Tennessee Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tennessee Williams
Ilustracja
Tennessee Williams (1965)
Imiona i nazwisko Thomas Lanier Williams III
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1911
Columbus (Missisipi)
Data i miejsce śmierci 25 lutego 1983
Nowy Jork
Narodowość amerkańska
Język angielski
Obywatelstwo amerykańskie
Alma Mater University of Iowa
Gatunki dramat, proza, poezja
Ważne dzieła Szklana menażeria,
Tramwaj zwany pożądaniem,
Kotka na gorącym blaszanym dachu
Podpis Tennessee Williams
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Tennessee Williams, właśc. Thomas Lanier Williams III (ur. 26 marca 1911 w Columbus w stanie Missisipi, zm. 25 lutego 1983 w Nowym Jorku)[1]amerykański dramaturg, prozaik i poeta. Jeden z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku.

Zarys biografii[edytuj]

Williams dramaty pisał już w latach 30., jednak sukcesy zaczął odnosić dopiero w połowie następnej dekady. Pierwszą ważną sztuką w jego karierze była Szklana menażeria (1944), jednak prawdziwą sławę przyniósł mu napisany w 1947 i wystawiony w tym samym roku na Broadwayu, Tramwaj zwany pożądaniem. Sztukę wyreżyserował Elia Kazan, w obsadzie znaleźli się: Marlon Brando, Jessica Tandy i Karl Malden – dla wszystkich stała się trampoliną do wielkiej kariery, a Williamsa uhonorowano Nagrodą Pulitzera w 1948. Drugiego Pulitzera otrzymał za Kotkę na gorącym blaszanym dachu w 1955.

Tennessee Williams pochodził z Południa Stanów Zjednoczonych i akcję swoich sztuk umieszczał w dusznej atmosferze swych rodzinnych stron. W najsłynniejszych utworach obrazuje gwałtowne przemiany zachodzące w amerykańskim społeczeństwie na przełomie lat 40. i 50. Bohaterowie jego sztuk są naznaczeni indywidualnym piętnem, nie mają charakteru uniwersalnego czy symbolicznego. Nie potrafią nawiązać stałego kontaktu z otoczeniem, targają nimi wątpliwości i namiętności, często mające swe źródło w przeżyciach seksualnych.

Jego sztuki były wielokrotnie filmowane, autorem scenariusza do niektórych adaptacji był sam Williams. Najbardziej znane filmy nakręcone na podstawie sztuk Williamsa to Tramwaj zwany pożądaniem (z Marlonem Brando i Vivien Leigh), Kotka na gorącym blaszanym dachu (z Paulem Newmanem i Elizabeth Taylor), Słodki ptak młodości oraz Noc iguany (z Richardem Burtonem i Avą Gardner).

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Tennessee Williamsa.

Williams był osobą homoseksualną[1].

Wybrane dramaty[edytuj]

Przypisy