Teoria Dowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Teoria Dowa

Twórcą tej teorii był Charles H. Dow (1851–1902), dziennikarz, założyciel i pierwszy redaktor czasopisma „The Wall Street Journal” oraz współzałożyciel Dow Jones & Company. Dow przedstawił swą teorię na łamach kierowanego przez siebie czasopisma w serii artykułów, nie określając jej jednak mianem, pod którym znana jest obecnie.

Po raz pierwszy nazwa teoria Dowa pojawiła się w pracy S.A. Nelsona The ABC of Stock Speculation opublikowanej w 1903 roku.

Założenia teorii[edytuj | edytuj kod]

 1. Średnie giełdowe dyskontują wszystko
  Wszystkie informacje wpływające na popyt i podaż znajdują swe odbicie w średnich giełdowych, więc efektywne inwestowanie może opierać się wyłącznie na analizie cen.
 2. Trzy kategorie trendu rynkowego
  Dow wyróżnił trend wzrostowy (kolejne maksymalne i minimalne wartości występują na coraz to wyższym poziomie), oraz przeciwny - trend spadkowy. Przedstawione przez niego kategorie obejmują trend - główny, wtórny, krótkookresowy.
 3. Trzy fazy trendu głównego
  Wyróżnione zostały: faza akumulacji (aktywność profesjonalnych inwestorów), faza napływania nowych inwestorów (opierających się na analizie technicznej) oraz ostania faza masowego udziału inwestorów.
 4. Średnie rynkowe potwierdzają się nawzajem
  Średnie odnoszące się do różnych sektorów np. przemysłowego i transportowego muszą wskazywać na to samo, aby uzyskać pewność do charakteru sygnału.
 5. Wolumen potwierdza trend
  Wolumen powinien kształtować się w zgodzie z głównym trendem (główny trend wzrostowy oznacza wzrost wolumenu podczas zwyżek i spadek przy zniżkach, w trendzie spadkowym odwrotnie).
 6. Kontynuacja trendu
  Aktualny trend utrzymuje swój kierunek aż do momentu, w którym pojawi się odwrócenie trendu (co wydaje się być oczywiste, jednak ma za zadanie podkreślić wagę pełnego wykorzystania trendu).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. John J. Murphy, Analiza techniczna, Warszawa 1995, WIG - Press