Ślizgoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Teodor Nott)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ślizgoni - fikcyjni uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie występujący w cyklu powieści Joanne K. Rowling Harry Potter. Uczęszczali do tej szkoły w czasie, gdy nauki pobierał tam Harry Potter. Przynależeli do domu Slytherin.

Ważniejsi uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Miles Bletchley[edytuj | edytuj kod]

Miles Bletchley
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń
Aktor David Churchyard
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Miles Bletchley (ur. najprawdopodobniej w 1978) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Był obrońcą domowej drużyny quidditcha.

Millicenta Bulstrode[edytuj | edytuj kod]

Milicenta Bulstrode
Płeć kobieta
Magiczność półkrwi
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczennica, członkini Brygady Inkwizycyjnej
Aktor Helen Stuart
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Millicenta Bulstrode (ur. 1980) – uczennica Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Została przydzielona do Slytherinu. Była drugą, obok Pansy Parkinson najlepszą koleżanką Draco Malfoya. Miała ciemne, krótkie włosy. Harry’emu przypominała obrazek z książki Wakacje z wiedźmami. Skończyła szkołę w 1998 roku.

W II tomie w Klubie Pojedynków walczyła z Hermioną Granger. Potem Hermiona chciała wykorzystać jej włosy do stworzenia eliksiru wielosokowego. Prawdopodobnie miała kota, gdyż jego sierść była na jej szacie, co spowodowało, iż Hermiona upodobniła się do tego zwierzęcia.

W piątym tomie serii została członkinią Brygady Inkwizycyjnej.

Vincent Crabbe[edytuj | edytuj kod]

Vincent Crabbe
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń, członek Brygady Inkwizycyjnej, pałkarz drużyny Slytherinu w quidditchu
Aktor Jamie Waylett
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Vincent Crabbe (ur. 1980, zm. 1 maja 1998) – uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Jego ojciec był śmierciożercą. Był grubym, wysokim chłopakiem, który odgrywał rolę „pachołka” Dracona Malfoya. Mało rozmawiał i bardzo rzadko rozumiał, co się do niego mówi. Przyjaźnił się z Gregorym Goylem. Był członkiem Brygady Inkwizycyjnej. Jedyną rzeczą, jaką darzył miłością było jedzenie. Nigdy nie zaglądał do książek, aby pouczyć się do sprawdzianów lub odrobić pracę domową, jednak zawsze udawało mu się zdać do kolejnej klasy; nikt nie wiedział jakim sposobem.

Gregory i Vincent uwielbiali słodycze. Dlatego w II tomie Hermiona Granger przygotowała dla Gregory'ego i Vincenta ciastka, które nasyciła eliksirem słodkiego snu, gdy potrzebowała ich włosów do stworzenia eliksiru wielosokowego.

W VI tomie Vincent, razem z Gregorym, oddalili się od Malfoya, gdyż młody arystokrata miał zadanie od Voldemorta i sam odsunął od siebie swych „pachołków”. Kazał im przemieniać się w dziewczyny za pomocą eliksiru wielosokowego i coraz częściej się z nimi kłócił.

Zginął w VII tomie, zabity przez własne zaklęcie rzucone w Pokoju Życzeń, którego nauczył się od śmierciożerców mające na celu pokrzyżowanie zdobycia diademu Roweny Ravenclaw. Jego wysiłki poszły na marne i tylko pomógł trójce przyjaciół - Ronowi, Harry’emu i Hermionie w zniszczeniu horkruksów.

Marcus Flint[edytuj | edytuj kod]

Marcus Flint
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń, kapitan drużyny Ślizgonów
Aktor Jamie Yeates
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Marcus Flint (ur. 1976) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Był kapitanem domowej drużyny quidditcha. Powtarzał jeden rok, więc do Hogwartu chodził w latach 1986 - 1994. Miał ciemne włosy. Jest bardzo brutalnym zawodnikiem quidditcha. W trzecim tomie Flint, Malfoy, Crabbe i Goyle przebrali się w czasie meczu Gryfonów i Krukonów za dementorów, starając się rozproszyć Harry’ego; ten jednak rzucił na nich Zaklęcie Patronusa, przez co Ślizgoni dostali bardzo dużo ujemnych punktów od profesor McGonagall.

