Teorie spiskowe o śmierci papieża Jana Pawła I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Papież Jan Paweł I umarł samotnie we wrześniu 1978, miesiąc po jego wyborze na papieża. Nagłość śmierci czy trudności Watykanu z ceremoniałem i prawnymi procedurami po śmierci (m.in. z wystawieniem aktu zgonu) doprowadziły do powstania wielu teorii spiskowych na temat tej śmierci.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Rozbieżności w Watykanie dotyczące wydarzeń wokół śmierci Jana Pawła I – niedokładnych twierdzeń na temat tego, kto znalazł ciało, co papież czytał, kiedy i gdzie został znaleziony i czy może być dokonana sekcja zwłok – doprowadziły do powstania wielu teorii spiskowych; wiele z nich jest związanych z Bankiem Watykańskim, który posiadał znaczącą ilość udziałów w Banco Ambrosiano.

Niektórzy łączą śmierć Jana Pawła I z obrazem „biskupa odzianego w biel”, objawionym Łucji dos Santos oraz Franciszkowi i Hiacyncie Marto przez Matkę Bożą Fatimską w 1917. W liście do kolegi Jan Paweł I napisał, że jest głęboko poruszony spotkaniem z Łucją i obiecał dokonać poświęcenia Rosji[1].

Teorie[edytuj | edytuj kod]

Otrucie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Jana Pawła I część włoskich mediów oskarżyła irlandzkiego duchownego Johna Magee – osobistego sekretarza papieża – o zamordowanie Jana Pawła I za pomocą trucizny dolanej do kawy. Biskup Magee w jednym z wywiadów powiedział[2]:

Jestem ostatnią osobą, która widziała żywego papieża Albina Lucianiego, czyli Jana Pawła I. Po kolacji, którą skończyliśmy o 20:45, odprowadziłem go do kaplicy, a później do sypialni. Zdążyłem zapytać o samopoczucie. Ojciec Święty uderzył się pięścią w klatkę piersiową: „Czuję się fenomenalnie! Lekarstwa siostry Vincenzy potrafią zdziałać cuda”.
Siostra Vincenza Taffarel była pielęgniarką. Miała tabletki na serce, które aplikowała papieżowi; wkładał je pod język. Działały. 28 września 1978 roku, dzień przed śmiercią, Jan Paweł I poczuł się źle. Dostał kolejną dawkę – jak sam mówił – „magicznych pastylek”.
Zerknąłem na zegarek: było dwadzieścia pięć po piątej. Piątek, 29 września. Za pięć minut miałem być przed drzwiami kaplicy. Kiedy wyszedłem z sypialni, zobaczyłem kilka sióstr zakonnych, które były blade jak ściana. Wśród nich siostra Vincenza: „Ojciec Święty nie żyje!”.
Jan Paweł I zaczynał dzień od kawy. Każdego ranka o 5:10 czekała na niego przed sypialnią filiżanka espresso. Przynosiła ją siostra Vincenza. Papież pił duszkiem i zostawiał puste naczynie na balustradzie. Tym razem filiżanka stała nietknięta, dlatego sensacje o dosypanej truciźnie nie mają sensu.

Książka Davida Yallopa[edytuj | edytuj kod]

W książce W imieniu Boga? David Yallop zaproponował teorię, w której papież był „w potencjalnym zagrożeniu” z powodu korupcji w Instytucie Dzieł Religijnych (powszechnie znanym jako Bank Watykański), który posiadał wiele udziałów w Banco Ambrosiano. Bank Watykański stracił około ćwierć miliarda dolarów.

Korupcja w banku była faktem. Brał w niej udział prezes banku, Paul Marcinkus, wraz z Roberto Calvim z Banco Ambrosiano. Calvi był członkiem Propagandy Dwa, nielegalnej loży paramasońskiej. Calvi został znaleziony martwy w Londynie, po zniknięciu tuż przed ujawnieniem korupcji. Początkowo orzeczono samobójstwo, ale drugie śledztwo – z inicjatywy jego rodziny – ustaliło nieznaną przyczynę zgonu[3].

Po opublikowaniu książki, Yallop zgodził się oddać każdy grosz ze sprzedaży książki dla Watykanu, pod warunkiem zgody Watykanu na zbadanie jego centralnego twierdzenia, że kiedy ciało papieża zostało odkryte, miał on wykrzywioną rękę, ponieważ pisał listę wysokich rangą członków kurii, którzy mieli być przekazani władzom za branie udziału w licznych skandalach korupcyjnych i praniu brudnych pieniędzy dla mafii pochodzących ze sprzedaży narkotyków; lista ta miała zostać później zniszczona. Jedną z takich osób był Paul Marcinkus, który został później awansowany przez Jana Pawła II na Pro-Prezydenta Miasta Watykan, trzecią najważniejszą osobę w Watykanie po papieżu i sekretarzu stanu.

Abbé George de Nantes[edytuj | edytuj kod]

Teolog Abbé George de Nantes spędził wiele czasu nad sprawą „morderstwa w Watykanie”, zbierając oświadczenia od ludzi, którzy znali Jana Pawła I przed i po jego wyborze na papieża. Niektórzy z nich mówili na przykład, że niemożliwym jest, by zdrowy człowiek, jakim był Jan Paweł I, mógł umrzeć śmiercią naturalną[4]. W swoich pracach de Nantes skupił się nad sprawą banków, przypuszczalnym odkryciem Jana Pawła I, że wielu księży w Watykanie to masoni czy proponowanymi przez papieża reformami w Kościele. Jeśli odkrycie w sprawie masonerii byłoby prawdą, byłaby to sprawa problematyczna dla Watykanu, który orzekł, że jest niemożliwym być jednocześnie katolikiem i masonem[5].

