbargoNagrania: Muzyka Miejska Cz.1 Praktik, Pezet, Ten Typ Mes – „Kilka lat później” [147]
Czarny Piątek vol.1 – Polski Beat Praktik, Ten Typ Mes – „A portret” [148]
2006 Hiphopstacja 3 Ten Typ Mes – „Zdrada '06”
Ten Typ Mes – „Wjaazd!”
[149]
JuNouDet Ten Typ Mes – „66 BPM” [150]
SummerJam 2006 Allstars Szybki Szmal, Ten Typ Mes – „Nie z tą to z tamtą (Donatan Pokazz Remix)” [151]
2012 Prosto Mixtape Kebs Felipe, Ten Typ Mes, Tomasina – „Za późno, żeby wrócić” [152]
2014 Klaser vol.2 Szogun – „Chwast” (gościnnie: Ten Typ Mes, Gruby Józek, Zetenwupe, LJ Karwel, DJ Black Belt Greg)
R.A.U. – „Likeaboss” (gościnnie: Ten Typ Mes, DJ Black Belt Greg)
[153]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
2002 Pezet/NoonMuzyka klasyczna „5-10-15” (gościnnie: Ten Typ Mes) [154]
RedAl-Hub „Ten typ” (gościnnie: Ten Typ Mes) [155]
2003 DJ 600V600 °C „Cześć mes” (gościnnie: Ten Typ Mes, Lerek) [156]
EisGdzie jest Eis? „W szponach melanżu” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes) [157]
2004 FuWrodzony instynkt „Ekspresja” (gościnnie: Olsen, Ten Typ Mes) [158]
O$kaPrzez $ jak... „Tak zapomnieć” (gościnnie: Ten Typ Mes, Trish) [159]
PihKrew, pot i łzy „Miazga” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pezet) [160]
PraktikDobra częstotliwość „A portret” (gościnnie: Ten Typ Mes)
„Kilka lat później” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes)
[161]
White HouseKodex 2: Proces „Rok później” (Oczy otwarte 2) (gościnnie: Ten Typ Mes, Numer Raz) [162]
White House – Kodex 2: Suplement „Rok później” (Heavy RMX) (gościnnie: Ten Typ Mes, Numer Raz) [163]
Żądło – Żądło „Dług” (gościnnie: Ten Typ Mes) [164]
2005 Małolat & AjronW pogoni za lepszej jakości życiem „Piszę tekst” (gościnnie: Ten Typ Mes) [165]
NowatorAlfabetyczny spis „Otwórz te drzwi” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pih) [166]
WłodiW... „Definicja” (gościnnie: Ten Typ Mes) [167]
WdoWaBraggacadabra „WuWuA” (gościnnie: Ten Typ Mes) [168]
Szybki SzmalMixtape 2005 „Nie z tą to z tamtą” (gościnnie: Ten Typ Mes) [169]
2006 Siedem Łez – 2+2=7 „Rap studencki?!” (gościnnie: Ten Typ Mes) [170]
ŚwiętyTu wolno palić „Krzyki za oknem” (gościnnie: Ten Typ Mes) [171]
2007 White House – Kodex 3: Wyrok „Kciuk w dół” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pyskaty Skurwiel) [172]
PezetMuzyka rozrywkowa „Czterdzieściprocent” (gościnnie: Ten Typ Mes) [173]
Emazet/ProcentJedyneczka „Epikurejczyk” (gościnnie: Stopaa, Ten Typ Mes) [174]
2008 DJ. BMixtape 2008 „Czterdzieściprocent” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes) [175]
Emil BlefMam taką twarz, że ludzie mi ufają... billing „Nie wystarczy wejść do studia” (gościnnie: Ten Typ Mes) [176]
Molesta EwenementMolesta i kumple „Mówię nie” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pezet, DJ.B) [177]
PMMPolski mistrzowski manewr „Hatboj” (gościnnie: Ten Typ Mes) [178]
Pih – Kwiaty zła „Winny zarzucanym czynom” (gościnnie: Ten Typ Mes) [179]
2009 Bleiz – Grill-Funk „Nie wymawiam na głos” (gościnnie: Ten Typ Mes, Jazzy) [180]
DJ. B – Mixtape DJ.B Kontra Molesta/Ewenement „Mówię nie (Blend)” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pezet) [181]
Mardi Gras – Podaj dalej „Melancholia” (gościnnie: Ten Typ Mes) [182]
FabułaDzieło sztuki „Życzenie śmierci” (gościnnie: Miodu, Pih, Ero, Ten Typ Mes) [183]
ChadaProceder „Obrachunek moralny” (gościnnie: Ten Typ Mes) [184]
Numer RazLudzie, maszyny, słowa „Prawdziwe kłamstwa” (gościnnie: Ten Typ Mes)
„Nasze rządy” (utwór dodatkowy) (gościnnie: Ten Typ Mes, Rufin MC, Pablopavo)
[185]
OnarJeden na milion „Rozwijam skrzydła (Bonus Remix)” (gościnnie: Ten Typ Mes) [186]
Łysonżi – Dżonson „Lecisz na ryj” (gościnnie: Ten Typ Mes, High Definition) [187]
PyskatyPysk w pysk „Dziękuję, nie piję” (gościnnie: Tomiko, Ten Typ Mes) [188]
2010 MVP (eMo & Vrs Projekt) – Żyję Tu Gdzie Melanż „Niczego Bym Nie Zmienił” (feat. Ten Typ Mes, Zawodnik)

„Niczego Bym Nie Zmienił (Donatan Remix)” (feat. Ten Typ Mes, Brahu)

[189]
Pyskaty – Pysk w pysk (Edycja Specjalna) „Dziękuję, nie piję” (gościnnie: Tomiko, Ten Typ Mes)
„Bez granic” (gościnnie: Fokus, Małolat, Łona, Fu, Ten Typ Mes, Tomiko, O.S.T.R., Ero, Eldo, Termanology)
[190]
