Terapia pedagogiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Terapia pedagogiczna (tzw. pedagoterapia) – to świadome i celowe oddziaływanie na podmiot wychowania za pomocą metod i technik zmierzających do przywrócenia pożądanych cech osobowo-poznawczych w obrębie motywacji oraz emocji edukacyjnej. Jest to również oddziaływanie za pomocą środków psycho-pedagogicznych na przyczyny i przejawy trudności w edukacji tj.: nabywaniu, przyswajaniu wszechstronnej wiedzy i posługiwaniu się nią w życiu społecznym.

Pedagoterapia ma na celu przywracanie powodzenia edukacyjnego poprzez reedukację i stanowi specjalną interwencję pedagogiczną, zmierzającą do przywrócenia określonych norm społecznych cech zachowania edukacyjnego, jako postawy celującej w rozwoju umysłowym człowieka. Terapia pedagogiczna jako re-wychowanie pozytywnych zmian w obrębie sfer: poznawczej i emocjonalno – motywacyjnej a także osobowości w strukturze umiejętności nabywania wiedzy ogólnej przez podmiot oddziaływań terapeutycznych.

Cele terapii pedagogicznej[edytuj | edytuj kod]

Celem terapii pedagogicznej jest przywrócenie możliwości rozwoju umysłowego do normatywu społecznego, podmiotom z deficytami edukacyjnymi na miarę ich możliwości psychosomatycznych, poprzez: . stymulowanie rozwoju dzieci i młodzieży - jest to cel nadrzędny; . stymulowanie i usprawnianie rozwoju funkcji psycho - motorycznych . wyrównywanie braków w wiedzy i praktycznych umiejętnościach manualnych, . eliminowanie niepowodzeń edukacyjnych poprzez różne techniki . eliminowanie niepowodzeń emocjonalno - społecznych i ich konsekwencji.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Florkiewicz V. (red.) (2005), Terapia pedagogiczna. Scenariusze zajęć. Wydanie II, ​ISBN 83-87814-89-X
  • A. Balejko, M. Zińczuk, Terapia pedagogiczna w teorii i praktyce, Wydawnictwo ,,Logopedia radzi”, Białystok 2006, s. 112.
  • Skorek E. M. (red.) (2007) Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć. ​ISBN 978-83-7308-857-3
  • Skorek E. M. (red.) (2010) Terapia pedagogiczna. Zaburzenia rozwoju psychoruchowego dzieci. ​ISBN 978-83-7587-360-3