Teodozjusz (Snihiriow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teodozjusz
Denys Snihiriow
Arcybiskup bojarski
ilustracja
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1974
Kijów
Arcybiskup bojarski
Okres sprawowania od 2017
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Inkardynacja Eparchia kijowska
Śluby zakonne 1998
Nominacja biskupia 23 grudnia 2010
Chirotonia biskupia 6 stycznia 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 stycznia 2011
Miejscowość Kijów
Miejsce Ławra Peczerska
Konsekrator Włodzimierz (Sabodan)
Współkonsekratorzy Mikołaj (Hroch), Paweł (Łebid), Antoni (Pakanycz), Aleksander (Drabynko), Hilary (Szyszkowski), Pantelejmon (Poworozniuk), Filaret (Kuczerow)

Teodozjusz, imię świeckie Denys Snihiriow (ur. 31 sierpnia 1974 w Kijowie) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył seminarium duchowne w Kijowie (1998) i Kijowską Akademię Duchowną (2003). W 1998 złożył wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Teodozjusz na cześć świętego mnicha Teodozjusza Pieczerskiego. W tym samym roku został kolejno hierodiakonem i hieromnichem; został skierowany do monasteru Narodzenia Matki Bożej i św. Pafnucego w Borowsku. W 2001 wrócił do Kijowa, gdzie służył w kaplicy św. Eufrozyny Połockiej. W 2010 został dziekanem eparchii kijowskiej odpowiedzialnym za jej monastery.

Nominację biskupią otrzymał w czasie posiedzenia Świętego Synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w grudniu 2010, zaś jego chirotonia odbyła się w ławrze Peczerskiej 6 stycznia 2011. Jako konsekratorzy wzięli w niej udział metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz, arcybiskupi biełgorodzki Mikołaj, wyszhorodzki Paweł, boryspolski Antoni, perejasławsko-chmielnicki Aleksander oraz biskupi Hilary, wasylkowski Pantelejmon i drohobycki Filaret.

W 2011 wszedł w skład Wyższej Rady Cerkiewnej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego[1]. W 2013, w związku ze zmianą granic eparchii kijowskiej, jego tytuł uległ zmianie na biskup bojarski[2]. 28 lipca 2017 r. został podniesiony do godności arcybiskupa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]