Fu & DJ Element – Projekt 30 „Miasto wchłania klasykę” (gościnnie: Ten Typ Mes) [191]
WdoWa – Superextra „I tak kocham tę grę” (gościnnie: Ten Typ Mes, W.E.N.A., DJ M-Easy) [192]
Jarecki & DJ BRKMucha nie siada „Do dna!” (gościnnie: Ten Typ Mes) [193]
Wice WersaMiędzy niebem a piekłem „Zostawić ślad” (gościnnie: Ten Typ Mes) [194]
RacaBobby Fischer „Gran Turismo” (gościnnie: Ten Typ Mes) [195]
BlowJeśli czujesz „Trudno Cię zastąpić” (gościnnie: Ten Typ Mes) [196]
StasiakPół żartem, pół serio „Słowa mają moc” (gościnnie: Ten Typ Mes, Piotr Pacak) [197]
2011 VNMDe Nekst Best „Cypher” (gościnnie: Pezet, Mes, Pyskaty, DJ Medyk) [198]
Moral/Gano – Przeminęło z dymem „Momenty” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pih) [199]
KajmanK2 „Zostaw ją” (gościnnie: Ten Typ Mes) [200]
2012 BuczerDwa oblicza „Coraz więcej” (gościnnie: Ten Typ Mes, Zawik) [201]
HukosKnajpa upadłych morderców „Zła karma” (gościnnie: Ten Typ Mes) [202]
White House – Kodex 4 „Dorosłe dzieci we mgle” (gościnnie: Ten Typ Mes) [203]
BorixonRap Not Dead „Sponsor” (gościnnie: Ten Typ Mes, Julita Woś) [204]
PezetRadio Pezet. Produkcja Sidney Polak „Charlie Sheen” (gościnnie: Ten Typ Mes, Sidney Polak) [205]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza „Będą Cię nienawidzić” (gościnnie: Mes) [206]
2013 DJ. B, SzczurZaraza „Nie jestem tu od pouczania” (gościnnie: Wigor, Juras, Diox, Ten Typ Mes, Te-Tris, Pono) [207]
2014 Chada – Syn Bogdana „Obrachunek moralny 2” (gościnnie: Ten Typ Mes) [208]
VienioEtos 2 „Zabierz mnie do miejsc” (gościnnie: Ten Typ Mes) [209]
White House – Kodex 5 Elements „Projektuje sny” (gościnnie: Kuba Knap, Ten Typ Mes) [210]
Czarny HIFINokturny & demony „Demony” (gościnnie: VNM, Ten Typ Mes, Tomson) [211]
LJ KarwelNiepotrzebne skreślić „Tony” (gościnnie: Ten Typ Mes) [212]
2015 GrubsonHolizm „Ciepłe brzmienie Kalifornii” (gościnnie: Jarecki, Ten Typ Mes) [213]
2016 XxanaxxFWRD „Nie znajdziesz mnie” (gościnnie: Ten Typ Mes) [214]
DJ DecksMixtape 5 „6” (gościnnie: Kuba Knap, Stasiak, Ten Typ Mes) [215]
2017 JareckiZa wysoko „Ten sam lot” (gościnnie: Ten Typ Mes, Grubson) [216]
2019 PezetMuzyka Współczesna „Gorzka woda” (gościnnie: Ten Typ Mes, Paluch, Kękę, Sokół) [217]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Flexxip, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule 2cztery7, w sekcji Teledyski.
Solowe
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2005 „Wjaazd” Leszek Molski, TV Working Studio Alkopoligamia: zapiski Typa [218]
2006 „Zdrada '06” Kordian Piwowarski [219]
2008 „My” Witek Michalak, Tomek Czernicki Zamach na przeciętność [220]
2009 „Jak to” Witek Michalak [221]
„Dwadzieścia pięć” (gościnnie: K8) Filip Kabulski [222]
2011 „Znajdziesz mnie w...” (gościnnie: Jarecki) Tomasz Olczak [223]
„Otwarcie” Witek Michalak Kandydaci na szaleńców [224]
„Zanim znajdziemy” Adam Łapiński, Witek Michalak [225]
„Studio, scena, łóżko” Igor Procajło, Witek Michalak [226]
2012 „Detoks” Witek Michalak Alkopoligamia: zapiski Typa (reedycja) [227]
2013 „Tam mnie nie znajdą” (gościnnie: LJ Karwel) Tarniu Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki [228]
„Urszula..” (gościnnie: Piotrek Pacak, Głośny) Witek Michalak [229]
„Patrzę w rachunek” [230]
„Alkopoligamia 2013” [231]
„Wy!” (gościnnie: Kuba Knap, Zetenwupe, LJ Karwel) [232]
2014 „Dzień zgody (Niedziela)” (gościnnie: Monika Borzym, Kuba Knap) [233]
„Loveyourlife” Oskar Kozłowski Trzeba było zostać dresiarzem [234]
„Tul petardę” (gościnnie: Olaf Deriglasoff) Witek Michalak [235]
„Głupia spięta dresiara” Witek Michalak, Wdowix ZKD [236]
„Będę na działce” (gościnnie: Głośny) Witek Michalak [237]
#Hot16Challenge [238]
2015 „Możliwość” (oraz DJ Black Belt Greg) Oskar Kozłowski Loveyoursongs [239]
2016 „Nieiskotne” (gościnnie: Iza Lach) Witold Michalak Ała. [119]
„Czy ty to ty?” (gościnnie: VNM) Mateusz Gudel [240]
„Jak nikt” Witold Michalak [241]
„Pokaż mi dom” [242]
Gościnnie
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2002 Red – „Ten typ” (gościnnie: Ten Typ Mes) Al-Hub [243]
2004 Praktik – „Kilka lat później” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes) Dobra częstotliwość [244]
2009 Fabuła – „Życzenie śmierci” (gościnnie: Miodu, Pih, Ero, Ten Typ Mes) Piotr Ograbek Dzieło sztuki [245]
