Teodora Rouppertowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teodora z Chełchowskich Rouppertowa (ur. 1856, zm. 1917) – polska działaczka społeczna, publicystka.

Córka Teodora Chełchowskiego i Julii z Obrębskich, właścicieli majątku Chojnowo w powiecie przasnyskim. Siostra Marii Śniechowskiej, Kazimierza, Stanisława i Jadwigi Milewskiej. Po ukończeniu warszawskiej pensji Jadwigi Sikorskiej osiadła w Chojnowie i jeszcze przez prawie osiem lat służyła matce pomocą. Intelektualistka i pozytywistka, prowadziła tajne nauczanie wśród służby i włościan, próbowała również swych sił w publicystyce i etnografii.

Wyszła za mąż za Henryka Roupperta, asystenta kliniki wewnętrznej Uniwersytetu Warszawskiego, następnie lekarza kolejowego w Aleksandrowie Pogranicznym (dziś Aleksandrów Kujawski) i dyrektora Letniego Szpitala Św. Tadeusza w Ciechocinku. W 1888 opublikowała w Wiśle artykuł etnograficzny O szlachcie drobnej (inaczej cząstkowej), ważne świadectwo o wsi drobnoszlacheckiej północnego Mazowsza 2 połowy XIX w. Współpracowała z Wydziałem Higieny Ludowej Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego, którym kierował jej brat, Kazimierz.

Wybitnymi postaciami byli dwaj synowie Teodory i Henryka. Starszy, Kazimierz Rouppert (1885–1963) był profesorem botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodszy syn Rouppertów, Stanisław (1887–1945) był chirurgiem i generałem Wojska Polskiego, należał do bliskich współpracowników marszałka Józefa Piłsudskiego.