Teodor Ziegler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teodor Juliusz Ziegler
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1907
Łódź, Polska

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1991
Łódź

Zawód, zajęcie

krajoznawca

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Złota Honorowa Odznaka PTTK

Teodor Juliusz Ziegler (ur. 13 marca 1907 w Łodzi, zm. 6 sierpnia 1991 w Łodzi) – łódzki turysta i krajoznawca, działacz turystyczny.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Gimnazjum Humanistycznego B. Brauna w Łodzi w 1926 rozpoczął pracę w biurze Spółki Zakładów Bawełnianych Ludwika Geyera i awansując tam do stanowiska prokurenta pracował do wojny.

Na początku hitlerowskiej okupacji, w 1940 za odmowę podpisania volkslisty został zwolniony z tej pracy. Hitlerowski Urząd Pracy – Arbeitsamt – skierował go do pracy w browarze w Łodzi jako pomocnika woźnicy. Pracował tam przez całą okupację.

Po wojnie pozostał w tym browarze, pracując tam do 1946 jako zastępca kierownika działu transportu.

Po 1946 powrócił do pracy w przemyśle włókienniczym, pełniąc kierownicze role w administracji zakładów najpierw w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego im. W. Wróblewskiego a potem w Fabryce Firanek i Koronek w Łodzi, w której pracował do chwili przejścia na emeryturę.

Pozazawodowe działania społeczne w sporcie, turystyce i krajoznawstwie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1926–1939 był członkiem Klubu Sportowego "Geyer", uprawiał lekkoatletykę. Od 1934 należał do sekcji narciarskiej Polskiego Związku Narciarskiego w Krakowie. Narciarstwo uprawiał zarówno na nizinach jak i w górach, rokrocznie biorąc udział w 10-dniowych obozach narciarskich w Zwardoniu, Sławsku i Woszochcicach.

Od 1929 należał do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) a od 1931 do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT). Po wojnie w 1946 zgłosił się do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a w 1948 na Walnym Zgromadzeniu został wybrany w skład Zarządu Oddziału Łódzkiego PTK.

Po połączeniu PTK z PTT w Łodzi od 1951 w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) został wybrany w skład Zarządu Oddziału PTTK, i pełnił w nim społeczną funkcję skarbnika do 1958. W tym samym czasie pełnił też funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej w Zarządzie Okręgu PTTK w Łodzi.

W latach 1951–1962 wielkie zapotrzebowanie na doświadczonych działaczy spowodowało, że pełnił funkcje jednocześnie w kilku komisjach: w Komisji Pieszej a w niektórych kadencjach także Górskiej, a dodatkowo w Komisjach Problemowych: w Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego i w Sądzie Koleżeńskim.

W 1954 zorganizował i prowadził Koło PTTK przy Zakładach Jedwabniczych im. Gen. W. Wróblewskiego. Do 1959 Koło szczyciło się dużą ilością członków, organizowanymi licznymi wycieczkami i udziałem w wielu rajdach m.in. co roku w Rajdzie Włókniarzy.

W latach 1960–1962 przewodniczył Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej. W tym czasie z Jego inspiracji powstał w Oddziale Klub Turystów Pieszych "Salamandra" oraz rozpoczęto organizowanie wśród młodzieży szkolnej "Rajdu na raty". Kuratorium Łódzkie wyrażało się bardzo przychylnie o tej imprezie.

W latach 1963–1971 przewodniczył największemu skupisku łódzkich piechurów należących do Koła Terenowego Pieszych Oddziału Łódzkiego.

Koło oprócz niedzielnych wycieczek urządzało rajdy, jak np. "Jesień Pieszych".

W czasie wieloletniej działalności w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym był inicjatorem i organizatorem wielu rajdów, wycieczek, złazów – we wszystkich brał czynny udział, często był kierownikiem grupy. Te imprezy pokazywały urodę wielu ciekawych i mało znanych miejsc i regionów naszego kraju.

Posiadał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej oraz Przodownika Turystyki Górskiej. Był Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej (od l960) i Honorowym Przodownikiem Turystyki Pieszej (od 1967).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za wieloletnią pracę zawodową i społeczną został odznaczony:

Śmierć i miejsce pochówku[edytuj | edytuj kod]

Zmarł w dniu 6 sierpnia 1991 w Łodzi. Spoczywa na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi w części ewangelickiej, (z lewej strony kaplicy przedpogrzebowej).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki, część druga, Łódź 1996
  • 90 lat społecznej turystyki i krajoznawstwa w Łodzi, Łódź 1998
  • 70 lat społecznej turystyki i krajoznawstwa w województwie łódzkim, Łódź 1979
  • Historia Oddziału Łódzkiego PTK-PTTK 1909–2009, pr. zb. pod red. Edmunda Witkowskiego, Elżbiety Korczak, Jolanty Grońskiej i Adama Arndta, PTTK Łódź 2009