Tennessee Walker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RunningWalk.jpg

Tennessee walker (tennessee walking horse) – rasa konia pochodzącą z południa Stanów Zjednoczonych, gdzie jej przedstawiciele byli używani przez właścicieli plantacji do objeżdżania terenów. Konie tej rasy znane są szczególnie z unikalnego, czterotaktowego bardzo wygodnego do jazdy chodu zwanego walk. Występuje on w 2 wersjach. Wolniejszy flat walk o prędkości od 7–10 km/h oraz szybszy running walk w którym koń osiąga prędkość około 15 km/h. Poza tym poruszają się zwyczajnym stępem i galopem. Chętnie wykorzystuje się je do jazdy w terenie, do której świetnie się nadają dzięki miękkiemu chodowi, wytrwałości i łagodnemu charakterowi. Można je również spotkać w konkurencjach western i zaprzęgach. Dla tych koni rozgrywane są specjalne zawody organizowane w wielu państwach świata, szczególnie w USA, gdzie znajduje się ich największa liczba. Można je spotkać także w Polsce. Dzięki unikalnym chodom nadają się do jazdy dla osób z problemami kręgosłupa, kobietami w ciąży czy takich które nie mogą jeździć kłusem.

Związek hodowców i miłośników tych koni (TWHBEA) jako jedyny na świecie prowadzący księgi hodowlane znajduje się w Lewisburgu w stanie Tennessee w USA.

  • wysokość w kłębie: od 147 do 173 cm
  • waga: od 410 do 540 kg
  • umaszczenie: wszystkie maści dopuszczalne, nie występuje maść tarantowata.
  • wygląd zewnętrzny: krótka budowa, prosta głowa ze spiczastymi uszami, mocne kończyny, piękny łeb i szyja, ścięty zad, suche kończyny
  • charakter: łagodny, opanowany koń rodzinny, doskonały dla każdego jeźdźca niezależnie od wieku i umiejętności