Teodor Hertz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teodor Hertz
Data i miejsce urodzenia 12 października 1822
Kalisz
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1884
Warszawa
Gatunki muzyka poważna
Zawód kompozytor, pedagog muzyczny, tłumacz

Teodor Hertz (ur. 12 października 1822, Kalisz, zm. 2 lutego 1884, Warszawa) – kompozytor muzyki lekkiej, tłumacz teatralny.

Hertz był synem znanej osobistości kaliskiej z początku XIX wieku, Augusta, burmistrza miasta Kalisza, i Ludwiki z Wolffów, ewangelików. Nauki pobierał w Kaliszu i Warszawie, gdzie zdał maturę w 1842 r. i wstąpił do służby państwowej. Do roku 1872, a więc przez 30 lat, pracował w ówczesnym fiskusie, Komisji Przychodów i Skarbu, w tym roku objął nową posadę w Urzędzie Loterii, gdzie po siedmiu latach uzyskał stanowisko naczelnika.

Wysoce uzdolniony muzycznie, Hertz przez całe życie pracował również jako nauczyciel muzyki i kompozytor muzyki rozrywkowej i osiągał duże sukcesy w Polsce i za granicą. Tłumaczył również dla modnego warszawskiego teatru „Rozmaitościkomedie pióra autorów francuskich i niemieckich.

Hertz był żonaty z Wilhelminą z Giraudów. Syn pary, Władysław Giraud-Hertz (18601934), był także muzykiem i kompozytorem. Hertzowie pochowani są na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (al. 7 nr 38).

Krewni Hertza przez długie lata (do 1939) prowadzili znaną cukiernię i kawiarnię przy Rynku kaliskim. Odrodzona po 1945 r. wkrótce została odebrana rodzinie, lecz aż po lata 60. XX wieku w języku kaliszan zwana była „kawiarnią Hertza”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eugeniusz Szulc, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie, Warszawa 1989

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]