21 Allstars – „Powinnaś być ze mną” (gościnnie: Łozo, Tomson, Ten Typ Mes, Martina) Piotr Turek [246]
2011 VNM – „Cypher” (gościnnie: Pezet, TenTypMes, Pyskaty) R5 Films De Nekst Best [247]
2013 Zbylu – „Chleję” (gościnnie: Tomiko, Satyr, Ten Typ Mes, Parzel, Proceente, Pyskaty, Dj Ace) SensFilmProdukcje [248]
2014 Chada – „Obrachunek moralny 2” (gościnnie: Ten Typ Mes) 9 Liter Filmy Syn Bogdana [249]
Vienio – „Zabierz mnie do miejsc” (gościnnie: Ten Typ Mes) Bartek Łukasiuk, Marcin Grabowski Etos 2 [250]
2016 Rasmentalism – „Ale zdejmij buty” (gościnnie: Ten Typ Mes) BDV 1985 [251]
Xxanaxx – „Nie znajdziesz mnie” (gościnnie: Ten Typ Mes) Papaya Films FWRD [252]
Inne
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2011 Numer Raz, Pyskaty, Mes, Pezet i inni – „A pamiętasz jak?” LetEmKnow A pamiętasz jak? (singel) [253]
2013 LJ Karwel, Stasiak, Mada, Hade, Mes, K. Knap, Theodor – „Organizm” Tarniu [254]
2014 Pyskaty, Numer Raz, Proceente, Pelson, Rahim, Łysol, Mielzky,
Dwa Sławy, Zeus, Chada, Klasik, Quebonafide, JodSen, Joteste,
Bezczel, Siwers, Ten Typ Mes – „Najsilniejsi przetrwają” (prod. DJ Premier, Luxon)
Piotr Sawicki, Hanusz Bystry [255]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi Źródło
Pionierzy stylu – Włodi 2014 jako on sam film dokumentalny, realizacja: Michał Kowal, Jacek „Merd” Wszoła, Piotr „Steez” Szulc, Kamil Sołdacki [256]
Polska chemia kontra wielka chmura 2015 film dokumentalny, realizacja: Kamil „Tarniu” Tarnowski [257]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2006 Kreacja aktorska „Zdrada ’06” Yach Film Nominacja [258]
2012 Muzyka Ten Typ Mes Superhiro, 2011 Laur [259]
2015 Album roku Trzeba było zostać dresiarzem Sztosy 2014 Laur [260]
Artysta/zespół roku Ten Typ Mes Nominacja [261]
Klip roku „Będę na działce” Nominacja
Album roku hip-hop Trzeba było zostać dresiarzem Fryderyki 2015 Nominacja [262]
Album roku hip-hop Ała. Fryderyki 2016 Nominacja [263]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 337. ISBN 83-89738-75-9.
 2. Fryderyki 2017: nominowani i laureaci [online], zpav.pl [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 3. Ten Typ Mes (C.V. – Gościnnie) [online], slizg.eu [dostęp 2017-02-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-09].
 4. Dominika Węcławek i inni, Antologia Polskiego Rapu, 2014, s. 240, ISBN 978-83-7982-040-5.
 5. „Antologia polskiego rapu” – bezpłatny e-book [online] [dostęp 2015-02-11].
 6. Alkopoligamia [online] [dostęp 2017-09-11].
 7. Czy ty to ty? [online], genius.com [dostęp 2017-05-11].
 8. prof. dr hab. n. med. Jacek Szmidt [online], Biovena [dostęp 2020-05-16] (pol.).
 9. Ten Typ Mes [online], facebook.com [dostęp 2020-05-16] (pol.).
 10. Marta Hreńczuk, Maciej Kosieradzki, Piotr Małkowski, Jednoczasowe przeszczepienie trzustki i nerki – opieka pielęgniarska nad pacjentem, „Forum Nefrologiczne”, 9 (2), 2016, s. 126–131, ISSN 1899-4113 [dostęp 2020-05-16] (pol.).
 11. Upamiętnienie Tadeusza Więckowskiego – Lotnicza Polska - [online], web.archive.org, 29 października 2015 [dostęp 2020-05-16] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-29].
 12. Ten Typ Mes, Emil Blef – legendarny Flexxip; W hip-hopie obowiązywały konwenanse, które my mieliśmy w głębokim poważaniu [online], weekend.gazeta.pl [dostęp 2017-04-10].
 13. Flexxip „Demo” [online], YouTube Alkopoligamia.com [dostęp 2017-04-10].
 14. Red ft. Ten Typ Mes [online], 4 października 2010.
 15. Flexxip „Ten Typ Mes, E. Blef: Fach” [online], Discogs.com, 2003.
 16. Flexxip – List [online], YouTube [dostęp 2006-08-02].
 17. Flexxip – „Szukam Tego $” [online], YouTube [dostęp 2008-11-11].
 18. Reedycja albumu Flexxip „Ten Typ Mes, E. Blef: Fach” – preorder [online], Hip-hop News [dostęp 2016-09-20].
 19. Top Wszech Czasów Polskiego Hip-Hopu [online], open.fm [dostęp 2017-04-11].
 20. Magiera & L.A. feat. Mes & Numer Raz – „Rok później (Oczy Otwarte 2)” [online], YouTube [dostęp 2008-11-11].
 21. White House Records – Rok później (Oczy Otwarte 2) [online], genius.com [dostęp 2017-10-25].
 22. Ten Typ Mes – Nagła Śmierć [online], genius.com [dostęp 2017-10-15].
 23. 9 najgłośniejszych beef’ów w polskim hip-hopie [online], newonce.net [dostęp 2017-11-11].