Gregory Goyle[edytuj | edytuj kod]

Gregory Goyle
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń, członek Brygady Inkwizycyjnej, pałkarz drużyny Slytherinu w quidditchu
Aktor Joshua Herdman
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Gregory Goyle (ur. 1980) – uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Jego ojciec był śmierciożercą. Odgrywał rolę „pachołka” Dracona Malfoya. Przyjaźnił się z Vincentem Crabbem. Był pałkarzem w domowej drużynie quidditcha (w latach 1995 - 1998). Został członkiem Brygady Inkwizycyjnej. Chodził do szkoły w latach 1991 - 1998.

Gregory i Vincent uwielbiali słodycze. Dlatego w II tomie Hermiona Granger przygotowała dla Gregory'ego i Vincenta ciastka i nasyciła je eliksirem słodkiego snu, gdy potrzebowała ich włosów do stworzenia eliksiru wielosokowego.

W VI tomie Gregory, razem z Vincentem, oddalili się od Malfoya, gdyż młody arystokrata miał zadanie od Voldemorta i sam odsunął od siebie swych „pachołków”. Kazał im przemieniać się w dziewczyny za pomocą eliksiru wielosokowego i coraz częściej się z nimi kłócił.

Astoria Greengrass[edytuj | edytuj kod]

Astoria Greengrass
Płeć kobieta
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczennica
Aktor Jade Gordon
Debiut Harry Potter i Insygnia Śmierci

Astoria Malfoy zd. Greengrass (ur. 1982) - uczennica Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przydzielona do Slytherinu. Uczęszczała do szkoły w latach 1993 - 2000.

Poślubiła Draco Malfoya. Miała z nim syna - Scorpiusa Hyperiona Malfoya.

Draco Malfoy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Draco Malfoy.

Graham Montague[edytuj | edytuj kod]

Graham Montague (ur. 1978) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Był ścigającym, a potem kapitanem domowej drużyny quidditcha. Został członkiem Brygady Inkwizycyjnej. Uczęszczał do Hogwartu w latach 1989 - 1996.

Na siódmym roku został wrzucony przez Freda i George’a Weasleyów do zepsutej Szafki Zniknięć. Później opowiedział Draconowi Malfoyowi, że słyszał głosy, czasami dochodzące z Hogwartu, a czasami ze sklepu Borgina i Burkesa.

Teodor Nott[edytuj | edytuj kod]

Teodor Nott (ur. 1980) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Jego ojciec był śmierciożercą. Widział testrale, ponieważ był świadkiem śmierci swojej matki. Chodził do szkoły w latach 1991 - 1998.

Pansy Parkinson[edytuj | edytuj kod]

Pansy Parkinson
Płeć kobieta
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczennica
Aktor Genevieve Gaunt/Lauren Shotton/Scarlett Byrne
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Pansy Parkinson (ur. 1980) - uczennica Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Została przydzielona do Slytherinu. Była bliską koleżanką Dracona Malfoya, Gregory'ego Goyle'a, Vincenta Crabbe'a i Blaise'a Zabiniego. Jej wrogowie mówili o niej „mops”, ponieważ twarz Pansy była lekko spłaszczona. Miała krótkie, brązowe włosy, ciemne oczy oraz lekceważący uśmiech. Gardziła „szlamami”, czyli uczniami pochodzenia mugolskiego, szczególnie zaś dawała się we znaki Hermionie Granger, pod której adresem wygłaszała złośliwe uwagi, m.in. nazywając ją „Wiewiórką”. Skończyła Hogwart w 1998 roku. Została prefektem w tym samym roku co Malfoy. Znana ze swojego skandalicznego zachowania, obrażała ludzi, w 4 tomie udzieliła wywiadu do „Proroka Codziennego” na temat Hermiony. Twierdziła wtedy, iż używa ona eliksiru miłosnego.

