Ten obcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten obcy
Autor Irena Jurgielewiczowa
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data I wyd. 1961
Wydawca Wydawnictwo Nasza Księgarnia 1961
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1961
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Ten obcypowieść napisana przez Irenę Jurgielewiczową. Jest lekturą nieobowiązkową w klasie VI szkoły podstawowej.

Powieść ta została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena (1964), na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY), działające pod patronatem UNESCO.

Książka opowiada o problemach związanych z miłością oraz wyzwaniach związanych z dorastaniem młodzieży. Jej bohaterami jest czwórka przyjaciół: Ula, Pestka, Julek i Marian. Akcja książki rozgrywa się w małej wsi, w Olszynach położonych około 150 km od Warszawy. Podczas wakacji dzieci znajdują wyspę powstałą po wiosennej powodzi, gdzie spędzają później dużo czasu. Zagospodarowują ją: robią szałas, ustawiają żerdzie aby dostęp do niej był łatwiejszy. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopak o imieniu Zenek. Okazuje się, że nieznajomy jest ranny, zatem paczka przyjaciół postanawia się nim zaopiekować. Z początku chłopiec jest małomówny, lecz z czasem wyjawia przed nimi swoje sekrety. Zakochuje się w Uli, nic nie mówiąc jej o tym. Przy odjeździe daje jej list w którym napisał co do niej czuje. Na końcu zamieszcza prośbę aby po przeczytaniu spaliła list. Dziewczyna wypełnia prośbę.

Bohaterowie powieści pojawiają się także w innej książce autorki zatytułowanej Inna? (1975). Na jej podstawie zrealizowano film fabularny.