 24. Dobrze wysmażona wołowina. 10 najciekawszych beefów w historii polskiego rapu. [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2017-11-20].
 25. Various – JuNouMi Records EP Vol.1 [online], discogs.com, 2002.
 26. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video [online], olis.onyx.pl [dostęp 2017-10-11].
 27. Ten Typ Mes – Wjaazd [online], YouTube [dostęp 2006-07-27].
 28. Ten Typ Mes – Zdrada '06 [online], YouTube, 1 sierpnia 2006.
 29. Yach Film 2006 – Nominacje [online], dlastudenta.pl, 12 września 2006.
 30. Ten Typ Mes – Alkopoligamia: Zapiski Typa (Edycja Specjalna 2011) [online], discogs.com [dostęp 2018-06-01].
 31. Ziomek (1998–2007) serial TV [online], filmweb.pl [dostęp 2018-06-01].
 32. Premiera klipu 2cztery7 [online], hip-hop.pl, 28 czerwca 2007 [dostęp 2018-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-14].
 33. 2cztery7 – Nie daj się zrobić w chuj [online], YouTube, 4 lipca 2007.
 34. 2cztery7 – Złe nawyki [online], YouTube [dostęp 2018-06-01].
 35. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video [online], olis.onyx.pl [dostęp 2017-10-11].
 36. Ten Typ Mes – „Zamach na przeciętność” [online], kultura.onet.pl, 23 kwietnia 2009.
 37. Alkopoligamia – Discography [online], discogs.com [dostęp 2018-06-01].
 38. Ten Typ Mes – Jak to?! [online], YouTube, 16 listopada 2012.
 39. Ten Typ Mes – Dwadzieścia Pięć [online], YouTube, 24 września 2009.
 40. Ten Typ Mes – My [online], YouTube, 1 czerwca 2018.
 41. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video [online], olis.onyx.pl [dostęp 2010-09-10].
 42. Ten Typ Mes „Kandydaci na szaleńców” – okładka i data premiery [online], popkiller.pl, 16 marca 2011.
 43. Ten Typ Mes „Otwarcie” Kandydaci na Szaleńców [online], dlastudenta.pl, 30 marca 2011.
 44. Video dnia: Ten Typ Mes – „Zanim znajdziemy” [online], glamrap.pl [dostęp 2018-06-01].
 45. Video Dnia: Ten Typ Mes „Studio, scena, łóżko” [online], popkiller.pl, 18 października 2011.
 46. Ten Typ Mes – „Studio, scena, łóżko” [online], YouTube [dostęp 2018-06-01].
 47. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video [online], olis.onyx.pl [dostęp 2011-11-02].
 48. Zobacz, kto został superbohaterem 2011 – rozdanie nagród SUPERHIRO [online], warszawa.naszemiasto.pl, 4 listopada 2011.
 49. Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki – premiera, odsłuch całości [online], popkiller.pl, 21 czerwca 2013.
 50. Video Dnia: Ten Typ Mes „Alkopoligamia 2013” [online], popkiller.pl, 15 maja 2013.
 51. Teledysk: Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki – „Patrzę w rachunek” [online], glamrap.pl [dostęp 2018-06-01].
 52. Stasiak, Ten Typ Mes i ich wspólne, lepsze żbiki [online], polskieradio.pl, 2 lipca 2013.
 53. Nowy teledysk: Ten Typ Mes feat. Monika Burzym, Kuba Knap „Dzień Zgody (Niedziela)” [online], soulbowl.pl, 5 stycznia 2014.
 54. Ten Typ Mes „Trzeba było zostać dresiarzem” – premiera i odsłuch [online], popkiller.pl, 18 kwietnia 2014.
 55. Ten Typ Mes – Ikarusałka [online], genius.com [dostęp 2018-06-01].
 56. Ten Typ Mes – Głupia, spięta dresiara [online], kultura.onet.pl, 10 kwietnia 2014.
 57. Nowy teledysk: Ten Typ Mes „Loveyourlife” [online], soulbowl.pl, 17 marca 2014.
 58. Ten Typ Mes – „Będę na działce (gość. Głośny)” [online], kultura.onet.pl, 30 lipca 2014.
 59. Ten Typ Mes – „Tul petardę” (video) [online], glamrap.pl [dostęp 2018-06-01].
 60. Oficjalna Lista Sprzedaży [online], olis.onyx.pl [dostęp 2016-11-05].
 61. a b Złote płyty CD przyznane w 2014 roku [online], ZPAV [dostęp 2016-10-05].
 62. Fryderyki 2015: nominowani [online], zpav.pl [dostęp 2016-10-09].
 63. Fryderyki 2015: Ten Typ Mes – „Głupia, spięta dresiara”, „Janusz Andrzej Nowak” [online], tvp.pl [dostęp 2018-06-01].