W IV tomie była na balu bożonarodzeniowym z Malfoyem. Prawdopodobnie w nim zakochana, o czym może świadczyć m.in. gładzenie go po włosach, wielkie przeżywanie ataku hipogryfa na niego i rzucenia na niego zaklęcia Sectumsempra przez Harry’ego.

W VII tomie chciała oddać Harry’ego w ręce Voldemorta.

Adrian Pucey[edytuj | edytuj kod]

Adrian Pucey
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń
Aktor Scot Fearn
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Adrian Pucey (ur. 1978) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Był ścigającym w domowej drużynie quidditcha. Chodził do Hogwartu w latach 1989 - 1996. Miał ciemne włosy.

Blaise Zabini[edytuj | edytuj kod]

Blaise Zabini
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie uczeń, członek Klubu Ślimaka
Aktor Louis Cordice
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Blaise Zabini (ur. 1980) - uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został przydzielony do Slytherinu. Miał piękną matkę, której każdy z siedmiu mężów, ginął nagle w niewyjaśnionych okolicznościach zostawiając jej w spadku ogromny majątek. Nie jest wiadome, który z nich był biologicznym ojcem Blaise'a. Przyjaźnił się z Draconem Malfoyem. Uczestniczył w spotkaniach Klubu Ślimaka. Był wysokim, czarnoskórym chłopakiem z wystającymi kośćmi policzkowymi i podłużnymi, skośnymi oczami. Podobnie jak Draco Malfoy, był silnie uprzedzony do szlam, zdrajców krwi i mugoli. Skończył szkołę w 1998 roku.

W VI tomie podczas podróży do Hogwartu Pansy Parkinson zarzuciła mu, że tak jak wielu uczniów płci męskiej i on uważa Ginny Weasley za atrakcyjną. Nie zaprzeczył, ale powiedział, że nie dotknąłby zdrajczyni czystej krwi, niezależnie od tego, jak by wyglądała.

Postacie epizodyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Malcolm Baddock (ur. 1983) – Postać pojawiła się po raz pierwszy w IV tomie podczas ceremonii przydziału. Chodził do szkoły w latach 1994–2001.
 • Lucjan Bole (ur. 1977) – chodził do szkoły w latach 1988–1995. Był pałkarzem w domowej drużynie quidditcha.
 • Tracey Davis (ur. 1980) – Chodziła do szkoły w latach 1991–1998.
 • Derrick (ur. 1977) – Był pałkarzem w domowej drużynie quidditcha. Chodził do szkoły w latach 1988–1995.
 • Daphne Greengrass (ur. 1980) – Ma młodszą siostrę, Astorię. Chodziła do szkoły w latach 1991–1998.
 • Harper (ur. 1981) – Był rezerwowym szukającym w domowej drużynie quidditcha.
 • Folison Multon (ur. 1980) - Był członkiem brygady inkwizycyjnej. (Odtwórcą jego roli jest Bronson Webb).
 • Terence Higgs (ur. 1975) – Chodził do szkoły w latach 1986–1993. (Odtwórcą jego roli jest Will Theakston).
 • Graham Pritchard (ur. 1983) – Postać pojawiła się po raz pierwszy w IV tomie podczas ceremonii przydziału. Chodził do szkoły w latach 1994–2001.
 • Urquhart (ur. najprawdopodobniej w 1979) – Był kapitanem i ścigającym w domowej drużynie quidditcha.
 • Vaisey – Był ścigającym w domowej drużynie quidditcha.
 • Kasjusz Warrington (ur. 1977) – Był ścigającym w domowej drużynie quidditcha. Został członkiem Brygady Inkwizycyjnej. Powtarzał jeden rok, więc do Hogwartu chodził w latach 1988–1996.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]