Przejdź do zawartości

Teodor I (cesarz Etiopii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teodor I
Cesarz Etiopii
Okres

od 1411
do 1414

Poprzednik

Dawid I

Następca

Izaak

Dane biograficzne
Dynastia

salomońska

Data śmierci

1414

Przyczyna śmierci

dokładnie nieznana, prawdopodobnie zginął na polu bitwy

Miejsce spoczynku

Merabietie

Ojciec

Dawid I

Rodzeństwo

Izaak

Teodor I (gyyz. ቴዎድሮስ, Tieuodros, imię tronowe Uelde Anbesa, co znaczy Syn lwa, ur. około 1380 - zm. 1414 r.) – cesarz Etiopii w latach 14111414. Pochodził z dynastii salomońskiej. Był synem cesarza Dawida I, który abdykował i zmarł dwa lata po abdykacji w wyniku wypadku.

Ocena Wallisa Budge

[edytuj | edytuj kod]

Według egiptologa i orientalisty Ernesta Alfreda Thompsona Wallisa Budge, Teodor był człowiekiem bardzo religijnym i rozmiłowanym w literaturze religijnej. Budge dodał również, że cesarz pragnął odbyć pielgrzymkę do Jerozolimy, jednak abuna Marek odradził mu podróż, ponieważ bał się o bezpieczeństwo cesarza. Teodor I pomimo swojej religijności zerwał porozumienie "Roku św. Przymierza, zawarte przez swojego przodka Tesfę Ijesusa (znanego również jako Jykuno Amlak), dotyczące nadania Kościołowi etiopskiemu jednej trzeciej części terytorium Cesarstwa Etiopii[1].

Ocena Jamesa Bruce'a

[edytuj | edytuj kod]

Pomimo iż Teodor I rządził zaledwie trzy lata, okres ten jest oceniany jako złoty wiek Cesarstwa Etiopii. Szkocki podróżnik James Bruce, który przebywał w Afryce w drugiej połowie XVIII wieku, odnotował:

Musiało być coś naprawdę wspaniałego, co wydarzyło się pod rządami tego księcia [oczywiście Bruce ma na myśli cesarza], bo choć panował on krótko, to była spośród wszystkich poprzednich, najbardziej ulubiona epoka w Abisynii. Panuje nawet przekonanie, że on powstanie ponownie i będzie rządził w Abisynii przez tysiąc lat, a w tym czasie wszystkie wojny zostaną przerwane i odtąd każdy w spełnieniu będzie cieszyć się szczęściem, obfitością i pokojem

Travels to Discover the Source of the Nile

Śmierć cesarza

[edytuj | edytuj kod]

Okoliczności śmierci Teodora I są niejasne[1]. Według jednej z wersji zginął nad rzeką Auasz, podczas walki z oddziałami muzułmańskimi, choć nie zostało to wyraźnie stwierdzone przez kronikarzy. Cesarz po raz pierwszy został pochowany w mieście Merabietie w Kościele Tadbaba Marjam, ale późniejszy cesarz Beyde Marjam I przeniósł jego ciało do Atronsa Marjam. Po Teodorze rządy przejął jego brat Izaak.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Andrzej Bartnicki, Joanna Mantel-Niećko: Historia Etiopii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 58.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • James Bruce, Travels to Discover the Source of the Nile (1805 edition), vol. 3, s. 96.
  • Budge, A History of Ethiopia, p. 301; Bruce, Travels to Discover, vol. 3 s. 97.
  • Andrzej Bartnicki, Joanna Mantel-Niećko: Historia Etiopii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydaw., 1971, s. 58 - 59.