 64. Roast Tego Typa Mesa w Warszawie już 31 stycznia! [online], popkiller.pl, 10 stycznia 2015.
 65. Roast Tego Typa Mesa na DVD [online], kultura.onet.pl, 7 grudnia 2015.
 66. Ten Typ Mes + Live Band [online], Spring Break [dostęp 2016-09-09].
 67. VNM – Zagłusz mnie [online], Genius [dostęp 2016-09-09].
 68. Ten Typ Mes – Możliwość [online], YouTube, 18 sierpnia 2015.
 69. „Ała”. Dzisiaj premiera nowego albumu Tego Typa Mesa [online], cojestgrane24.wyborcza.pl, 4 listopada 2016.
 70. Oficjalna Lista Sprzedaży Producentów Audio Video [online], olis.onyx.pl [dostęp 2016-11-05].
 71. a b Złote płyty CD przyznane w 2016 roku [online], ZPAV [dostęp 2017-10-26].
 72. Ten Typ Mes, Iza Lach, Kalifornia i kot. Jest wideo do „Nieiskotne” [online], rytmy.pl, 12 sierpnia 2016.
 73. Ten Typ Mes i Kortez: premiera nowego singla „Jak nikt”! [online], muzotakt.pl, 23 października 2016.
 74. „Nic mnie tak nie dojeżdża jak codzienność”. Nowy teledysk Mesa i Podsiadło [online], noizz.pl, 22 lutego 2017.
 75. Ten Typ Mes prezentuje nowy teledysk. Zobacz „Book Please” [WIDEO] [online], cojestgrane24.wyborcza.pl, 1 października 2017.
 76. Takiego klipu jeszcze nie było: lodówki jak ludzie. Ten Typ Mes i jego nowy teledysk [online], muzyka.dziennik.pl, 24 listopada 2016.
 77. Ten Typ Mes – Czy Ty to Ty? + VNM [online], muzyka.interia.pl, 4 października 2016.
 78. Ten Typ Mes ma nowy singiel. Ty wybierzesz zakończenie [online], muzotakt.pl, 23 września 2016.
 79. Ten Typ Mes „Czy ty to ty?” – VNM wybrany przez słuchaczy, mamy klip [online], popkiller.pl, 4 października 2016.
 80. Tour De Ała. Ten Typ Mes rusza w trasę koncertową [online], muzyka.dziennik.pl, 9 lutego 2017.
 81. Ten Typ Mes – premiera nowej płyty RAPERSAMPLER [online], eska.pl [dostęp 2018-12-12].
 82. Alkopoligamia.com – niezależna wytwórnia muzyczna. Ten Typ Mes: szukamy artystów, którzy są odporni na kryzys [online], Gazeta.pl Weekend [dostęp 2017-10-27].
 83. Flexxip – Nie jestem [online], Genius [dostęp 2017-10-07].
 84. Alkopoligamia.com – niezależnia wytwórnia muzyczna. Ten Typ Mes: szukamy artystów, którzy są odporni na kryzys [online], Gazeta.pl Weekend [dostęp 2017-10-17].
 85. OLiS: Kuba Knap „Lecę, chwila, spadam” debiutuje na podium [online], hip-hop.pl [dostęp 2014-06-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-19].
 86. LJ Karwel „Niepotrzebne skreślić” – premiera, odsłuch całości [online], Popkiller [dostęp 2014-10-24].
 87. Małe Miasta z singlem „Nienawidzę niezalu” startują preorder swojego pierwszego albumu! [online], Glam RapM [dostęp 2018-06-01].
 88. ZETENWUPE ferajna debiutuje na „legalu” [online], Polskie Radio | Czwórka [dostęp 2015-07-01].
 89. Jak Zbigniew Wodecki zaśpiewał hip-hop, czyli premiera Albo Inaczej [online], Na Temat [dostęp 2015-04-09].
 90. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video [online], OLiS [dostęp 2015-10-17].
 91. Złote płyty CD przyznane w 2015 roku [online], ZPAV [dostęp 2015-09-13].
 92. Projekt Albo Inaczej podczas Red Bull Music Academy Weekender Warsaw [online], Onet Kultura [dostęp 2015-02-26].
 93. „Albo Inaczej” jeszcze inaczej. Nadchodzi album z remiksami [online], Noisey, 15 kwietnia 2016.
 94. Dziś premiera albumu „Albo inaczej 2” [online], Muzykoholicy [dostęp 2018-05-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-18].
 95. Monika Borzym i „Złe nawyki” zapowiadają drugą część projektu Albo inaczej! [online], Onet Kultura [dostęp 2017-04-28].
 96. Fismoll śpiewa „Sznurowadła” Fisza. Kolejna odsłona projektu „Albo inaczej” [online], Dziennik.pl [dostęp 2017-06-07].
 97. 10 urodziny Alkopoligamii: pełna Stodoła i złoto dla Mesa [online], Glam Rap [dostęp 2018-06-01].
 98. To jest właśnie piwo Alkopoligamia? [online], Kilka słów o piwie [dostęp 2015-11-17].
 99. Ten Typ Mes i J&B – współpraca trwa nadal! [online], Glam Rap [dostęp 2015-10-18].
 100. Ten Typ Mes prezentuje innowacyjny teledysk do utworu „Tymczasem (Poczuć się dobrze)” [online], Co Jest Grane 24 [dostęp 2017-09-07].
 101. Ten Typ Mes – Tymczasem (Poczuć się dobrze) – teledysk 360* [online], YouTube, 26 sierpnia 2017.
 102. All 4 Pjus [online], Legia.net [dostęp 2015-10-17].
 103. Implanty przywróciły raperowi świat dźwięków [online], TVP Info, 30 maja 2014.
 104. Ten Typ Mes na koncercie charytatywnym dla chorek na raka 12-latki [online], Onet Kultura, 7 września 2011.
 105. Ruszyła kampania społeczna „Wyloguj się do życia... a robi się to tak!” z Robertem Lewandowskim [online], Gazeta Lubuska [dostęp 2014-11-01].
