Terence Drainey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terence Drainey
Herb Terence Drainey
Kraj działania  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1949
Manchester
biskup Middlesbrough
Okres sprawowania od 25 stycznia 2008
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja diecezja Middlesbrough
Prezbiterat 1975
Nominacja biskupia 17 listopada 2007
Sakra biskupia 25 stycznia 2008
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 25 stycznia 2008
Miejscowość Middlesbrough
Konsekrator Patrick Kelly
Współkonsekratorzy Terence Brain
Arthur Roche

Terence Drainey (ur. 1 sierpnia 1949 w Manchesterze) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, od stycznia 2008 pełni urząd biskupa diecezjalnego Middlesbrough.

Drainey przechodził formację przygotowującą do kapłaństwa najpierw w Ushaw College w północnej Anglii, następnie w Kolegium Angielskim w Valladolid, a wreszcie na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie. W 1975 powrócił do swojej rodzinnej diecezji Salford, przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w różnych parafiach. W 1986 jego ówczesny ordynariusz, bp Patrick Kelly, w ramach pomocy dla Kościoła w Afryce skierował go do pracy w diecezji Kisumu w Kenii, gdzie brakowało kapłanów. Spędził tam pięć lat. Po powrocie został awansowany na stanowisko proboszcza w parafiach diecezji Salford, które zajmował przez sześć kolejnych lat. Następnie powrócił do seminariów, w których wcześniej sam się uczył. Najpierw w latach 1997-2003 pracował w Valladolid, gdzie był dyrektorem studiów I roku, z programem zajęć mającym na celu weryfikację powołania do kapłaństwa. Następnie został prezydentem Ushaw College.

W roku 2006 został wyniesiony do godności prałata. 17 listopada 2007 Stolica Apostolska ogłosiła jego nominację na biskupa Middlesbrough. Ingres do tamtejszej katedry odbył się 25 stycznia 2008 roku. Sakry udzielił mu Patrick Kelly jako arcybiskup metropolita Liverpoolu (diecezja Middlesbrough należy do tej metropolii).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]