Teresa Graves

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teresa Graves
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1948
Houston, USA
Data i miejsce śmierci 10 października 2002
Los Angeles

Teresa Graves (ur. 10 stycznia 1948 w Houston, USA; zm. 10 października 2002 w Los Angeles) – amerykańska aktorka i piosenkarka.

Gwiazda Get Christie Love! (1974). Graves była pierwszą Afroamerykanka grającą główną rolę policjantki oraz główną bohaterką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Houston, po ukończeniu szkoły średniej w 1966 przyłączyła się do grupy śpiewaków The Doodletown Pipers[1]. Z tą grupą występowała w kilku najsłynniejszych klubach i teatrach w USA, Kanadzie i Portoryko z programem Our Place (1967) oraz Turn On (1969), a także Rowan & Martin's Laugh-In.

W 1968 opuściła tą grupę. W tym też roku George Schlatter producent programu telewizyjnego Laugh-In cieszącego się w owym czasie największym powodzeniem, namawiał Gravers, aby przyłączyła się do jego grupy nazwanej crazy-wackos. Był to okres kiedy powracała do zdrowia po tragicznym wypadku samochodowym, w którym zginęła zaprzyjaźniona z nią osoba, co wywołało u niej ciężką depresję. Przyjęła tę propozycję i podczas tego programu zasłynęła jako Bikini Girl.

W 1969 Bob Hope zabrał ją na całoroczne tourne do Wietnamu, gdzie występowała głównie dla amerykańskich żołnierzy. Następnie występowała wspólnie z Eddie Fisherem, Alem Kingiem oraz z Buddy Hackettem w Las Vegas. Te 30 minutowe rewie składały się ze śpiewu, tańca i anegdot.

W 1973 zagrała w filmie That Man Bolt oraz Get Christie Love!. W tym też roku otrzymała od swego menadżera z Londynu propozycję zagrania głównej roli Vampiry, żony Draculi w scenariuszu napisanego przez Jeremy Lloyd. Skorzystała z tej propozycji i wyjechała do Anglii, gdzie kręcono zdjęcia filmowe przez ponad dwa miesiące letnie. W tym też okresie rozpoczęła analizować Biblię z kuzynką o imieniu Peggy, która została Świadkiem Jehowy, a w czasie pobytu w Londynie kontynuowała to studium Biblii. Uczestniczyła również w międzynarodowym kongresie Świadków Jehowy na stadionie Twickenham, z udziałem ponad 50 tysięcy osób z ponad 70 krajów.

Po powrocie do USA rozpoczęła nagrywanie serialu telewizji ABC pt. Get Christie Love!. Grała tam główną rolę u boku Jacka Kelly. Gdy rozpoczęto nagrania, na jej żądanie wykreślono ze scenariusza filmowego wszelkie sceny związane z gwałtem, kłamstwem i inne, które by naruszały zasady biblijne przez nią przestrzegane. W filmie nie zagrała też buntu przeciwko przełożonemu. „Obstawała przy tym, że chce zawsze być skromna, opanowując swoją naturalną zmysłowość”[2]. Serial ten był wyświetlany przez 26 tygodni.

5 stycznia 1974 roku została ochrzczona jako Świadek Jehowy. Liczne wywiady telewizyjne, które udzielała zawsze zwracały uwagę na jej nową religię, szczególnie wypowiadała się na temat ówczesnych „okrutnych prześladowań Świadków Jehowy w krajach afrykańskim, m.in. w Beninie czy Malawi[2]. Od roku 1976 była głosicielem pełnoczasowym czyli pionierem stałym.

Resztę życia spędziła w domu w Hyde Park, gdzie opiekowała się swoją matką. Zmarła 10 października 2002 roku w szpitalu Daniel Freeman Memorial Hospital w Los Angeles, po zatruciu tlenkiem węgla i oparzeniach w czasie pożaru jej domu[3].

Filmografia[edytuj]

  • That Man Bolt (1973)
  • Vampira ( Old Dracula) (1974)
  • Black Eye (1974)

Filmy telewizyjne:

Nominacje do nagród filmowych[edytuj]

Golden Globe Award

  • Nominowana: Best TV Actress – Drama, Get Christie Love! (1975)

TP de Oro

  • Nominowana: Best Foreign Actress (Mejor Actriz Extranjera), Get Christie Love! (1977)

Przypisy

  1. finderticles.com
  2. a b Przebudźcie się!” 8 kwietnia 1978 (wyd. polonijne), str. 21 za „New York Sunday News
  3. findadeath.com

Bibliografia[edytuj]

  • Przebudźcie się!” 8 kwietnia 1978, str. 16-21 – Zdecydowałam się na jedną miłość (życiorys), (wyd. polonijne)

Linki zewnętrzne[edytuj]