 106. Rok Później (Oczy Otwarte 2) [online], Genius [dostęp 2015-11-02].
 107. Wojtek Jagielski na żywo – Ten Typ Mes [online], Ipla [dostęp 2015-10-11].
 108. Ten Typ Mes: Z ludzi łatwo wydobyć strach, a potem nimi zarządzać [online], WP Opinie [dostęp 2015-11-14].
 109. Ten Typ Mes zdradza nam historię swoich tatuaży [online], Vice [dostęp 2015-10-14].
 110. „Mam oświeconych odbiorców” – wywiad z Mesem [online], Rap Biznes [dostęp 2015-11-14].
 111. Ten Typ Mes o płycie, kredycie i miłości w czterech drogich ścianach [online], ELLE [dostęp 2015-11-04].
 112. Marcin Cichoński, Ten Typ Mes: Nie robić nazwisku przypału [online], Dziennik.pl, 2 listopada 2016 [dostęp 2016-11-04], Cytat: Mimo dalece posuniętego ateizmu i braku wiary w życie pozagrobowe uważam, że bardzo ważne jest, czy swemu nazwisku robisz przypał i mimo to zgarniasz pieniądze i popularność, czy jednak zostawiasz je kojarzone z czymś przynajmniej rzetelnym.
 113. OLiS – sprzedaż w okresie 21.11.2011 – 27.11.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-09-04]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.04.2009 – 03.05.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-16]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 11.04.2011 – 17.04.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-04-22]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 14.04.2014 – 20.04.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 2014-04-25]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 17.06.2013 – 23.06.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-06-27]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 04.11.2016 – 10.11.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-11-17]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 16.03.2018 – 22.03.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-03-29]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 19.11.2021 – 25.11.2021. olis.onyx.pl. [dostęp 2021-12-02]. (pol.).
 114. Mes: data premiery i okładka „Kandydatów na szaleńców” !. alkopoligamia.com. [dostęp 2011-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-19)]. (pol.).
 115. a b c ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień. zpav.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 116. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku [online], ZPAV [dostęp 2017-07-24].
 117. Ten Typ Mes – Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki. hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-21]. (pol.).
 118. Ten Typ Mes „Trzeba Było Zostać Dresiarzem”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-03-15]. (pol.).
 119. a b Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes feat. Iza Lach „Nieiskotne”. popkiller.pl. [dostęp 2016-08-12]. (pol.).
 120. Dj Black Belt Greg Ten Typ Mes – LOVEYOURSONGS Mixtape. discogs.com. [dostęp 2015-09-07]. (ang.).
 121. LISTA PRZEBOJÓW Notowanie 1407 z dnia 24 marca 2017, „radiomerkury.pl” [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
 122. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Ten Typ Mes. radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15]. (pol.).
  SLiP – Notowanie 1149 z 7 czerwca 2013 roku. radioszczecin.pl. [dostęp 2013-06-23]. (pol.).
 123. DYCHA SZTOSÓW: FOTEL LIDERA DLA BORIXONA – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę [online], glamrap.pl [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
 124. W Radiu – Ranking – PR Czwórka (kwiecień 2017) [online], wradiu.pl [dostęp 2017-05-17].
 125. Single dekady: Ten Typ Mes „Wjaazd” i „Zdrada '06” | Popkiller [online], popkiller.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
 126. Ten Typ Mes – My, „Onet Muzyka”, 10 marca 2009 [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-21] (pol.).
 127. Ten Typ Mes – Otwarcie, „Onet Muzyka”, 18 kwietnia 2011 [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-02] (pol.).
 128. Ten Typ Mes „Trze’a było” – pierwszy singiel! | Popkiller [online], popkiller.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
 129. Ten Typ Mes – „Tul petardę” (wideo) [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-06] (pol.).
 130. Ten Typ Mes – Głupia, spięta dresiara, „Onet Muzyka”, 10 kwietnia 2014 [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-17] (pol.).
 131. Anna Słodkiewicz, Ten Typ Mes prezentuje pierwszy singiel promujący nowy album – Wybieram Kulturę, „Wybieram Kulturę”, 26 sierpnia 2016 [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
 132. Ten Typ Mes „Czy ty to ty?” – VNM wybrany przez słuchaczy, mamy klip ... [online], popkiller.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
 133. Video Dnia: Ten Typ Mes „Jak Nikt” (muzyka Kortez) | Popkiller [online], popkiller.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
 134. „Codzienność” – Ten Typ Mes, ten Dawid Podsiadło i ten TELEDYSK, „muzyka.dziennik.pl” [dostęp 2017-04-14].
 135. Ten Typ Mes – Rudy Kurniawan – RAPERSAMPLER 3/3. alkopoligamiacom 2018-02-22. [dostęp 2018-05-03].
 136. Ten Typ Mes – Odporność feat. Justyna Święs – RAPERSAMPLER 1/3. alkopoligamiacom 2018-02-22. [dostęp 2018-05-03].
 137. Ten Typ Mes – Wyględów – RAPERSAMPLER 2/3. alkopoligamiacom 2018-02-22. [dostęp 2018-05-03].
 138. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 286 z dnia 08.07.2016. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
 139. Lisa Przebojów Riadia Białystok – Lista 1226 – Szczęśliwa 13. radio.bialystok.pl. [dostęp 2016-10-07]. (pol.).
 140. Nie znajdziesz mnie (feat. Ten Typ Mes) – Single xxanaxx. itunes.apple.com. [dostęp 2016-07-24]. (ang.).
 141. Klan CD#23. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 142. Popcorn – Hip Hop Mania. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 143. VIVA Hip Hop vol.4. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 144. Popcorn – Hip Hop Mania 4. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 145. Rap Eskadra 2. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 146. ESKA Squad 3. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 147. EmbargoNagrania: Muzyka Miejska Cz.1. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 148. Czarny Piątek vol.1 – Polski Beat. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 149. Hiphopstacja 3. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 150. JuNouDet. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 151. SummerJam 2006 Allstars. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 152. Prosto Mixtape Kebs. hiphopedia.info. [dostęp 2012-05-18]. (pol.).