Książka Stefani Falascy[edytuj | edytuj kod]

Watykanistka Stefania Falasca w swojej najnowszej książce, "Papież Luciani. Kronika śmierci", wymieniła wszystkie wcześniej niepublikowane relacje świadków i tajnych dokumentów Stolicy Apostolskiej, w tym do karty choroby papieża[6]. Według relacji nieżyjącego papieskiego lekarza Renato Buzzonettiego, podczas wieczornej modlitwy papież poczuł intensywny ból w okolicach mostka. Jednak papież miał zaplanowane tak, by nie wzywać lekarza, a ból miałby wkrótce ustąpić. Sam papieski lekarz dowiedział się o tym dopiero po czasie, gdy papież Luciani nie żył[6]

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Wokalista The Fall, Mark E. Smith, napisał sztukę pt. Hey, Luciani, o rzekomym morderstwie Jana Pawła I. Kilka utworów z tej sztuki zostało wydanych jako single The Fall.

Australijski komik Shaun Micallef napisał sztukę pt. Śmierć papieża Jana Pawła I. W sztuce tej papież jest znaleziony w łóżku, siedząc prosto i nie dający się obudzić. Dwóch kardynałów próbuje wykonać zatem rytualne stukanie srebrnym młotkiem, ale nie mogąc znaleźć odpowiedniego narzędzia, używają zwykłego młotka.

Film Ten papież musi umrzeć wziął tytuł od fragmentu książki Yallopa. W filmie tym dobroduszny ksiądz zostaje papieżem i zapoczątkowuje reformy w Kościele, co nie podoba się mafii i kardynałom. Film ten jest parodią kariery Jana Pawła I, ale jest komedią.

Ostatnia spowiedź to sztuka napisana przez Rogera Crane'a, po raz pierwszy wystawiona w 2007. W sztuce tej pojawiają się dramatyczne napięcia, kryzysy wiary i polityczne manewry wewnątrz Watykanu związane ze śmiercią papieża Jana Pawła I. Główną rolę gra David Suchet.

Film Ojciec chrzestny III z 1990 zawiera historię Società Generale Immobiliare, największej na świecie firmy handlującej nieruchomościami, której byłymi udziałowcami byli Stolica Apostolska oraz Bank Watykański. Firma ta bierze udział w przestępczości zorganizowanej w trakcie kadencji i po śmierci starego papieża i wyboru fikcyjnego kardynała Lamberto na papieża. Lamberto, podobnie jak Jan Paweł I, w tajemniczy sposób umiera.

Fabuła serii komiksów Warrior Nun Areala obejmuje retrospekcję do pontyfikatu Jana Pawła I. Wkrótce po wyborze na papieża Jan Paweł I odkrywa spisek masonów czczących demona i próbuje ich usunąć z Watykanu. Kiedy masoni się o tym dowiadują, zabijają go i kontynuują cel, jakim jest zniszczenie Kościoła katolickiego. Po śmierci papieża Warrior Nuns zdołają go pomścić.

W powieści W gąszczu luster: Powieść o CIA Roberta Littella Jan Paweł I zostaje zamordowany przez mordercę wynajętego przez KGB.

W powieści Malachiego Martina Watykan: powieść[7] Jan Paweł I został zamordowany przez ZSRR, ponieważ zrezygnował z polityki jego poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI, którzy zaczęli akceptować komunizm, i ponownie określił ten ustrój jako ateistyczną, totalitarną ideologię.

W powieści Grahama Mastertona Kandydat z piekła, papież umiera podczas ezgorcyzmów mających na celu wypędzenie Lucyfera, który opętał Huntera Peal'a, prezydenta USA. Na pytanie Peal'a przedstawia się jako Paulus Joannes, Servus Servorum Dei, Episcopus Romae. W dalszej części powieści pojawia się informacja, że ciało papieża potajemnie przetransportowano do Watykanu, a następnie został znaleziony rano w łóżku z książką. To ostatnie jest nawiązaniem do oficjalnej informacji o okoliczności odkrycia faktu śmierci Jana Pawła I. Akcja jednak nie dzieje się w 1978 (roku śmierci Jana Pawła I), a w 1981.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Camillo Bassotto: My Heart Is Still in Venice. Krinon: 1990.
  2. Jacek Tacik: Zamach. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2017, s. 128, 129. ISBN 978-83-08-06341-5.
  3. Chris Summers: Call for third 'God's banker' inquest (ang.). news.bbc.co.uk, 2002-12-04. [dostęp 2011-01-25].
  4. Dawid Ropuszyński: Morderstwo za Spiżową Bramą? (pol.). racjonalista.pl. [dostęp 2011-01-25].
  5. DECLARATION ON MASONIC ASSOCIATIONS (ang.). vatican.va. [dostęp 2011-01-25].
  6. a b To koniec teorii spiskowych? Przyczyna śmierci Jana Pawła I ostatecznie wyjaśniona. wprost.pl. [dostęp 2017-11-05].
  7. Malachi Martin: Vatican: A Novel. Nowy Jork: Harper & Row, 1986. ISBN 0-06-015478-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]