Teresa Byszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Byszewska (ur. 6 lipca 1929 w Warszawie, zm. 25 października 2018[1]) – polska artystka plastyczka, ilustratorka, plakacistka, graficzka, twórczyni kolaży i obrazów szytych z tkanin i koronek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Żona artysty Jana Lenicy w latach 1955 - 1966[2].

W latach 1950 - 1955 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w pracowni Henryka Tomaszewskiego, a następnie Józefa Mroszczaka, u którego obroniła dyplom w 1956 roku[3]. Początkowo projektowała plakaty i ilustracje dla dzieci oraz współpracowała z Janem Lenicą przy tworzeniu filmów animowanych. Następnie zajęła się tworzeniem oryginalnych obrazów szytych ze skrawków materiałów i koronek zdobywanych na pchlich targach Paryża i Warszawy. Oryginalność tych prac przyniosła jej szereg wystaw, uwagę krytyki i międzynarodowe uznanie. W latach 80-tych zwraca się w stronę rysunku nie rezygnując jednak z szycia. Zaczyna także eksperymentować z grafiką - wykonuje całe serie frotaży (z fr. frottage), w których poszczególne motywy najpierw wyszywa na płótnie, a następnie odbija poprzez pocieranie ołówkiem przyłożonego do faktury materiału specjalnego cienkiego papieru.

Prace artystki wystawiane były w wielu galeriach i muzeach europejskich m.in. w Paryżu, Brukseli, Zurychu, Monachium, Londynie, Warszawie i Łodzi. Mieszka z mężem Florianem Sapetto naprzemiennie w Paryżu i Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teresa Byszewska (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2018-11-04].
  2. Zdzisław Schubert, Teresa Byszewska.Imaginacyjnie. Makatki, wyszywanki, frotaże. Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim, 2016.
  3. Zdzisław Schubert, Teresa Byszewska. Imaginacyjnie. Makatki, wyszywanki, frotaże. Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim, 2016.