 153. Klaser Vol.2. hiphopedia.info. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 154. Pezet/Noon – Muzyka Klasyczna. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 155. Red – Al-Hub. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 156. DJ 600V – 600 °C. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 157. Eis – Gdzie Jest Eis?. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 158. Fu – Wrodzony Instynkt. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 159. O$ka – Przez $ Jak... hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 160. Pih – Krew, Pot i Łzy. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 161. Praktik – Dobra Częstotliwość. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 162. White House – Kodex II: Proces. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 163. White House – Kodex II: Suplement. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 164. Żądło – Żądło. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 165. Małolat & Ajron – W Pogoni Za Lepszej Jakości Życiem. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 166. Nowator – Alfabetyczny Spis. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 167. Włodi – W... hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 168. Tracklista albumu Wdowy. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-09)]. (pol.).
 169. SzybkiSzmal Track Lista!. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 170. Siedem Łez – 2+2=7. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 171. Święty – Tu Wolno Palić. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 172. White House – Kodex III: Wyrok. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 173. Pezet – Muzyka rozrywkowa. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 174. EmazetProcent – „Jedyneczka” – tracklista. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-02)]. (pol.).
 175. DJ.B – Mixtape 2008. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 176. Emil Blef „Billing” już w sklepach!. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-22)]. (pol.).
 177. Molesta/Ewenement – Molesta I Kumple. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 178. PMM (Polski Mistrzowski Manewr) – tracklista. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-28)]. (pol.).
 179. Pih – Kwiaty Zła. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 180. Bleiz – Grill-Funk. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 181. DJ.B – Mixtape DJ.B Kontra Molesta/Ewenement. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 182. Mardi Gras – Podaj Dalej. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 183. Fabuła „Dzieło Sztuki” 23 maja – tracklista/ okładka. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-28)]. (pol.).
 184. Chada – Proceder. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 185. Numer Raz – Ludzie Maszyny Słowa. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 186. Onar „Jeden Na Milion” – tracklista i goście!. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-31)]. (pol.).
 187. Łysonżi „Dżonson” – PREORDER i tracklista!. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-27)]. (pol.).
 188. Pyskaty Skurwiel – Pysk W Pysk. hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-17]. (pol.).
 189. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu [online], hiphopedia.info [dostęp 2017-06-26].
 190. Pyskaty – Pysk W Pysk (Edycja Specjalna Aptaun 2010). hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-18]. (pol.).
 191. Fu & DJ Element – Projekt 30. hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-18]. (pol.).
 192. Wdowa – SuperExtra. discogs.com. [dostęp 2012-06-24]. (ang.).
 193. Jarecki & DJ BRK – Mucha nie siada. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-09]. (pol.).
 194. Wice Wersa – Zostawić ślad. rapsesja.pl. [dostęp 2010-09-20]. (pol.).
 195. Raca – Gran Turismo. rapsesja.pl. [dostęp 2010-09-20]. (pol.).
 196. Blow- Jeśli czujesz... hiphopedia.info. [dostęp 2010-09-07]. (pol.).
 197. Stasiak – Pół żartem, pół serio. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-09]. (pol.).
 198. VNM – Cypher. prosto.pl. [dostęp 2011-01-17]. (pol.).
 199. Moral/Gano – Przeminęło z dymem. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-09]. (pol.).
 200. Kajman – PK2. hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-15]. (pol.).
 201. Buczer – Dwa oblicza. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-09]. (pol.).
 202. Hukos – Knajpa upadłych morderców. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-09]. (pol.).
 203. White House – Kodex IV. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 204. Borixon – Rap Not Dead. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-10]. (pol.).
 205. Damian Noga: Pezet „Radio Pezet” – okładka tracklista i preorder. popkiller.pl. [dostęp 2012-08-28]. (pol.).
 206. Donatan – Równonoc. hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 207. DJ.B & Szczur – Zaraza. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-03]. (pol.).
 208. Chada – Syn Bogdana. hiphopedia.info. [dostęp 2014-05-08]. (pol.).
 209. Vienio – Etos 2. hiphopedia.info. [dostęp 2014-05-08]. (pol.).
 210. White House – Kodex V: Elements. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. (pol.).
 211. Czarny HiFi – Nokturny & Demony. hiphopedia.info. [dostęp 2014-11-10]. (pol.).
 212. LJ Karwel – Niepotrzebne Skreślić. hiphopedia.info. [dostęp 2014-10-24]. (pol.).
 213. Grubson – Holizm. hiphopedia.info. [dostęp 2016-10-23]. (pol.).
 214. XXANAXX – FWRD. warnermusic.pl. [dostęp 2016-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-29)]. (pol.).
 215. DJ Decks – Mixtape Vol.5. hiphopedia.info. [dostęp 2016-10-23]. (pol.).
 216. Jarecki, Ten Typ Mes i Grubson wysmażyli funkową bombę atomową – ... [online], popkiller.pl [dostęp 2017-08-25] (pol.).
