Teodora Lebenthal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teodora Jadwiga Lebenthal
Data urodzenia 1884
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1942
Iłża
Przyczyna śmierci tyfus
Zawód, zajęcie lekarka, dermatolożka
Rodzice Jakub, Cecylia z d. Goldszten

Teodora Jadwiga Lebenthal, Dora Lebenthal (ur. 1884, zm. 22 stycznia 1942 w Iłży) – polska lekarka (dermatolożka) pochodzenia żydowskiego, ukochana Bolesława Leśmiana.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Jakuba i Cecylii z Goldsztenów. Poetę poznała w 1917 roku na wakacjach w Iłży w trakcie swojej sprawy rozwodowej (Leśmian został tam zaproszony przez ich wspólną krewną Celinę Sunderland). Z inspiracji tą miłością powstał erotyk W malinowym chruśniaku..., a Dora przeszła na katolicyzm. Nigdy się nie pobrali.

Wobec problemów finansowych Leśmiana i jego rodziny, aby ratować finanse ukochanego, sprzedała swoje mieszkanie przy ul. Marszałkowskiej 148 w Warszawie wraz z całym umeblowaniem oraz wyposażeniem gabinetu lekarskiego i podjęła pracę za niewielką pensję w szpitalu św. Łazarza. Była z nim do końca – podczas pogrzebu nie pozwoliła jego rodzinie wsiąść do karawanu.

W 1940 roku wyjechała do Iłży wraz z Celiną, uciekając przed zamknięciem w warszawskim getcie. Opuszczona przez nią wynajęła pokój u nauczycielki, Józefy Waysowej. Otrzymała pracę w szpitalu św. Ducha, gdzie lecząc najbiedniejszych zaraziła się tyfusem i umarła. Została pochowana na cmentarzu w Iłży.

Postać Teodory Lebenthal w utworach i publikacjach[edytuj | edytuj kod]

W filmie fabularnym pt. Leśmian z 1990 w reżyserii Leszka Barona ukazana została m.in. relacja poety i Dory Lebenthal, w rolę której wcieliła się aktorka Iwona Katarzyna Pawlak[1].

Dorota Samborska-Kukuć w artykule Korekty i uzupełnienia do biografii Teodory (Dory) Lebenthal („Teksty Drugie” nr 1, 2018 r.) dowodzi wielu przekłamań związanych z biografią lekarki. Badaczka, docierając do dokumentów źródłowych, analizuje poszczególne niejasności wynikłe po części z nieprzychylności kuzyna poety Jana Brzechwy oraz córki Leśmiana Marii Ludwiki Mazurowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leśmian. filmpolski.pl. [dostęp 2018-03-04].
  2. Dorota Samborska-Kukuć, Korekty i uzupełnienia do biografii Teodory (Dory) Lebenthal, „Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (1), 1 lutego 2018, s. 358–373, ISSN 0867-0633 [dostęp 2019-01-07] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]