 217. Pezet łączy zawodników starej i nowej szkoły rapu – CGM.pl [online], CGM, 23 września 2019 [dostęp 2019-09-29] (pol.).
 218. Ten Typ Mes – Wjaazd. break.pl. [dostęp 2011-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-22)]. (pol.).
 219. 15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22]. (pol.).
 220. Ten Typ Mes – „My”. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-27)]. (pol.).
 221. Ten Typ Mes – „Jak to”. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-26)]. (pol.).
 222. Ten Typ Mes – Dwadzieścia pięć – Zamach na przeciętność. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 223. Ten Typ Mes Feat. Jarecki – Znajdziesz Mnie W... (Prod. SoDrumatic) HD. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 224. „Otwarcie” nowy teledysk Mesa !. hip-hop.pl. [dostęp 2011-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-01)]. (pol.).
 225. Nowy teledysk Mesa!. alkopoligamia.com. [dostęp 2011-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-24)]. (pol.).
 226. Nowy teledysk Mesa „Studio, scena, łóżko” !. alkopoligamia.com. [dostęp 2011-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-20)]. (ang.).
 227. Nowy klip Mesa do „Detoksu”!. alkopoligamia.com. [dostęp 2012-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-19)]. (pol.).
 228. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes feat. LJ Karwel „Tam Mnie Nie Znajdą”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 229. Maciej Sulima: Ten Typ Mes feat. Piotrek Pacak & Głośny „Urszula..” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 230. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki „Patrzę W Rachunek”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 231. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes „Alkopoligamia 2013”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 232. Ten Typ Mes, Kuba Knap, ZETENWUPE & LJ Karwel – Wy!. youtube.com. [dostęp 2014-07-31]. (pol.).
  Ten Typ Mes, Kuba Knap, Zetenwupe & LJ Karwel – „Wy!” – video. cgm.pl. [dostęp 2014-07-31]. (pol.).
 233. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes feat. Monika Borzym, Kuba Knap „Dzień Zgody (Niedziela)”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 234. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes „LOVEYOURLIFE”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 235. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes feat. Olaf Deriglasoff „Tul Petardę”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 236. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Ten Typ Mes „Głupia Spięta Dresiara”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 237. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes feat. Głośny „Będę Na Działce”. popkiller.pl. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 238. Mateusz Natali: Ten Typ Mes, Buka, WdoWA, TomB, Muflon, Bezczel, Zbuku, Vixen i inni odpowiadają na #Hot16Challenge. popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
 239. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes „Możliwość”. popkiller.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
 240. Mateusz Natali: Ten Typ Mes „Czy ty to ty?” – VNM wybrany przez słuchaczy, mamy klip. popkiller.pl. [dostęp 2016-12-05]. (pol.).
 241. Mateusz Natali: Video Dnia: Ten Typ Mes „Jak Nikt” (muzyka Kortez). popkiller.pl. [dostęp 2016-12-05]. (pol.).
 242. Wojciech Wiktor: Video Dnia: Ten Typ Mes „Pokaż mi dom”. popkiller.pl. [dostęp 2016-12-05]. (pol.).
 243. Red ft. Ten Typ Mes – Ten Typ. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 244. Praktik g. Pezet i Ten Typ Mes – Kilka lat później. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 245. FABUŁA – Życzenie Śmierci ft. MIODU, PIH, ERO, TEN TYP MES – OFFICIAL VIDEO. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 246. 21 Allstars – Powinnaś Być Ze Mną (Official Music Video) ft. Łozo, Tomson, Ten Typ Mes, Martina. youtube.com. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
  CGM.PL: 21 All Stars – „Powinnaś być ze mną”. cgm.pl. [dostęp 2009-12-22]. (pol.).
 247. Mateusz Natali: Video Dnia: VNM feat. Pezet, Ten Typ Mes, Pyskaty „Cypher”. popkiller.pl. [dostęp 2014-02-25]. (pol.).
 248. Krystian Krupński: Zbylu ft. Tomiko, Satyr, Ten Typ Mes, Parzel, Proceente, Pyskaty, Dj Ace „Chleję” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 249. Mateusz Natali: Chada ft. Ten Typ Mes „Obrachunek Moralny 2” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01]. (pol.).
 250. Mateusz Natali: Video Dnia: Vienio feat. Ten Typ Mes „Zabierz mnie do miejsc”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 251. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Rasmentalism feat. Ten Typ Mes „Ale zdejmij buty”. popkiller.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
 252. Krystian Krupiński: video Ten Typ Mes gościnnie u XXANAXX – mamy teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
 253. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – A pamiętasz jak[Official Video]. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 254. Video Dnia: Alkopoligamia „Organizm”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 255. Mateusz Natali: Video Dnia: M15 „Najsilniejsi Przetrwają” (prod. Luxon & DJ Premier). popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 256. Karolina Dobkowska: „Pionierzy Stylu – Włodi” – film dokumentalny. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02]. (pol.).
 257. Krystian Krupiński: „Polska Chemia Kontra Wielka Chmura” – film dokumentalny z udziałem Mesa. popkiller.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
 258. Yach Film Festiwal > 15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).
 259. Zobacz, kto został superbohaterem 2011 - rozdanie nagród SUPERHIRO [ZDJĘCIA]. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 2015-02-04]. (pol.).
 260. SZTOSY 2014: ZNAMY LAUREATÓW!. glamrap.pl. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-16)]. (pol.).
 261. Mateusz Natali: Sztosy 2014 – poznaliśmy nominacje. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 262. Fryderyki 2015 – nominacje. zpav.pl. [dostęp 2015-03-04]. (pol.).
 263. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna – Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video [online], zpav.pl [dostęp 2018-02-12].